Jeni duke lexuar në: Rajoni

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Regjistri i Ndërmarrjeve all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Burra dhe Gra në Shqipëri all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
12* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
13 14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
* Produkti i Brendshëm Bruto, Rajonal all day
19* Tregtia me Pakicë all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bujqësia all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
23 24
25* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Publikim i dedikuar për Krimet all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
28 29* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti Brendshëm Bruto all day
30  

Rriten eksportet e Turqisë në Ballkan

Eksportet e kompanive turke në Ballkan janë rritur me 22.1 për qind në 5 muajt e parë të vitit, duke arritur në 3 miliardë e 962 milionë e 246 mijë…

Bullgari, ekonomia do të rritet me mbi 3% gjatë 2018

Ekonomia e Bullgarisë do të rritet me 3 - 3.5% në 2018 dhe gjatë periudhës afatmesme, parashikojnë ekspertët ekonomikë nga Akademia Bullgare e Shkencave. Sipas tyre, rritja e pritshme e…

Kroaci, rishikohet plani i urës prej 526 milionë eurosh

Jo shumë larg nga fshati i peshkimit Brijesta në bregdetin shkëmbor të Kroacisë, ajo që të bën përshtypje dhe që e prish të gjithë këtë mrekulli të krijuar nga natyra…

Rajon / Statusi Kosovë-Serbi, sfida më e madhe e rajonit të Ballkanit

Normalizimi i marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është për momentin “procesi më i ndërlikuar në Ballkan”, sipas përfaqësueses së BE-së në Prishtinë. Por të dyja palët kanë nevojë për inkurajim…

Eksportet e Bullgarisë u rritën me 3.5% në janar – prill 2018

Eksportet nga Bullgaria në janar deri në prill 2018 ishin 3.5 për qind më të larta se në katër muajt e parë të 2017 dhe shtuan deri në 16.6 miliardë…

Maqedoni/ Prodhuesit e tekstilit: Qeveria të mendojë për reformat në ekonomi

Grupi i tekstilit (TTZ) dhe Organizata e Punëdhënësve të Republikës së Maqedonisë, në një brifing me gazetarë, shpalosën pikëpamjet e tyre për zhvillimet e fundit në industrinë e tekstilit, e…

Turqi, përurohet sot gazsjellësi TANAP

Ceremonia e përurimit të gazsjellësit TANAP, pjesë e Korridorit Jugor të Gazit, i cili do të transportojë përmes Turqinë në Evropë gazin e Azerbajxhanit, do të zhvillohet sot në qytetin…

Ish-kryebashkiaku i Beogradit, në postin e ministrit të ri të Financave

Ish-kryebashkiaku i Beogradit, Sinisa Mali, do të marrë postin e ministrit serb të Financave, pas votimit nga deputetët e partive në pushtet. Megjithatë, disa ekspertë parashikuan se ai do të…

Rumani, rriten fondet europiane

Rumania mund të marrë më shumë fonde të kohezionit ndërmjet periudhës 2021 dhe 2027, pas propozimeve të fundit të bëra nga Komisioni Europian. Buxheti i ardhshëm afatgjatë i BE-së mund…

Bullgari / Udhëtojnë më shumë në Turqi, Greqi dhe Serbi

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave, në muajin prill, bullgarët udhëtuan më shumë në vende si Turqi, Greqi dhe Serbi. Numri i bullgarëve që vizituan…

Kroaci / Bie prodhimi industrial

Referuar të dhënave të publikuara nga Zyra Kroate e Statistikave, prodhimi industrial i Kroacisë shënoi rënie në prill. Gjatë këtij muaji, ai ra me 1.3% në krahasim me të njëjtën…

Zgjerimi i Ballkanit Perëndimor do të fuqizojë Europën

Përmbushja e reformave të nevojshme të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, në drejtim të pranimit të tyre në BE, mund të ndikojë edhe në fuqizimin dhe ripërtëritjen e vetë Bashkimit…

Bullgari / Energjia, ishte tema kryesore e bisedimeve të Borisov me Putinin ishte energjia

Çështjet e energjisë ishin tema kryesore e takimit midis Kryeministrit bullgar, Borisov, dhe Presidentit Vladimir Putin. Pasi Presidenti Rumen Radev hapi rrugën drejt përmirësimit të marrëdhënieve bullgaro-ruse javën e shkuar,…

Rumania, Kroacia, Bullgaria, ndër eksportuesit kryesorë të forcës punëtore të BE-së

Sipas një raporti të publikuar së fundmi nga zyra e statistikave të BE-së, më shumë se 2.3 milionë rumunë dhe 533,000 bullgarë të grupmoshës ndërmjet 20 dhe 64 vjeç nuk…

Brand Finance, linjat ajrore turke markat me vlerën më të lartë

Agjencia e vlerësimit të markave ndërkombëtare, "Brand Finance", përfundoi studimin e 11-të në lidhje me “Listën për 100 markat më të çmuara të Turqisë për vitin 2018”. Linjat Ajrore Turke…

Rritet me 21.5 për qind eksporti i Turqisë në BE

Eksporti i Turqisë në vendet e Bashkimit Evropian (BE) ka shënuar rritje me 21.5 për qind në periudhën prej janarit deri në muajin prill, njoftoi sot agjencia statistikore TurkStat, transmeton…

Stamboll, më 29 tetor hapet aeroporti i tretë

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan tha se aeroporti i tretë në Stamboll do të hapet më 29 tetor të këtij viti, me një kapacitet vjetor prej 90…

Bullgari, rritet besimi i konsumatorit

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave, në prill të vitit 2018, besimi i konsumatorëve bullgarë shënoi rritje, pritshmëritë e tyre për zhvillimin e ekonomisë dhe statusin…