Bankat e mëdha shprehin shqetësime rreth të ardhmes së kriptomonedhave

07/12/2017 9:19 AM 0 komente

Bankat më të mëdha në botë po shtyjnë sërish futjen e kriptomonedhave, duke ngritur shqetësime me rregullatorët amerikanë se sistemi financiar është i përgatitur keq për nisjen e kontratave, pasi vlera e kripto-valutës së paqëndrueshme është rritur.

Të mërkurën, çmimi i bitcoin u ngjit në një rekord të ri të lartë prej më shumë se 14,000 dollarë. Investitorët institucionalë kanë qenë të prirur për të tregtuar asetin, por vetëm nëpërmjet një tregu të rregulluar.

Megjithatë, nisja e planifikuar në 10 ditët e ardhshme të kontratave të të ardhmes nga shkëmbimet e Çikagos CME Group dhe CBOE Global Markets, i kanë dhënë një dritë jeshile nga Commodity Futures Trading Commission javën e kaluar, ka nxitur një reagim të ashpër ndërmjet agjentëve kryesorë që ndalojnë tregtimin në të gjithë industrinë.

Shoqata e Industrisë Futures, grupi kryesor i lobimit të industrisë së të ardhmes, planifikon të dërgojë një letër në CFTC që do të publikohet të enjten.

Në një projekt të parë nga FT, FIA shkruan se futja e shpejtë e kriptomonedhave bitcoin “nuk lejonte transparencë dhe kontribut publik të duhur”.

CME dhe CBOE ranë dakord të veprojnë nën një regjim të vetë-certifikuar për kontratat e tyre të ardhshme, që do të thotë se rregullatorët kishin kohë minimale për t’i shqyrtuar ato formalisht.

CFTC paralajmëroi javën e kaluar gjatë procesit të miratimit të tij se tregjet në zhvillim të kriptomonedhave ishin kryesisht të parregulluara dhe agjencia kishte “autoritet të kufizuar statutor”.

“Gjithashtu kuptojmë se jo të gjitha komisionet e riskut të shkëmbimeve përkatëse janë konsultuar para certifikimit për të nisur këto produkte”, thuhet në letrën që bën të ditur FT.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of