Jeni duke lexuar në: Te Ndryshme

Abonohuni:

Spitale-1-793

Tregu i spitaleve private arrin 62 milionë euro

Biznesi i spitaleve private ka vijuar të shënojë rritje edhe në vitin 2016, ndonëse me ritme më të ngadalësuara. Pjesa më e madhe e tyre janë ende në fazë humbjeje.…
plastic-surgery-4

Shqiptarët, në dy dekada 40-fishuan shpenzimet për bukurinë

Dikur para viteve ’90 produkti që lakohej më shumë në kategorinë e kujdesit dhe pastërtisë ishte sapuni 15 lekësh. Ardhja e demokracisë dhe funksionimi i tregut të lirë do të…
Operacione plastike 793

Ka një tendencë në rritje të ndërhyrjeve plastike

Flet Drejtorja Ekzekutive e klinikës DermoLife, Lida Hoxha   Turizmi dentar është i njohur dhe Shqipëria është një nga ato vende që vizitohet shpesh për shkak të çmimeve të ulëta.…
monitor 793.indd

Turizmi kirurgjikal, “boom” të huajsh në Shqipëri për operacione plastike

Flet Dr. Skerdilajd Faria, Drejtor i Përgjithshëm në klinikën KEIT   Klinikat shqiptare po afrojnë gjithnjë e më shumë mjekë të huaj, kryesisht italianë për të përballuar fluksin e kërkesave…
plastic-surgion

Si po kthehet kompleksi shqiptar i hundës në një biznes milionash

Për nga vetë natyra mesdhetare, shqiptarët kanë përgjithësisht një hundë të madhe dhe kjo ka nxitur biznesin e plastikës së hundës në Shqipëri. Operatorët e tregut pohojnë se vendin e…
plastic surgery_slide

Ditët e arta të një biznesi

Klinikat e kirurgjisë plastike pothuajse kanë dyfishuar të ardhurat gjatë vitit 2016 në raport me 2015-n. Vitin e kaluar, pesë prej tyre qarkulluan mbi 2 milionë dollarë, me zgjerim vjetor…
Operacion estetik 793

Tregu global, kirurgjia estetike 8.5 miliardë në vitin 2016, rritjen e udhëheq Azia

Pas një rritje prej 8.2% në vitin 2015, tregu mjekësor dhe kirurgjikal estetik u rrit me 8.3% në 2016. Duke përfaqësuar afërsisht gjysmën e tregut global (46%), Amerika është e…
grafik-paga mujore

Në 2016-n, paga reale në shtet ra për herë të parë në 16 vjet

Rritja e pagës reale në sektorin shtetëror në vitin 2016 ishte negative, për herë të pare, tw paktwn që nga viti 2000, kur INSTAT raporton këto të dhëna. Sipas INSTAT,…
biznesmene

Profesionet ku femrat paguhen më shumë

Nëse jeni një femër, që punon në drejtim në Shqipëri duhet të ndiheni me fat. Jo vetëm që ky është profesioni më i paguar për ju, por do jua kishin…
Te ardhura 792

Profesionet që u paguan më shumë në 2016-n

2016-a nuk ka qenë një vit i mbarë për pjesën më të madhe të punonjësve në Shqipëri, të cilët kanë parë një rënie të të ardhurave të tyre nga pagat.…
Biznesi rritje te ardhurash 792

Fitime të mundimshme

Të dhënat e INSTAT zbulojnë sektorët që kanë norma më të larta fitimi në Shqipëri. Si ka ndryshuar përfitueshmëria dy vitet e fundit. Segmentet që kanë përjetuar rritje të marzheve të…
Martesa 1 - 792

Dasmat, nga të lirat tek ato “Hollivudiane”

Flet Marçela Lati, administratore e Geraldina Sposa   Nëse deri në vitet ’90, një dasmë klasifikohej si e mirë dhe jo e mirë vetëm nga sasia e mishit nëpër tavolina,…
Martesa 2 - 792

Torta e nuseve

Një dekadë më parë, organizimi i eventit më të rëndësishëm bëhej nga familja, por kohët e fundit çiftet e reja po mbështeten tek agjencitë që merren me organizimin e eventeve.…
Shkolla 791

Koncesioni i shkollave

Vlera e përgjithshme e projektit të Partneritetit Publik Privat për ndërtimin e 17 shkollave të reja në kryeqytet është 8.8 miliardë lekë, nga të cilat, 814 milionë lekë janë shpronësime…
Lodz 3 - 791

Lodzi, gërmadha tekstile që u kthye në hirushe

Qyteti polak i Lodzit, dikur krenaria europianolindore e tekstilit, po e ringjall zulmën e tij duke sfiduar me kandidaturën e organizimit të ekspozitës ndërkombëtare në vitin 2022. Tema e zgjedhur…
Bitcoin 1 - 787

Tregu i monedhave virtuale është një minë me sahat

Ofertat fillestare të monedhave (ICO), një mjet i mbledhjes së fondeve për kompanitë e teknologjisë blockchain (teknologjia informatike që suporton zgjidhjet e gjithë ‘kripto-monedhave’), kanë kapur aq shumë vëmendje, sa…
Bitcoin 790

Pas Bitcoin, edhe Ethereum tregtohet në Shqipëri

Bitcoin.com, faqja zyrtare e monedhës virtuale bitcoin, ka pohuar se në Shqipëri ka disa tregtues të localbitcoin, megjithëse ajo pranon që ende ka një pjesë tregu shumë të vogël në…
Depresioni 1 - 789

Depresioni, si e ndikon negativisht ambientin e punës

Depresioni dhe çrregullimet e ankthit, nuk mbeten një çështje e izoluar që prek vetëm personin i cili është duke u përballur me këto çrregullime, por ai prek të gjithë jetën…