Jeni duke lexuar në: Ekonomi

Abonohuni:

advertiser

Cilët janë reklamuesit më të mëdhenj në vend

Shoqëritë e telekomunikacioneve mbeten reklamuesit më të mëdhenj në Shqipëri, të ndjekura nga bankat. Vodafone është kompania me shpenzimet më të madha të publicitetit në vend. Në vitin 2015, buxheti…
publicitet_opt

Agjencitë e publicitetit, grupi Le Spot “rrëmben” tregun

Teksa tregu i reklamave në total nuk po njeh rritje prej disa vitesh, agjencitë publicitare janë përpjekur të rindajnë tortën e klientëve ekzistuese. Disa prej tyre kanë shënuar rënie në…
outdoor

Reklamat në hapësirë, në rënie

Tre operatorët kryesorë që menaxhojnë reklamat në hapësirë (outdoor), Albartex, La Strada, Metro SHA, kanë raportuar për të dytin vit radhazi rënie të ndjeshme të të ardhurave, duke reflektuar tkurrjen…
peshkaqeni ekran gazet_opt

Lulëzimi i internetit, reklamat po arrijnë shtypin e shkruar

Nëse ka një segment, që po lulëzon për momentin, është ai i reklamave në internet. Reklamuesit po ndjekin trendin e lexuesve që preferojnë të informohen kudo që ndodhen përmes smartphone,…
media-gazeta-revista-l_opt-300x204

Shtypi i shkruar në ngërç, rezistojnë vetëm të mëdhatë

Shtypi i shkruar nuk po arrin të dalë nga ngërçi, ku e ka futur jo vetëm konkurrenca nga interneti, që po i largon lexuesit tradicionalë, por edhe shkurtimi i buxheteve…
tailoradio radio aziendale brand radio musica lavoro work thumb

Radiot, Top Albania me rënie, Club FM në rritje

Radiot kryesore kanë shënuar ecuri të ndryshme në vitin 2015. Radio më e madhe në vend, Top Albania, pa një rënie të të ardhurave me 8.6% në 67 milionë lekë.…
xhirim reklamash publi_opt

Televizionet, rënie e ndjeshme e fitimeve

Pasi panë një rënie të të ardhurave në 2014-n, televizionet kryesore në vend kanë arritur të rikuperojnë një vit më pas, të ndihmuara nga zgjedhjet lokale, por dhe nga rritja…
increase-conversions

Tregu i reklamave rritet lehtë me 3%

Në total, tregu i reklamave në vend në vitin 2015 vlerësohet të ketë arritur në rreth 38 milionë euro, nga rreth 37 milionë euro që ishte vitin e mëparshëm, me…
tv-media-reklame-2_opt

Përpëlitjet e tregut të reklamave

Televizionet e mëdha po arrijnë të mbajnë reklamuesit, ndonëse po detyrohen të sakrifikojnë nga fitimet e tyre. Kohë më të vështira kanë ardhur për shtypin e shkruar, që vazhdon të…
Dashamir Elezi

Barrierat që na pengojnë të bëhemi konkurrues

Flet presidenti i Organizatës së Sommelierisë Shqiptare, Dashamir Elezi   Prej sa vitesh operon Organizata e Sommelierisë Shqiptare? Ku konsiston puna juaj? Organizata Shqiptare e Sommelierisë është organizuar në 2015…
flori uka prodhues ver_opt

Shija e munguar e verës

alë pozicionit gjeografik, numrit të ditëve me diell, tokës pjellore dhe varieteteve autoktone, në Shqipëri ka potencial të zhvillohet një industri konkurruese në rajon dhe më gjerë. Ekspertët rekomandojnë si…
Permbytja 1

Goditja e dytë për bizneset

Mbi 30 biznese të autostradës Tiranës-Vorë deklarojnë më shumë se 10 milionë euro dëme nga përmbytjet e mëngjesit të 8 nëntorit. Të gjendur përballë indiferencës totale të pushtetit lokal të…
Call Center 1

Telashe në horizont

Me 166 vota pro, 70 kundër dhe 1 abstenim, Senati italian miratoi javën e kaluar ndryshimet në ligjin për Buxhetin 2017, pjesë e të cilit është edhe ai për ndryshimet…
turizem

Festat e Nëntorit, shqiptarët “braktisën” atdheun

Shqiptarët zgjodhën t’i kalonin festat e Nëntorit jashtë atdheut. Agjencitë e udhëtimit raportuan prenotime të larta në krahasim me një vit më parë, duke qenë se ishin katër ditë pushim…
Call Center 1

Sektori është në rrezik

Flet Ines Muçostepa, kryetare e Bashkimit të Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë   Qeveria shqiptare, duke pasur parasysh shumë marrëveshje dypalëshe që rregullojnë marrëdhëniet ekonomike mes vendeve tona, duhet të…
Call Center 2

Fati i call center

Qeveria italiane ka treguar “dhëmbët” për të mbrojtur vendet e punës që po i iknin drejt Shqipërisë, e cila po i konkurron me të rinjtë që flasin rrjedhshëm gjuhën italiane.…
Call Center 4

100 punëdhënësit më të mëdhenj

Tre kompani call center renditen ndër 10 punëdhënësit më të mëdhenj në vend, teksa janë tre sipërmarrjet e para private për sa i përket numrit të personave që kanë punësuar.…
turizem bregdet saran_opt1

Po vijnë turistët…

Pasiguritë që ofroi Turqia si pasojë e sulmeve terroriste dhe përpjekjes për grusht shteti këtë vit e kanë riorientuar ofertën turistike drejt rajonit tonë, ku përfituese është edhe Shqipëria. Hotelet…