Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


лªÉçÕÕƬ£¬±´¶û¸ñÀ³µÂ£¬2017Äê1ÔÂ21ÈÕ
    £¨¹ú¼Ê£©£¨2£©ÖйúÒøÐÐÔÚÈû¶ûάÑÇÉèÁ¢»ú¹¹
    1ÔÂ21ÈÕ£¬ÔÚÈû¶ûάÑDZ´¶û¸ñÀ³µÂ£¬Èû¶ûάÑÇ×ÜͳÄá¿ÆÀûÆæÔÚÖйúÒøÐУ¨Èû¶ûάÑÇ£©ÓÐÏÞ¹«Ë¾¿ªÒµÒÇʽÉÏÖ´ǡ£
    ÖйúÒøÐУ¨Èû¶ûάÑÇ£©ÓÐÏÞ¹«Ë¾21ÈÕÔÚ±´¶û¸ñÀ³µÂ¾ÙÐпªÒµÒÇʽ£¬±êÖ¾×ÅÈû¶ûάÑǵÚÒ»¼ÒÖÐ×ÊÒøÐгÉÁ¢¡£ 
    лªÉç¼ÇÕßÍõ»Û¾êÉã

Serbi, Banka e Kinës hap degën e saj

Banka e Kinës hapi degën e saj në Serbi, duke u bërë banka e parë kineze që fillon aktivitetin në këtë vend. Drejtues të lartë të Bankës së Kinës thonë…
Rumani- Parlament

Rumani/ Qeveria merr miratimin e Parlamentit, duke i dhënë fund krizës

Qeveria e Kryeministrit Sorin Grindeanu nga Partia Social Demokrate fitoi votëbesimin në Parlamentin rumun nga një shumicë e gjerë, duke i dhënë fund një krize të gjatë politike. Kryeministri i…
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rumani/ Banka Qendrore mban të pandryshuara normat

Banka Qendrore e Rumanisë mbajti të pandryshuara normat e interesit në nivelin më të ulët rekord prej 1.75%, duke vendosur një balancë midis ndikimit të inflacionit negativ dhe planeve të…
Hospital Montenegro

Mali i Zi/ Ndryshim radikal i financimit të kujdesit shëndetësor

Pasi sistemi i financimit të kujdesit shëndetësor thuajse u rrënua këtë pranverë, një model i ri financimi me paratë e mbledhura nga taksat mbi duhanin dhe alkoolin është propozuar. Fondi…
Us-Brexit-China

2017 ka në qendër të vëmendjes Kinën, Brexit me BE-në dhe administratën Trump

Faktorët gjeopolitikë, zgjedhjet në disa shtete të Europës dhe inaugurimi i presidencës së Donald Trump do të kontribuojnë në një kontekst të lartë pasigurish në 2017-n. Për shkak të pritshmërisë…
ina-partner

Blerja përsëri e INA-s do t’i kushtojë Kroacisë, paralajmërojnë ekonomistët

Deklarata e Kroacisë për blerjen e kompanisë energjetike INA nga gjiganti hungarez rrezikon që të rrisë nivelin e lartë të borxhit publik, ka paralajmëruar një nga ekspertët. Blerja e planifikuar…
Bullgari

Bullgari/ Rritja e shitjeve me pakicë përmirësohet në nëntor

Shitjet me pakicë në Bullgari u zgjeruan me një ritëm më të shpejtë në nëntor, sipas raportimit të Institutit Kombëtar të Statistikave. Shitjet me pakicë u rritën me 0.9 pikë…
Sofje Rumani

Rumani/ Parlamenti miraton lehtësim nga taksat për pensionistët

Dhoma e Ulët e Parlamentit rumun ka miratuar përjashtimin nga taksat për pensionistët, duke mbajtur premtimin e qeverisë për të lehtësuar politikën fiskale, duke qenë se ritmi i ekonomisë ka…
DTRUMP

Presidenti Trump: Shtatë mënyrat se si mund të ndryshojë bota

Zhvendosja e Trump-it në Shtëpinë e Bardhë mund të ndryshojë marrëdhënien e Amerikës me pjesën tjetër të botës. Më poshtë, BBC liston shtatë mënyrat se këto marrëdhënie mund të ndryshojnë...   NATO, pritet një tërmet Trump ka qenë tepër kritik ndaj…
inagurimi i DTrump

Betohet Trump; Amerika dhe bota do të marrin një drejtim të ri

Në fjalën e tij, gjatë ceremonisë së betimit qartazi Donald Trump tregoi se asgjë nuk ka ndryshuar nga qendrimet e tij. Katër vitet e ardhshme do të përcaktojnë kursin që…
DTRUMP

Trump, një sherif i ri në qytet

Afërisht 1 milion njerëz, përfshirë dhe mijëra protestues, po presin në Uashington për të ndjekur shfaqjen madhështore të inaugurimit të Donald Trump si Presidenti i 45-të Shteteve të Bashkuara. Pjesa…
inagurimi i DTrump

Franca nuk do të dërgojë delegacion në Ceremoninë e Inaugurimit të Donald Trump

Më 20 janar 2017, Republikani do të marrë zyrtarisht postin e Presidentit të 45-të të Shteteve të Bashkuara. I pranishëm do të jetë vetëm ambasadori francez në Uashington. Personalitete të shumta kanë refuzuar…
SEE link

Bullgari, rritet numri i kompanive të listuara në bursën SEE Link

Gjashtë kompani të reja i janë bashkuar platformës rajonale të bursës SEE Link, bëri të ditur Bursa Bullgare e Fondeve. Dy prej kompanive janë serbe, kurse të tjerat janë sllovene.…
papunesia

Bie papunësia në disa vende të Ballkanit

Papunësia në disa vende të rajonit ka pësuar ulje. Përveç Sllovenisë të gjitha shtetet tjera në rajon e kanë shkallën e papunësisë mbi 10%. Sipas Anadolu Agency (AA) reveruar Agjencisë…
investimet ne maqedoni

Maqedoni, investimet kapitale ranë me 30%

Një e treta e investimeve kapitale nuk u realizuan në 11 muajt e parë të vitit 2016. Sipas të dhënave nga Ministria e financave, Qeveria në këtë periudhë ka harxhuar…
pic-money-web-750xx3600-2025-0-173

Kush janë më të pasurit e Ballkanit, sipas Forbes

Revista Forbes ka publikuar listën me personat më të pasur për vitin 2016. SHBA është vendi me më shumë milionerë në botë, pastaj vjen Kina. Në Europë, vendin e parë…
tronditjet ekonomike

10 tronditje ekonomike që duhet të presim në 2017

Tronditjet politike të 2016-s i kanë dhënë fund të menduarit tradicional në lidhje me ekonominë botërore dhe, në mënyrë ironike, kanë ndriçuar perspektivën. Pritshmëria se administrata në ardhje e Donald…
Teresa May 2

Diplomatët dhe bizneset e BE: Dalja e vështirë do ta dëmtojë më shumë Britaninë

Krerët e Industrisë Europiane dhe politikanët i përgjigjen fjalimit të Theresa May... Liderët europianë dhe krerët e industrisë mirëpritën qartësinë e shprehur nga Theresa May gjatë fjalimit për daljen e…