Jeni duke lexuar në: Biznes

Abonohuni:

Hekurudhe 1

Duke pritur trenin…

Rreth 85% e financimit për ndërtimin dhe rehabilitimin e hekurudhës Tiranë – Rinas –Durrës është siguruar nga institucionet ndërkombëtare financiare. Tashmë, i takon shtetit shqiptar të sigurojë pjesën e mbetur.…

Tirex Resources merr licencën përfundimtare për minierën e bakrit në Rehovë

Kompania kanadeze Tirex Resources Ltd. (“Tirex”) ka njoftuar më 14 shkurt se aplikimi i licencës për minierën e Rehovës është miratuar nga Ministria e Energjisë dhe Industrisë. Licenca e minierës…
pennine petroleum

Pennine Petroleum merr bllokun e Velçës në Vlorë

Kompania kanadeze, Pennine Petroleum Corporation, ka njoftuar se ka miratuar marrëveshjen për ndarjen e prodhimit me Albpetrol Sh.A për eksplorimin dhe zhvillimin e Bllokut të Velçës në Shqipëri. Burime nga…
Fabrika e cimentos 1

Stërmundimet e mbijetesës

Prej të paktën pesë vitesh, tregu i çimentos ka humbur shkëlqimin e dikurshëm. Për operatorët, shitjet kanë rënë deri në 50% ndërsa “fryma” po mbahet nga eksporti. Investimet në infrastrukturë…
a-cimento

Tregu i çimentos, Antea: Mungesa e infrastrukturës cenon konkurrueshmërinë

Nëse ky nuk do të ishte një vit elektoral, atëherë ritmet e rritjes së tregut të çimentos nuk do të ndryshonin shumë në krahasim me vitin 2016. Ky është parashikimi…
nafte

Masakra me shfrytëzimin e naftës në Shqipëri

Ndikim minimal në punësim dhe të ardhurat buxhetore, ndërsa kompanitë vijojnë të deklarojnë humbje, teksa Shqipëria cilësohet si një nga shtetet më të pasura të Europës në rezerva hidrokarbure…  …
energji korent cmim rr_opt

Shtrenjtimi i heshtur i energjisë

Rreth 6300 biznese të konsumit 35 dhe 20 kilovolt të energjisë, duke filluar që nga muaji tjetër, mund ta blejnë energjinë elektrike 16-35% më shtrenjtë nga OSHEE si pasojë e…
Parashikimi - nafta

Ringjallja e një industrie

Viti 2017 pritet që të jetë viti i rikthimit të industrisë së naftës në vend në kurs rikuperimi. Investimet pritet të rikthehen në nivelet e 2015-s.   Nga Panajot Soko*…
Energji

Eficenca pa eficiencë

Shqipëria, deri në vitin 2018, duhet të kursejë energji në masën 9%. Por me gjasë, ky angazhim rrezikon, pasi po vonohet ngritja e institucioneve që do të duhet të drejtojnë…
rrugee

Të gjitha rrugët ku do të ndërhyhet

Flet Arbër Hitaj, këshilltar i ministrit të Transportit dhe Infrastrukturës Vlera totale e investimeve është e lartë, sipas parashikimeve që janë bërë së bashku me ekspertët ndërkombëtarë të Bashkimit Europian,…
Transport

Milionat e infrastrukturës

Deri në vitin 2020, Shqipëria, sipas një skenari pozitiv, duhet të investojë në infrastrukturë rreth 793.34 milionë euro. Një shifër jo pak ‘sfiduese’ kjo për buxhetin e shtetit. A i…
InternetBanking_0

Rreziku nga krimi kibernetik

Mendoni se jeni të sigurt sa herë që tërhiqni para në një automat?! Kujdes! Disa këshilla të thjeshta si të ruani që karta juaj të mos klonohet dhe paratë tuaja…
stream_oil_gas

Çmimet e larta të naftës nuk do të rikthehen më

Rënia historike e çmimeve të naftës në dy vitet e fundit duket se i ka vënë vulën furnizimit në perspektivat afatgjata me çmime të ulëta. Sipas një analize që ka…
SHKELQIM BOZGO

Gati të finalizojmë rishikimin e marrëveshjes

Flet Shkëlqim Bozgo, menaxher i TAP për Shqipërinë Rreth një vit më parë filluan punimet për krijimin e infrastrukturës ndihmëse dhe kushteve të përshtatshme për ndërtimin e gazsjellësit TAP në…
TAP 5

Injektimi në ekonomi

Janë rreth 1.5 miliardë euro që pritet të injektohen në ekonominë shqiptare nga ndërtimi i gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline që do të transportojë gaz nga fushat e Shah Deniz drejt…
Nafta

Loja me ARMO

Historia e ARMO-s, kompanisë më problematike në vend, po i ngjan gjithnjë e më shumë një skenari shqiptar të “Ujkut të Wall Street”, ku transaksioneve të komplikuara, nuk po u…
Transport urban

Tirana, vizioni i transportit urban

irana ka të gjitha kushtet për të ofruar një transport urban modern. Nuk është rastësi që kompani ndërkombëtare, të mëdha dhe të rëndësishme në fushën e infrastrukturës, po shohin mundësitë…
energji e gjelber efi_opt1

Energjia e gjelbër

Shumë kohë më pas, edhe Shqipëria po kujtohet për të futur në kulturën e jetesës një element që shtetet rreth nesh e kanë bërë me kohë: eficencën e energjisë. Në…