Amerikanët nuk ngopen me bukuritë e Skocisë ndërsa australianët me Kembrixhin

28/06/2018 2:07 PM 0 komente

 

Sipas një sondazhi të kryer së fundmi nga AC Group, ku u panë të gjitha rezervimet e pesë viteve të fundit, shtete të ndryshme preferojnë të vizitojën vende të ndryshme, duke filluar nga francezët të cilët pëlqejnë Yorkshire në veri të Anglisë dhe amerikanët, për të cilët Skocia është ktheyr në nëj fiksim.

Për australianët, vendi më i preferuar për të vizituar në Mbretërinë e Bashkuar është është pjesa e saj lindore, me qytete të tilla si Kembrixhi dhe Norëich, të cilët janë shumë të njohur për ta.

Gjermanët, të cilët njhihen për pasionin e tyre për historinë, arkitekturën dhe kulturën, preferojnë të vizitojnë qytete të tilla si Londra, ku vendet më të preferuara për ta është pallati Buckingham dhe muzeu kombëtar i artit modern, Tate Modern.

Francezët preferojnë që ta vizitojë Yorkshire-in duke bërë ture të ndryshme me biçikletë.

Pjesa juglindore e Anglisë është e preferuar nga turistët nga islanda të ciëlt mrekullohen nga plazhi i Brighton, i cili ka një vijë bregdetare shumë ndryshe nga ajo që ata kanë në vendin e tyre.

Ndërsa pjesa jugperëndimore e Anglisë është pjesa e preferuar e turistëve italianë.

Ata që niset për udhëtime të gjata në Angli dhe që zakonisht janë turistët nga Japonia, pëlqejnë më shumë pjesën perëndimore të Midlands dhe Stratfordin, ku një prej vendeve më të vizituara është kështjella Ëarëick.

Turistët indianë preferojnë të eksplorojnë pjesën lindore të Midlands dhe Leicesterin me rrugën e fasmhme “Golden Mile”, e cila është e mbushur plot e përplot me dyqane, një lloj tregu indiano-britanik.

Turistët spanjollë preferojnë të vizitojnë pjesën verlindore të Anglisë. Këtu ata preferojnë më shuëm të vizitojnë qendrat e mëdha tregtare dhe pubet më të famshme të kësaj zone.

And finally, for Canadians, it’s Northern Ireland that’s the most enticing. They appear to enjoy the Belfast nightlife, the Titanic museum and marvelling at the Giant’s Causeëay.

Dhe në fund, për turistët kanadezë pjesa më e preferuar është veriu i Irlandës, kurse për kinezët pjesa veriperëndimore e Anglisë, me qytete të tilla si Liverpool-i.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of