Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Regjistri i Ndërmarrjeve all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Burra dhe Gra në Shqipëri all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
12* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
13 14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
* Produkti i Brendshëm Bruto, Rajonal all day
19* Tregtia me Pakicë all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bujqësia all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
23 24
25* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Publikim i dedikuar për Krimet all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
28 29* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti Brendshëm Bruto all day
30  

”ATK-ja për pesë muaj mblodhi 205 milionë euro”

Drejtori i përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës (ATK), Sakip Imeri tha sot se trendët e të hyrave në ATK janë pozitiv. Imeri bëri të ditur se në secilin muaj…

Bosnja nuk e njeh pavarësinë, por e lakmon tregun e Kosovës

Mosnjohja e shtetit të Kosovës dhe aplikimi i regjimit të vizave janë pozicione të pandryshueshme të Bonjë e Hercegovinës në raport me Kosovën. Por, një sjellje krejt ndryshe ndërmjet këtyre…

Ujësjellës Prishtina paralajmëron borxhlinjtë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit Prishtina u ka bërë sot thirrje të gjithë konsumatorëve që të shlyejnë borxhet ndaj kësaj kompanie, në të kundërtën në të kundërtën do të shkyçen nga…

Në pritje të Fondit Pensional nga Serbia

Çështja e kthimit të Fondit Pensional të Kosovës nga Serbia, mund të përfshihet në kuadër të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Shteti i Serbisë kishte ndalur kontributet e pensionistëve të…

Raporti Vjetor i BQK: Në 2017 u rrit kreditimi nga sistemi bankar me 11.5%; Kreditë e këqija me rënie

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka publikuar Raportin Vjetor për vitin 2017, i cili paraqet një pasqyrë të zhvillimeve ekonomike dhe financiare, si dhe të aktivitetit të BQK-së gjatë këtij…

Guvernatori Mehmeti: BQK-ja ka ndërmarrë të gjitha masat për një stabilitet financiar të qëndrueshëm

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti po merr pjesë në Samitin e Ministriave të Financave, Guvernatorëve të Bankave Qendre dhe Drejtorëve të Administratave Tatimore të rajonit…

Serbia pengesë për integrimin e tregut të përbashkët energjetik Kosovë-Shqipëri

Serbia po vazhdon të jetë barrierë kryesore për Kosovën në sektorin e përfitimit energjetik. Nga moszbatimi i marrëveshjeve të nënshkruara në Bruksel, Kosovës po i pamundësohet integrimi në një treg…

Dështimi i Kosovës së Re, me pasoja të mëdha për Kosovën

Zvarritja e fillimit për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re” e ka bërë më të vështirë funksionimin e bizneseve në vend. E dështimi eventual i tij, do të kishte pasoja…

Qeveria paguan rreth një milion euro dënime për kreditë e pashfrytëzuara

Qeveria e Republikës së Kosovës ka paguar 890 mijë euro, si formë ndëshkimi, për shkak të mostërheqjes së mjeteve financiare nga institucionet financiare ndërkombëtare. Qeveria e Kosovës kishte nënshkruar marrëveshje për…

Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, nën mesatare

Standardi jetësor i qytetarëve të Kosovës, me gjithë përmirësimet e bëra viteve të fundit, vazhdon të mbetet nën mesataren dhe larg vendeve të rajonit dhe Bashkimit Evropian, thonë ekspertët e fushës ekonomike.…

Zbulohet raporti konfidencial i ‘plaçkës’ 53 milionë euro

Skandali më i madh financiar, i konsiderua si plaçkitje e 53 milionë eurove nga arka e shtetit, në emër të penalltive për vonesat në ndërtimin e autostradës Prishtinë – Shkup,…

Parking me 500 vetura në Prishtinë, këtë vit fillojnë punimet

Kryetari i Prishtinës , Shpend Ahmeti përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, ka bërë të ditur se këtë vit do të fillojë ndërtimi i parkingut nëntokësor te fakulteti i…

Kallëzim penal për rritjen e pagave politike

Gjykata Kushtetuese e ka mbështetur vendimin e kryeministrit Ramush Haradinaj për t’ia rritur pagën vetes. Ky institucion po pretendon se nuk ka gjetur asnjë shkelje të vetme të dispozitave kushtetuese…

Projekti me kosto 100 mijë euro në prag të dështimit

Drejtues të Stacionit të Autobusëve në Prishtinë thonë se janë duke e rishikuar projektin e vendosjes së rrethojave dhe shitjen e biletave hyrëse, shkruan sot Gazeta "Zëri" Vendosja e rrethojave…

”Bashkimi doganor Kosovë-Shqipëri pengon integrimin ekonomik rajonal”

Zëvendëskryeministri serb njëherit edhe ministër i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit, Rasim Ljajiq, është  takuar me ambasadorin francez në Serbi, Frederik Mondoloni. Sipas mediave serbe, gjatë këtij takimi është diskutuar rreth…

Udhëtimet zyrtare dhe mëditjet e luksit

Udhëtimet zyrtare jashtë vendit, mëditjet dhe numri i madh i të përfshirëve nëpër delegacione zyrtare, i kushtojnë buxhetit të Kosovës shuma të majme parash, që sipas përfaqësuesve të shoqërisë civile, përbën…

Eksportet nga Trepça mund t’i sjellin Kosovës 1.2 miliard euro

Trepça është një potencial i madh për zhvillimin ekonomik të vendit, ka thënë ministri Valdrin Lluka. Sipas tij, me eksport nga Trepça, Kosova mund të fitojë 1.2 miliard euro. Lluka ka…

Çfarë po ndodh me zbatimin e kodit +383?

Kosova është vonuar me zbatimin e kodit të saj telefonik +383. Shtyrja e zbatimit të këtij kodi deri më 31 tetor të këtij viti nuk do të ketë ndonjë pasojë, thonë përfaqësues…