Brukseli, gjobe rekord 1 miliard euro per Intel

17/05/2009 12:00 AM 0 komente

Intel, prodhuesi me i madh boteror i çipeve mori nje gjobe rekord prej 1.06 miliard euro nga Bashkimi Europian per abuzime ne pozicionin dominues te tregut dhe perdorimin e praktikave ilegale te shitjeve per te nxitur prodhuesit per perdorimin e çipave te mikroprcesoreve. Kjo eshte nje nga gjobat me te medha te vena nga Brukseli dhe arrin gjobat e vena ndaj Microsoft, qe ne total kalonin 1 miliard euro, si dhe gjoben prej 896 milion euro ndaj prodhuesit te xhamave […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of