Jeni duke lexuar në: Te Tjera nga Bota

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Regjistri i Ndërmarrjeve all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Burra dhe Gra në Shqipëri all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
12* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
13 14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
* Produkti i Brendshëm Bruto, Rajonal all day
19* Tregtia me Pakicë all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bujqësia all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
23 24
25* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Publikim i dedikuar për Krimet all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
28 29* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti Brendshëm Bruto all day
30  

Hapja e portave

Tashmë, udhëtarët kinezë i ndesh kudo në botë. Vendimi i Kinës për të lejuar qytetarët e saj të udhëtojnë lirisht jashtë vendit po ndryshon jo vetëm botën, por edhe Kinën…

Revolta e taksapaguesve amerikanë

Amerikanët, të lodhur nga çmimet e larta të ilaçeve, po mundohen që ta luftojnë këtë situatë. Çfarëdo që Donald Trump të thotë, firmat farmaceutike ndihen të shqetësuara   Një prej…

Japonia e ardhshme nuk është Kina, por Tajlanda

Dikur një prej tregjeve në zhvillim më të egra, Tajlanda po plaket shumë shpejt. Politikëbërësve të saj ekonomikë u duhet të ndryshojnë kursin   Tridhjetë vjet më parë, Tajlanda ishte…

Lajmet e rreme, e vërteta e hidhur dhemb

Lajmet e rreme lulëzojnë, kur audiencat partiake e favorizojnë një gjë të tillë. Kërkesat në rritje për lajme të rreme, gënjeshtra dhe keqinformimet i nxisin organizatat mediatike që t’i mundësojnë…

SHBA-Kinë: Sy për sy e dhëmbë për dhëmbë

Merr formë lufta tregtare mes Amerikës dhe Kinës. Të dyja vendet kërcënojnë se do të kalojnë në një sërë hakmarrjesh të fshehta   Bisedimet e fundit mbi vënien e tarifave…

Rënia epike e Facebook

Vitin e kaluar, ideja se Mark Zuckerberg mund të kandidojë për president në vitin 2020 dhe të kërkojë të udhëheqë vendin më të fuqishëm në botë, po bëhej e besueshme,…

Amerika kundër Kinës

Beteja për supremacinë dixhitale. Hegjemonia teknologjike e Amerikës po kërcënohet nga Kina   “I projektuar nga Apple në Kaliforni dhe i montuar në Kinë”. Gjatë dhjetëvjeçarit të fundit, këto kanë…

Facebook nën hetim ndërkombëtar për përdorim të të dhënave personale

Autoritetet në SHBA dhe Britani të Madhe kanë hapur hetime ndaj Facebook për përdorimin e të dhënave personale, nga firma këshilluese politike Cambridge Analytica, e cila thuhet se ka ndihmuar…

Loja e jashtëzakonshme ekonomike e Amerikës

Politika fiskale po rrit kërkesat, edhe pse ekonomia po tejnxehet   Kthehet sërish volatiliteti*. Një periudhë e gjatë qetësie, thuajse në dukje magjike, gjatë së cilës tregu i aksioneve të…

Kina nuk do të jetë më plehra e botës, shtetet e pasura i zë paniku

Disa shtete nuk dinë më çfarë të bëjnë me mbeturinat e tyre, ndërkohë që kompanitë kineze të përpunimit janë në mungesë të lëndës së parë   Bota nuk e di…

Rezerva Federale e SHBA frenon rritjen e bankës Wells Fargo, deri sa ajo të shëndoshet financiarisht

Kreu i Rezervës Federale së SHBA-ve, Janet Yellen, dha në orët  fundit të mandatit të saj një goditje të fortë për një nga bankat më të mëdha të vendit: Wells…

Politika ekonomike e Donald Trump nuk ka qenë aq e keqe sa pritej

Teksa bëhej gjithnjë e më e qartë se Donald Trump do të fitonte zgjedhjet presidenciale, në orët e para të 9 nëntorit të vitit 2016, tregjet financiare aziatike filluan të…

Presidenca njëvjeçare e Trump-it: A ka qenë vërtet aq e keqe?

Pothuajse një vit pas marrjes së Presidencës nga Donald Trump, gjithsekush prej nesh duhet të ketë arritur në një konkluzion të ecurisë së saj, edhe pse një gjë e tillë…

“America first” nuk do të thotë “America Alone”!

Presidenti Donald Trump ka sulmuar ashpër praktikat tregtare "grabitqare", duke paralajmëruar partnerët tregtarë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos se SHBA nuk do të tolerojë tregtinë e padrejtë. Ai tha…

Si po ndryshon biznesi global i shitjeve online

Amazon dhe firmat e tjera duan që njerëzit të shkëmbejnë pak privatësi dhe siguri në këmbim të lehtësive që ofrojnë blerjet online   Pas qëndrimit të tij në shtëpi gjatë…

Pasuria spekulative e Bitcoin

Bitcoin është një pasuri spekulative, por ende jo një rrezik sistematik. A ka një rast investimi për kriptomonedhën?   Tregjet financiare shumë rrallë mund t’i humbasin mundësitë për të fituar…

Tronditja e paprecedentë në Arabinë Saudite

Muhammed bin Salman është shndërruar në imazhin e vetëm të politikës në Arabinë Saudite   Edhe duke marrë si shembull intrigat më të fundit të pallatit mbretëror, e shtuna e…

Kina promovon “Jo trashëgimtar të qartë”, Xi i hap rrugë qëndrimit në krye për dekada

Presidenti kinez Xi Jinping zbuloi një linjë të re të lidershipit, që nuk përfshinte një trashëgimtar të qartë të mundshëm, duke thyer kështu një sistem suksesi të shekullit të katërt…