Jeni duke lexuar në: Editoriali Monitor

Abonohuni:

monitor 796.indd

Rilindja, Volumi i dytë… Ku po shkon Shqipëri?!

Ekonomia dhe shoqëria shqiptare, shumë të lidhura me mbarëvajtjen e njëra-tjetrës, po përjetojnë të vërteta të dhimbshme, të cilave fatkeqësisht vendimmarrësit po u largohen si djalli temjanit. Në numrin e…
oscar

Çmimet Oskar të Tiranës ose … shpallja e ministrave të qeverisë së re

Ashtu sikurse dhe në filma, ku pasqyrohet jeta e zbukuruar dhe me fund të lumtur, u la të nënkuptohej se ‘show’ dhe jo thelbi, do të vijojë të mbizotërojë edhe…

Hashashi ishte vetëm fillimi!

Vitin e kaluar Shqipëria u përball me një masivizim të kultivimit të hashashit në vend. Ndonëse fillimisht kaloi në heshtje, kjo dukuri më pas ishte e pamundur të mohohej, teksa…
paradox

Sinjalet e rreme të ekonomisë! Paradokset që po shoqërojnë rritjen

Sinjalet, që po vijnë nga ekonomia, janë aq të komplikuara dhe të ngatërruara dhe do të bënin konfuz çdo ekonomist (të huaj), që do të shihte Shqipërinë nga jashtë dhe…
uji turbullt

Ujëra të qeta, por paradoksalisht të turbullta

Tre lajme dominuan atmosferën ekonomike në Shqipëri këto ditët e fundit: - Deklarata e Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, që parasheh një ekonomi që po parkohet drejt një ekuilibri e…
Uji

Legjenda e ujit dhe miti i çmimit

Rritja e kostos, subvencion për vjedhësit Guximi i Bashkisë së Tiranës që premton 24 orë ujë të pijshëm për kryeqytetin, ndonëse në këto kohë moderne duket grotesk, në një vend…

Kur i bën gropën vetes!

Shqipëria kishte shansin që këtë vit të hynte në hartën e vendeve turistike të preferuara të Europës. Si asnjëherë tjetër, ajo ka qenë në fokus të mediave të huaja, që…

Mos bëni më të njëjtin gabim me anti-informalitetin!

Në daljen e parë publike, pas zgjedhjeve, kryeministri Rama paralajmëroi ndër të tjera se qeveria e re, që do të zgjidhet në shtator, do të rifillojë me forcë aksionin anti-informalitet.…
Shqiperi BE

E gjetëm princin! A e dimë se çfarë kërkojmë?!

EDITORIAL MONITOR 788 / Pas thirrjes së kryeministrit të ri të mandatuar, Rama, që shqiptarët t'i bashkohen qeverisjes së tij, duke propozuar prioritetet e “shtetit të ri” të rilindjes, megjithëse…
tre

Një përgjigje për ftesën e Kryeministrit

Interesant shfaqet turi i paralajmëruar i Kryeministrit të ri, Edi Rama, për dëgjesë me qytetarët, me logo pak të gjatë "Nëse do të ishe ti kryeministri i Shqipërisë, cilat do…
Makine

Makinë pa timon? Po, ka.

EDITORIAL MONITOR 785 / Automobili është realisht një objekt shumë kompleks e që, në mbi një shekull nga shfaqja e prototipave të parë vazhdon të perfeksionohet,duke ruajtur e duke theksuar…

Fushatë “Gallatë”/ “Baftjar! Ti vërtetë je i paparë”

Pas dy javësh, shqiptarët do të zgjedhin me votë se kush do t’i përfaqësojë ata në qeverisjen e katër viteve të ardhshme. Por a kemi vendosur në këtë mënyrë edhe…

Thirrja për taksa të ulëta…

Rritja e tatimfitimit, dividendit dhe të ardhurave të tjera nga 10 në 15% dhe kalimi nga taksa e sheshtë drejt niveleve të përshkallëzuara për të ardhurat në mandatin e fundit…
Rama-basha-duar2

Shpresë!

EDITORIAL/ MONITOR 781 Kjo javë filloi me një vizitë në Berlin të Presidentit të sapozgjedhur francez, Macron, në ditën e tij të parë të punës si President, për të takuar…
En Marche

Leksion francez “La République En Marche!”

EDITORIAL MONITOR 780/ Tre muaj më parë (po aq sa ka edhe "Çadra"), askush nuk e mendonte që fushata elektorale për zgjedhjen e Presidentit të ri të Francës do të…
Demokracia

Demokracia në dorë të Kavajës

Shqiptarët po i afrohen me shpejtësi datës së shpallur të zgjedhjeve, 18 qershorit (nëse nuk ndryshon!!). Por procesi i negociatave për një gjithëpërfshirje të subjekteve politike në zgjedhje, po ecën…
images

Tipping Point (Pika që derdh gotën)

EDITORIAL MONITOR 778 / Një kupë qelqi mund të mbushet me ujë përtej nivelit të buzës së kupës, madje nëse e bën me kujdes, duke i hedhur pikat një nga…

Pasuria, që nuk po përdoret!

Kriza politike, që ka mbërthyer vendin muajt e fundit, po eklipson një nga problemet më të mëdha, atë të ringjalljes së burimeve të financimit të ekonomisë shqiptare. Të dhënat statistikore…