Jeni duke lexuar në: Europa

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Agonia e birrës vendase

Për herë të parë që nga 2013, sasia e birrës së importuar në vend ishte më e madhe se ajo e prodhuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

Bashkimet bankare

Commerzbank dhe banka Deutsche do të fitonin shumë pak nga bashkimi i të dyjave. Normat e ulëta të interesit dhe sistemi i tre-shtyllave tkurrin fitimet   Ekonomia e Gjermanisë mund…

Shtyhet me dy javë Brexit, çfarë pritet të ndodhë deri më 12 prill?

Theresa May mund të ketë në plan të mbajë një votë të tretë për marrëveshjen e saj Brexit javën e ardhshme, pasi Bashkimi Evropian shfuqizoi kërcënimin e Britanisë, duke lejuar…

Ngërçi Brexit shtyn Britaninë drejt skenarit “Jo Marrëveshje”

Theresa May u përplas me një përpjekje të dëshpëruar për të marrë miratimin e saj të Brexit nga Parlamenti, pasi një përplasje me Bashkimin Europian e çoi Britaninë në prag…

Përqafimi i Italisë i projektit ‘Brez dhe Rrugë’ së Kinës është një goditje ndaj Uashington-it

Më shumë se shtatë shekuj pasi një Marco Polo 17-vjeçare u nis nga Venecia në një udhëtim që do të kulmonte në oborrin e Kublai Khan, qyteti italian vazhdon të…

Juncker: BE nuk mund të fokusohet më te Brexit

Bashkimi Evropian ka bërë shumë përpjekje për të ndihmuar Britaninë mbi Brexit dhe nuk mund të shkojë më tej, tha kreu i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker të mërkurën, para takimit…

Alitalia, easyJet tërhiqet. Plani vihet sërish në diskutim, mbetet vetëm Delta

EasyJet vë në pikëpyetje përpjekjen e radhës për shpëtimin e Alitalia. “Pas bisedimeve me Ferrovie dello Stato Italiane dhe Delta Air Lines për krijimin e një konsorciumi që të vlerësonte…

Shpërdorimi i parave i ING vështirësohet pas inspektimeve të Bankës së Italisë

Banka e Italisë kërkoi nga ING Group NV që të shmangte çdo biznes me klientë të rinj në vend, pasi ishte nën kontrolle kohëve të fundit kundër pastrimit të parave,…

Singapori, qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar në 2019

Singapori u vlerësua qyteti më i shtrenjtë në botë, për të gjashtin vit radhazi, nga studimi i Njësisë së Inteligjencës i revistës 'The Economist' (The Economist Intelligence Unit), i ndjekur…

Marrëveshja e Deutsche Bank vendos mbi 30 mijë vende pune në rrezik

Pas muajsh bisedimesh joformale dhe javë spekulimesh gjithnjë e më të forta, drejtori ekzekutiv i Deutsche Bank AG, Christian Sewing më në fund mori dritën e gjelbër që duhej të…

Fati i familjeve hungareze

Planet e Viktor Orban për të rritur shkallën e lindshmërisë në Hungari mund të mos funksionojnë   Nëse ne do të pranojmë fluksin e madh të emigrantëve, kjo do të…

Periudhës së artë të ekonomisë së Gjermanisë mund t’i ketë ardhur fundi

Tani duhet të shqetësohemi për ekonominë e këtij vendi   Bota është mësuar të dëgjojë përherë për një ekonomi të suksesshme gjermane. Ajo ka qenë një prej spirancave të stabilitetit…

Një kërcënim i mundshëm ndaj Pavarësisë së Bankës Qendrore të Italisë

Liderët populistë të vendit alarmojnë bankierët europianë   Banka e Italisë është konsideruar prej kohësh si një prej institucioneve më efikase dhe më të pakorruptueshme, që ndikon duke frenuar tendencat…

Rruga që nuk u ndoq

Brexit nuk ka shkaktuar shumë dëme ekonomike, por vetëm deri më tani. Gati tre vjet pas referendumit, faktorë të ndryshëm tregojnë se ekonomia po ngadalësohet   “Votimi për t'u larguar…

Britania në udhëkryq, 20 mars dita vendimtare që do të përcaktojë afatin e daljes

Lajme jo të mira nga fronti i Britanisë. Kryeministrja Theresa May ende po lufton për të marrë marrëveshjen e saj të Brexit përmes Parlamentit Britanik. Një prej deputetëve të saj…

Bashkimi Europian ka nevojë për emigrim ose do ‘të vdesë’

Nuk ekziston një vend i vetëm në Bashkimin Europian ku shkalla e lindjeve është e mjaftueshme për të parandaluar zvogëlimin e popullsisë. Të dhënat e Eurostat të publikuara këtë javë…

Gjermania ‘paralizohet’ nga një zgjedhje e pamundur

Për dekada me radhë, Gjermania shikonte që paratë futeshin në vend. Tani rendi i tregtisë globale po ndryshon, shkruan Bloomberg News. Rendi global që mbështeste prosperitetin gjerman është duke u…

Një klimë urrejtjeje

Antisemitizmi, racizmi dhe antielitizmi po përhapen në Francë   Në kohën kur Hervé Berville ishte fëmijë dhe jetonte në Brittany rurale (një fshat në Francë), ai ishte ndoshta i vetmi…

Frika e Gjermanisë ndaj Kinës

Si ka mundësi që Kina e ka shtyrë Gjermaninë që të rishqyrtojë politikën e saj industriale. Rritja e Kinës frymëzon disa mendime revolucionare në Berlin   Për vite me radhë,…