Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Bizneset që po mbyllen dhe ato që po lulëzojnë

25 % e subjekteve në Shqipëri janë fermerë, një tregues i peshës së lartë që…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3* Regjistri Statistikor i Ndërmarrjeve all day
4* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5 6 7* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
8 9
10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
11 12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Burra dhe Gra all day
13* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
14* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
15 16
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar I Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia me Pakicë all day
19* Statistikat Afatshkurtra all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23
24* Statistikat e Pylltarisë dhe Biodiversitetit all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
29 30

Trump, sanksione të reja mbi Turqinë mbi blerjen e S-400 të Rusisë

Administrata Trump po përgatit tre paketa sanksionesh për të ndëshkuar Turqinë mbi blerjet e saj të sistemit mbrojtës të raketave S-400, sipas Bloomberg News. Paketa më e rëndë në diskutim…

Rumani/ Shitjet me pakicë shënojnë rënie në prill

Në muajin prill, shitjet me pakicë në Rumani, shënuan rënie, njëkohësisht edhe rënia e tyre më e lartë në këta tre muajt e fundit, tregojnë të dhënat e publikuara nga…

MV/ Kthimi i TVSH-së, deri në fund të javës jepen udhëzimet

Sistemi i cili parashikon kthim të 15 për qind të TVSH-së për prodhimet që kanë 18% tatim të vlerës së shtuar është vendosur, ndërsa gati janë edhe aplikacionet. Momentalisht është…

Kandidati i Angela Merkel për zëvendësimin e Juncker është duke ‘luftuar’

Kandidati i Kancelares gjermane Angela Merkel për Komisionin Evropian po has vështirësi, duke ngritur perspektivën që ajo mund të ketë nevojë për t'i dhënë përparësi punës së lartë të Bankës…

Bullgari/ 81% e popullsisë, materialistë të pastër

81% e bullgarëve janë plotësisht të përqendruar në rritjen e pasurisë së tyre materiale dhe kjo gjë po kthehet në diçka parësore për ta. Nga ana tjetër, 56.9% e banorëve…

Italia nuk pranon emigrantët e parregullt të shpëtuar në Mesdhe

Emigrantët e parregullt të shpëtuar në Mesdhe kanë shkaktuar një krizë të re mes organizatave të shoqërisë civile dhe qeverisë italiane Qeveria e Italisë ka pranuar vetëm 10 nga 53…

Bullgari / Sektori i TI-së, një ndër kontribuuesit më të mëdhenj në ekonomi

Në vitet e fundit, sektori i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit ka qenë një prej sektorëve me ndikimin më pozitiv në vend, në drejtim të rritjes së ekonomisë dhe PBB-së…

Kroaci / Prilli shënon një ritëm më të ngadaltë rritjeje të shitjeve me pakicë

Sipas të dhënave të Zyrës Kroate të Statistikave, shitjet me pakicë në këtë shtet shënuan një ritëm më të ngadaltë rritjeje në prill. Shitjet me pakicë në terma vëllimi u…

Një mijë e një net pa gjumë; Lufta tregtare dhe financimi

Përvoja e Alibaba-s tregon se si marrëdhëniet midis Amerikës dhe Kinës janë përkeqësuar   Nëse doni të kuptoni se si ftohja e marrëdhënieve ndërmjet Amerikës dhe Kinës po ndikon në…

Balkan Agrikalcaral investon 14 milionë euro në zonën ekonomike Trakia

Faza e parë përfshin ndërtimin e një qendre logjistike dhe të një depoje për pemë dhe perime të freskëta me sipërfaqe totale 55,000 m². Vlera e parashikuar për këtë investim…

Kroaci / FACC krijon një strukturë të re prodhimi të teknologjisë së lartë

FACC, partneri kryesor austriak dhe global i teknologjisë aktive të industrisë së aeronautikës, planifikon të ndërmarrë një hap tjetër të rëndësishëm në strategjinë e saj të globalizimit, një investim me…

Si duhet të përgatiten bankat qendrore për recesionin e ardhshëm

Ato duhet të ndryshojnë objektivat e tyre dhe të gjejnë mjete të reja, njëkohësisht duke shmangur edhe ndërhyrjen e populistëve   Ka kaluar një dekadë që nga recesioni i fundit…

Shpërthimi i radhës, Bomba me sahat e Kushtetutës britanike

Brexit ka shkaktuar një krizë politike. Shumë shpejt, do të kthehet në një krizë kushtetuese   Britanikët krenohen për Kushtetutën e tyre “të pashkruar”, shkruan The Economist. Ndërsa Amerika, Franca…

Grupi ZF i Gjermanisë hap fabrikën e pjesëve për automjetet elektrike në Serbi

Gjermanët e ZF Group hapën një fabrikë 160 milionë euro për automjetet elektrike në Pancevo, në veri të Serbisë. Fabrika aktualisht ka një fuqi punëtore prej 300 punonjësish, por pritet…

BE, përpjekje për të luftuar ngrohjen globale, gati strategjia e gjelbër për pesë vitet e ardhshme

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian planifikojnë të theksojnë rëndësinë e luftës kundër ndryshimeve klimatike kur tè takohen javën e ardhshme, ndonëse sugjerohet të lëvizin drejt zhdukjes së emetimeve të karburanteve fosile.…

Hong Kong, Parlamenti shtyn (pa afat) debatin e ekstradimit të të dyshuarve

Në Hong Kong tensionimi kundër një projektligji për ekstradimin e "të dyshuarve" në Kinë mbetet i lartë. Pas protestave maksimale të ditës së djeshme, me bombat e tymit dhe sulmet…

Turqia, zgjedhja kryesore për pushime nga rusët

Turqia do të jetë vendpushimi numër një i turistëve rusë edhe gjatë verës së vitit 2019. Siç bën të ditur Shoqata e Operatorëve Turistikë të Rusisë (ATOR), qytetarët rusë kanë…

Britania zgjedh pasardhësin e May për kryeministër, presion për Brexit me marrëveshje

Deputetët konservatorë do të votojnë në raundin e parë të procesit për të gjetur një pasardhës të kryeministres britanike Theresa May, një ditë pasi favoriti kryesor, Boris Johnson, u duk…