Jeni duke lexuar në: Turizem

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


turizem

Festat e Nëntorit, shqiptarët “braktisën” atdheun

Shqiptarët zgjodhën t’i kalonin festat e Nëntorit jashtë atdheut. Agjencitë e udhëtimit raportuan prenotime të larta në krahasim me një vit më parë, duke qenë se ishin katër ditë pushim…
turizem bregdet saran_opt1

Po vijnë turistët…

Pasiguritë që ofroi Turqia si pasojë e sulmeve terroriste dhe përpjekjes për grusht shteti këtë vit e kanë riorientuar ofertën turistike drejt rajonit tonë, ku përfituese është edhe Shqipëria. Hotelet…
zak-topuzi

Topuzi: Shqipëria nuk është gati t’i përgjigjet tendencës

Kryetari i Shoqatës së Hotelierëve, Zak Topuzi, thotë se turizmi tek ne vuan mungesën e kapaciteteve akomoduese, resortet me shërbime cilësore si dhe një sezon të shkurtër 45-60 ditë në…
Luan Bregasi

Bregasi: Investimet në turizëm e kthejnë veten në 7 vjet

Qeveria shqiptare duhet t’i kthejë sytë nga industria e hotelerisë, jo duke shkuar vetë në plazh dhe me pushime, por duke menduar për ta bërë këtë industri të konkurrueshme në…
Kalaja e Gjirokastres

Edhe kalatë, me koncesion

Qeveria është duke hartuar ndryshime ligjore në lidhje me trashëgiminë kulturore, ku do të parashikohet si formë menaxhimi edhe Partneriteti Publik Privat (PPP). Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, bëri të…
Irfan Hysenbelliu

Perspektiva nga turizmi, qeveria të orientojë modelin ekonomik

Intervistë me z.Irfan Hysenbelliu, president i Hysenbelliu Group Hysenbelliu Group, me aktivitet në sektorin prodhues dhe atë të ndërtimit, së fundmi po diversifikohet edhe në sektorin e turizmit, me shndërrimin…
turizmi 2016 shqiptar _opt

Ku do të shkojmë…

Një vit nga miratimi i ligjit për turizmin përfunduan aktet që do të bëjnë të mundur zbatimin e tij. Të gjithë operatorët turistikë do të duhet të jenë gati për…
Reci1

Jehona e maleve

Dikur zona të izoluara, sot gjithnjë e më shumë po tërheqin vizitorë të huaj e vendas. Përveç natyrës që është treguar bujare, këto zona konkurrojnë denjësisht edhe me produktet unike…
Valbona hidrocentrali_opt3

Të shpëtojmë Valbonën

Shfrytëzimi i pikës turistike të Valbonës për qëllime ekonomike nëpërmjet turizmit apo HEC-eve, i çon faktet nga perspektiva turistike. Turizmi në Valbonë punëson disa herë më shumë se HEC-et, sjell…
maldive

Pushimet ekzotike dalin në modë

Parajsat ekzotike, të tilla si Maldive, Santo-Domingo, Tailanda, Bali në Indonezi janë destinacionet ideale, për të cilat ia vlen të shpenzohet, të paktën një herë në jetë. Agjencitë konfirmojnë kërkesa…
hotelery services

Edhe një vit pa yje…

Jo vetëm agjencitë turistike në Shqipëri e kanë të vështirë të punojnë në një treg ku hotelet vendosin vetë “yjet”, por çdokush që ka tentuar të rezervojë një dhomë për…
vangjel2

Shqipëria, që nuk duhet humbur

Destinacioni turistik i plazheve të virgjër, Alpeve fjordike dhe gjurmëve të civilizimit romak, rivierës mahnitëse, qyteteve me arkitekturë unikale, kuzhinës perfekte tradicionale… Nga Vangjel Maskaj* Shqipëria është destinacioni turistik i…
Durres - turizem

Shërbimi, ku turizmi ngel për “vjeshtë”

Në TripAdvisor, një nga portalet amerikane më të famshme të turizmit në botë me përvojë 16-vjeçare, për Shqipërinë gjen mbi 43,000 komente e opinione. Si destinacionet më popullore renditen: Tirana,…
shqiperia turizem

Bumerangu i turizmit

Përtej shkrimeve që mediat e huaja po shkruajnë për Shqipërinë, 55% e hoteleve të anketuara nga QKM raportojnë se në korrik kanë pasur më pak punë se vjet. Rezultatet e…
valbona1-647x370

Valbona, zinxhiri i turizmit që po mbyt varfërinë

Zhvillimi i vrullshëm i turizmit malor në zonën e Valbonës po nxit zinxhirin mbështetës për sektorin, duke ndihmuar qytetin verior të dalë nga varfëria. Zhvillohen fermat e kafshëve, bletaria dhe…
turqia

Turizmi në Turqi: Një industri në krizë

Turqia përballet me një rënie prej të paktën 40% të mbërritjeve të turistëve këtë vit, si rrjedhojë e krizës politike dhe çështjeve të sigurisë Grupi i turistëve britanikë që ishin…
turizem

Të kapësh çastin…

Rreth 20% janë rritur prenotimet e parapaguara nga turistët e huaj për të vizituar Shqipërinë. Për Agjencinë Kombëtare të Turizmit, promovimi që po i bëhet vendit ka çuar në rritje…
auron tare

Flet Auron Tare: Qeveria të zgjedhë, HEC-et ose turizmin

Qeveria, nga ana e saj, duhet të vendosë disa kolona të rëndësishme që do të përcaktojnë se ku do të shkojë turizmi shqiptar. Vendi duhet të ketë një strategji të…