Jeni duke lexuar në: Rajoni

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2 3 4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim për Banesa all day
5* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
6* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
7 8
9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
11* Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme all day
12* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
14 15
16 17* Tregtia e Jashtme all day
* Tregtia e Jashtme all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21 22
23 24 25* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistika të Pozicionit të Investimeve Ndërkombëtare all day
26* Anketa e Migracionit all day
* Statistikat e transportit all day
27* Produkti i Brendshëm Bruto, Finale 2017 dhe Gjysmë-Finale 2018 all day
28 29
30* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Statistikat e borxhit të sektorit buxhetor të qeverisë dhe borxhit të garantuar all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
         

Ndikimi ekonomik i shpërthimit të koronavirusit në Europën Juglindore

Fabrikat e automobilave pezulluan prodhimin, aeroportet u mbyllën dhe planet e privatizimit u ndalën, teksa pandemia e koronavirusit po përhapet në Europën Juglindore (EJL), shkruan SEE News. Infeksioni i koronavirusit…

Punonjësit e bizneset e prekura nga Covid-19, paketë e re ndihmëse prej 15 miliardë euro

Qeveria greke po harton një paketë të re masash për të mbështetur punonjësit dhe bizneset e prekura nga pandemia e koronavirusit, përveç asaj që tashmë është shpallur dhe zbatuar. Sipas…

Kroaci, Banka qendrore shet sërish euro

Banka qendrore kroate tha se u kishte shitur 479.55 milionë euro (535.32 milionë dollarë) bankave tregtare në ankandin e tretë këtë javë, në një përpjekje për të ndaluar presionet e…

Në ndihmë të ekonomisë, Greqia shpreson për një paketë të përbashkët anti-korona të BE-së

Greqia shpreson se vendet e Bashkimit Europian do të bien dakord për një instrument të përbashkët borxhi për të mbledhur fonde për të mbështetur ekonomitë në luftimin e koronavirusit, sipas…

Bullgari/Paketa ekonomike 2,3 mld euro për të mbështetur bizneset dhe ata që qëndrojnë në shtëpi

Bullgaria ka prezantuar një paketë masash financiare me vlerë 2,3 miliardë euro për të mbështetur bizneset e prekura nga koronavirusi dhe për të ruajtur vendet e punës. Kryeministri bullgar Boyko…

Turqia shtyn pagesën e taksave për gjashtë muaj, shkak koronavirusi

Turqia do të shtyjë pagesën e taksave për shkak të shpërthimit të koronavirusit, ku përfitues llogaritet të jenë 1,9 milion tatimpagues. Ministria e Financave ka publikuar sot të gjithë kompanitë,…

Maqedonia e Veriut do të marrë 600 mln euro hua që të përballojë krizën e koronavirusit

Maqedonia e Veriut planifikon të marrë hua gati 600 milion euro (641.9 milion dollarë) për të siguruar likuiditetin e buxhetit dhe për të ruajtur punësimin gjatë krizës së koronavirusit, tha…

Greqia në izolim nga e hëna, gjobë 150 euro kush thyen rregullat

Qeveria greke do të ndalojë qarkullimin e mjeteve dhe të këmbësorve duke filluar nga mëngjesi i së hënës, si një masë për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri grek Kyriakos…

Rumani, rriten shitjet me pakicë

Në janar, shitjet me pakicë në Rumani u rritën me ritmin më të shpejtë në njëmbëdhjetë muaj, tregojnë shifrat e publikuara të mërkurën nga Instituti Kombëtar i Statistikave. Shitjet me…

Veriperëndimi i Bullgarisë, rajoni më pak i zhvilluar në BE

Pesë rajone bullgare janë ndër më të varfrat në BE dhe rajoni veriperëndimor i Bullgarisë për vite me radhë ka qenë më i varfri në të gjithë Bashkimin Europian. Kjo…

Greqia rrezikon të humbasë sezonin e turizmit nga virusi

Përhapja e koronavirusit mund ta nxjerrë jashtë ‘loje’ Greqinë në sezonin e ri turistik. Pezullimi i operacioneve dhe pagesa e operatorëve kryesorë ndërkombëtarë turistikë, si Tui AG dhe Grupi FTI…

Situata nga koronavirusi, anulohen zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet lokale të cilat ishën parashikuar në 12 prill në Maqendoninë e Veriut nuk do të mbahen. Për këtë vendim kanë rënë dakord kryetarët e paritve politike me presidentin Stevo…

Qeveria Rumune hyn në izolim 14-ditor, pasi një senator konfirmohet me koronavirus

Qeveria e Rumanisë duhet të izolohet për 14 ditë pasi një senator u testua pozitiv me koronavirus. Vergil Chitac ishte në parlament ditët e fundit ndërsa partitë e krahut të…

Bullgari/Debati pro dhe kundër euros

Gazeta online Dnevnik paraqet një analizë nga Instituti për Ekonominë e Tregut, sipas të cilit mekanizmi i kursit të këmbimit është mbi të gjitha një akt politik, dhe për këtë…

Greqia merr hapat e para për të zbutur goditjen nga virusi

Qeveria greke ka njoftuar paketën e parë të masave të marra për të zbutur goditjet që ka shkaktuar koronavirusi. Paketa e parë ka të bëjë me pezullimin e pagesave të…

Programi i “Vizave të Arta” ngadalësohet në Greqi, shkak virusi

Mijëra pronarë të pasurive janë përballur me një realitet shumë të ndryshëm nga ai i vetëm disa javë më parë, pasi efekti i shpërthimit të koronavirusit po ndihet në tregun…

Maqedonia e Veriut / Vlerësime nga BE për energjinë diellore

Mbikëqyrësi i Energjisë në Bashkimin Europian vlerësoi javën e kaluar Maqedoninë e Veriut për fillimin e një projekti pionier midis aspirantëve të BE-së për të shndërruar një minierë të vjetër…

Pse po e eklipson Amerika BE-në në Ballkan?

Mbeten pyetjet: përse SHBA-ja është më e suksesshme se BE-ja në lagjen tonë të afërt? Mos ngaqë Grenell është më i talentuar si diplomat sesa Borrell ose paraardhësja e tij,…