BMW X5, AMBICIE TË REJA

01/03/2019 5:30 PM 0 komente

Në gjeneratën e tij të katërt, modeli që projektoi kategorinë sportive SUV përqafon një filozofi të re: ajo do t’ju shoqërojë duke ju këshilluar

 

Në fund të viteve ’90, SUV premium nuk ekzistonte. Shembulli i vetëm që mund të përvetësohej nga distanca për atë koncept që në dukje ishte kontradiktore, ishte Range Rover. Por kjo ishte – dhe ende është – një makinë sui generis, e pamundur për t’u kategorizuar brenda kufijve të përcaktuar. Midis viteve 1997 dhe 1999, bota e makinave u revolucionarizua me ardhjen e dy modeleve që do të konsiderohen themeluesit e një segmenti që sot nuk mund të hiqet dorë.

E para ishte Mercedes M-Class ndërsa e dyta, BMW X5. Të dyja të prodhuara në Shtetet e Bashkuara, për të mbrojtur veten për shkak se prodhuesit mendonin, jo gabimisht, se tregu kryesor duhet të jetë amerikan, pa një qasje të tillë strategjike sa i përket filozofisë së projektimit: nëse Mercedes ofron më shumë komfort, BMW kombinoi modelin historik dhe versionet off-road të fituara nga përvetësimi – shikoni modelin – Land Rover (ishte viti 1994). Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori. X5 ishte paraardhësi i një bote X që është përhapur në të gjitha segmentet e mbuluara nga prodhuesi bavarez dhe që tani është modeli më ikonik i BMW (e njëjta gjë mund të thuhet edhe për M-Class në Shtutgart). Jo vetëm ajo.

Në tre gjenerata, më shumë se 2 milion janë shitur, një shifër stratosferike për një çmim që vështirë se është ulur, gjë që dëshmon vlerësimin kundrejt modelit. Tani në gjeneratën e katërt, modeli X5 duhet të përballet me një konkurrencë më të madhe. Pra, përmirëson gjithçka, duke rikonfirmuar cilësitë e saj (hapësirë, drejtim dinamik, komfort, përfundime) dhe duke shtuar në listën e aftësive të reja, aftësitë off-road dhe elektronikën në bord, një term që përmbledh ndihmën lëvizëse të sistemeve dhe shërbimeve të lidhjes. Më i madh se më parë (36 mm në gjatësi dhe 42 mm në bosht), gjithashtu për të dhënë më shumë hapësirë për rreshtin e tretë të sediljeve, mbështetet në platformën modulare Clar, të nisur nga Seria 7 duke arritur në të njëjtën kohë në Serinë 3.

Si produkti më i shitur (motra e saj e madhe X7, do të jetë këtu së shpejti), teknikët në Mynih nuk kanë kursyer zgjidhje teknologjike të rëndësishme. Pra, drejtimi ndryshon në varësi të kontrollit elektrik diferencial të pasëm, bare aktive kundër rrotullimit, boshtin e pasëm drejtues, tetë marshe automatike dhe kështu me radhë. Në fakt, vetëm pjesët mekanike të trashëguara nga seritë e mëparshme janë makina me katër rrota dhe motorë me gjashtë cilindra. Deri më tani, tre: turbodiesel klasik tre litra, të disponueshme në 265 litra (ti preferuari jonë për arsye të dukshme) 400 kf dhe një benzinë 40i e një madhësie të ngjashme e cila – ndonëse e shkëlqyer – duket se ka filluar të luaje një rol margjinal. Më tej është versioni hibrid xDrive 45e prej 394 kf.

Siç është verifikuar në një kontakt të shpejtë me 30d në tokat e gjelbra të Gjeorgjisë (në Atlanta lançuan serinë e parë: me sa duket ata mendonin se ishte një shenjë e mirë), sjellja rrugore rifillon karakteristikat e X5: është një lëvizje intuitive dhe e saktë kombinuar me një nivel shumë të lartë të komfortit akustik (rombi i vogël i turbodiesel vetëm në pjesën e poshtme). Megjithatë, duket synimi është të shkëputen nga sportiviteti klasik, për të përqafuar një mënyrë jetese jo aq të qetë dhe do të ishte e habitshme duke pasur parasysh ADN-në e markës, e përkushtuar ndaj shumëllojshmërisë.

 

KATËR SISTEME

Siç e përmendëm edhe më lart, është bërë një përpjekje e madhe për t’i dhënë modelit gjerman një përshtatje të madhe për pajisjet që cilësoheshin si të tepërta. Pra, tani X5 është një 4×4 e vërtetë, me një paketë opsionale off-road që nxit qëllimet e saj në rrugët prej asfalti, nisur nga suspensionet pneumatike (të cilat ju lejojnë të rregulloni lartësinë nga terreni sipas dëshirës) në katër parametrat sipas terrenit që do të trajtohet, përveç kontrollit të zbritjes së kodrës. Edhe këtu, një kurs jashtëzakonisht i fuqishëm off-road ka theksuar aftësitë 4×4 më të specializuara në terren, Land Rover mbi të gjitha.

Duke qëndruar mundësia se klienti tipik i BMW do të dojë të shmangë me të vërtetë përjetimin e një potenciali të tillë, ka të ngjarë që ai të vlerësojë revolucionin elektronik brenda. Kroskoti dhe komponentët e tij, duke përfshirë logjikën e kontrollit dhe grafikat e iDrive, janë ridizenjuar plotësisht, për të siguruar shërbime lidhjesh dhe karakteristika të ndryshme në përputhje me ambiciet e modelit (përditësimet mbi-ajrore bëjnë debutimin e tyre, për shembull Tesla).

Instrumentet gjithashtu ndryshojnë (dhe do të jetë një goditje në zemër për dashamirësit e relikeve), i cili braktis vendosjen klasike të ikonës të dyfishtë rrethore me sfond portokalli që ka bërë historinë e BMW. Kabina e pilotit tani është plotësisht dixhitale dhe mund të konfigurohet sipas dëshirës. Natyrisht, pajisja e sistemeve elektronike për të ndihmuar makinën është një gjë e mirë: teknikët bavarezë pranojnë se ende nuk janë në nivelin 3 të shkallës së automatizimit, por rritja/teknologjia është aty. Çmimet: fillojnë nga 72 mijë euro dhe ndryshimi i versionit të 30-të në Biznes (nga pajisjet standarde të vendosura përfundimisht) për të arritur në 97.500 të M50d.

Karakteristikat rrugore të X5 marrin cilësitë (tashmë historike) të modelit. Gomat në dispozicion variojnë nga 18 në 22 inç, në varësi të konfigurimit, pajisjes dhe motorit (djathtas, gjashtë cilindra turbo diesel). Kompania bën të ditur se ka një kapacitet ngarkese prej 650 litrash, me një vend të ndarë në sediljet e pasme në dy pjesë

 

NË ASFALT TREGON KUALITETIN E NJË MODELI QË TASHMË ËSHTË REFERENCË NË KATEGORINË E VET
Falë rritjes së ndjeshme në dimensionet e jashtme, ka më shumë hapësirë për pasagjerët.

1. Vendosja e instrumenteve/mjeteve të reja, tani e vendosur në një ekran plotësisht 12.3 inç dixhital.

2. Lançon kabinën profesionale, me grafikë të ri dhe veçori të përmirësuara. Këtu përsëri, madhësia e ekranit është 12.3 inç. Si gjithmonë, mund të kontrolloni gjithçka përmes çelësit iDrive.

3. Sistemi multimedial përfshin një hard disk 20 GB, dy porta USB, lidhje Bluetooth dhe wi-fi.
BMW ka rimodeluar panelin qendror, duke shtuar kontrollet që janë të dobishme për të mbështetur aftësitë off-road (si p.sh. ato për të rregulluar lartësinë nga toka, në rast se makina është e pajisur me pezullime ajri). Platforma e kondicionimit të ajrit gjithashtu është përmirësuar.

Ndërprerjet elektronike (me përjashtim të M50d) janë standarde; pezullimet pneumatike janë në dispozicion si një opsion. Në modalitetin Sport me shpejtësi mbi 138 km/h, pezullimi ulet me 20 mm; për ngarkim, mund të ulet me 40 mm; dhe për rrugët off-road, mund të rritet me 40 mm. Ndërprerjet e para janë artikuluar katërkëndësh; pas tyre është një multilink prej pesë krahësh.

Sipas kërkesës, një paketë off-road është në dispozicion dhe përfshin, përveç një hartë të posaçme të njësisë së kontrollit, flukset e ajrit, një diferencial të poshtëm të dedikuar dhe katër konfigurime të ndryshme lëvizjeje të selektueshme nëpërmjet kontrollit në kroskot. Inklinometri dhe sistemi i kamerës 360° në dispozicion.

 

ME PAKETËN OFF-ROAD TANI MUND TË SHKONI KUDO

30D

Të dhëna teknike

Motori

• L6 turbodiesel

• Cilindrata 2.993 cm3

• Fuqia maksimale 195 kW (265 kf) në 4.000 xhiro/min

• Momenti përdredhës maksimal 620 Nm në 2.000 xhiro/min

Transmisioni

• Traksion integral

• Kambio automatike me 8 marshe

Performanca

• Shpejtësia maksimale 230 km/h

• 0-100 km/h 6,5 s

• Përshkueshmëria mesatare 16,6 km/l

Përmasat dhe pesha

• Hapi 298 cm

• Gjatësia 492 cm
Gjerësia 200 cm
Lartësia 175 cm

• Pesha 2.185 kg

Çmimi

• 72.900 €

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of