Jeni duke lexuar në: Europa

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Regjistri i Ndërmarrjeve all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Burra dhe Gra në Shqipëri all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
12* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
13 14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
* Produkti i Brendshëm Bruto, Rajonal all day
19* Tregtia me Pakicë all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bujqësia all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
23 24
25* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Publikim i dedikuar për Krimet all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
28 29* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti Brendshëm Bruto all day
30  

Kompanitë britanike përballen me një taksë ‘bombë’ para-Brexit nga BE

Bashkimi Evropian është në rrugë të mbarë për t'i përballur dhjetra kompani të bazuara në Britani me një 'bombë tatimore' para Brexit, sipas burimeve të njohur me një hetim të…

Eurostat: Bie papunësia tek të rinjtë

Mbi 38 milionë njerëz të moshës 18-24 vjeç jetojnë në Bashkimin Evropian (BE). Shumica dërrmuese e këtyre të rinjve janë në arsim apo trajnim dhe / ose në punësim, raporton…

Paralajmërimi i BE: Jo marrëveshje “Brexit”

27 udhëheqësit e mbetur të Bashkimit Evropian paralajmërojnë Britaninë se ajo po përballet me daljen nga blloku, pa një marrëveshje dhe bëjnë thirrje për përgatitjet e paparashikuara. Me negociatat e…

Nga emigracioni te Italia, e ardhmja politike e Merkelit është në rrezik

Kriza e Gjermanisë mbi politikën e emigracionit duket se po hyn në një fazë kritike, duke cënuar kështu të ardhmen politike të kancelares Angela Merkel dhe gjithashtu, duke ndikuar të…

Itali, a duhet të frikësohemi për pasoja në Eurozonë?

Koalicioni antisistem që po krijohet në Romë nuk i ka fshehur qëllimet për të zbatuar një politikë për rimëkëmbjen ekonomike, duke anashkaluar deficitin dhe borxhin publik, tashmë mjaft i rëndësishëm.…

Pse martesat e shtrenjta janë thjesht një ide e keqe

“Martesa nuk është një sipërmarrje e lirë”. Sipas disa vlerësimeve të ndryshme, kostoja mesatare e një martese tipike britanike është llogaritur të shkojë nga 18,000 deri në 25,000 paund (nga…

Rritja e ekonomisë botërore po ngadalësohet.

Megjithatë mos u shqetësoni. Rreziku më i mundshëm i kësaj situate është një luftë tregtare   Në 2017, ekonomia globale u rrit me 3.8%, ritmi më i shpejtë që nga…

Në zonën e rrezikut

Gjigantët amerikanë të teknologjisë po ia vështirësojnë punën startup-eve. Të mëdhenj, të pasur dhe duke zotëruar një numër të madh të dhënash, ata kanë mundësi që t’i ndihmojnë startup-et nëse…

Qershor apo Korrik? BQE debaton për të ardhmen e planit të obligacioneve

Mario Draghi dhe kolegët e tij të Bankës Qendrore Evropiane do të zhvillojnë bisedimet e para zyrtare të enjten, lidhur me faktin se kur do të përfundojë programi i blerjes…

Rritet tensioni për arritjen e kompromisit të Brexit

Kryeministrja britanike Theresa May është ende në kërkim të një kompromisi të përsosur. Misioni i saj është i qartë: të gjejë një mënyrë për të bashkuar fraksionet ndërluftuese të Brexit,…

Franca u thotë bankave të saj që të lënë më shumë kapital

Franca i ka thënë bankave të saj të lënë mënjanë më shumë kapital si përpjekje për të shndërruar sistemin financiar më elastik ndaj një përplasjeje të ardhshme dhe për t’i…

Ja pse kjo është java më e rëndësishme e vitit për ekonominë botërore

Java më e rëndësishme e vitit për ekonominë botërore? Kjo është ajo që strategët e Bank of America Corp. i kërkuan klientëve në një raport para pesë ditëve, sa i…

Rikthehen kujtimet e hidhura të lirës turke

Deklaratat ekonomike të Presidentit Erdogan frymëzuan investitorët ndërkombëtarë   Në këtë situatë aspak të qetë, për shkak të shqetësimeve mbi ecurinë e ekonomisë turke, një shef ekzekutiv i cili nuk…

Eurostat: PBB-ja është rritur me 0.4% në eurozonë TM1 2018

PBB-ja dhe agregatet kryesore vlerësojnë për tremujorin e parë të vitit 2018, PBB-ja është rritur me 0.4% në eurozonë dhe në BE28 + 2.5% dhe + 2.4%, krahasuar me tremujorin…

BQE, epoka e përfundimit të lehtësimit sasior po vjen

Mario Draghi është gati t’i japë fund programit të blerjes së obligacioneve të Bankës Qendrore Evropiane, edhe nëse merr vendimin për një takim tjetër politik, thonë ekonomistët në një sondazh…

Franca paralajmëron se nuk do të nënshkruajë një deklaratë të G-7

Franca i është bashkuar Gjermanisë, duke paralajmëruar Presidentin Donald Trump se nuk do të nënshkruajë një deklaratë të përbashkët të Grupit të 7-të në samitin në Quebec këtë javë pa…

BQE, Debati javën e ardhshme mbi lehtësimin sasior mund të sjellë ndryshime të politikave

Politikëbërësit e Bankës Qendrore Evropiane parashikojnë mbajtjen e një diskutimi thelbësor në mbledhjen e tyre javën e ardhshme, që mund të përfundojë me një njoftim publik kur ata kanë ndërmend…

Greqi, TVSH-ja në transaksionet e pronës e lartë; blerësi paguan 33% më shumë se çmimi i pronës

Blerja e një shtëpie apo apartamenti në Greqi që është ndërtuar në 12 vitet e fundit është e ndaluar për shumicën e blerësve të huaj ose për vendasit që kanë…