Jeni duke lexuar në: Life Style

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
      1 2* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
3 4
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10 11
12* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Të dhëna faktike të detajuara \"Accural\" dhe \"Cash\" all day
13* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Tregtia me Pakicë all day
16* Statistikat Afatshkurtra all day
17 18
19* Tregtia e Jashtme all day
20* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22 23* Bilanci i pagesave all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25
26* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
27* Statistikat e Transportit all day
28* Ekonomia dhe Buxheti all day
29* Ekonomia në Fokus all day
30* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Ekonimia në Fokus all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
31  

Teatrot më të bukur në Itali

Italia është e pasur me Teatro të bukur dhe historikë Operash, shumë prej të cilëve funksionojnë ende si të tillë. Artdashësit duhet të vizitojnë të paktën një teatër në Itali…

Nga Musama te MarteS, art dhe pranverë në muzetë e rinj

Disa të sapoçelur, të tjerë priten të hapen – ja hapësirat e reja kushtuar formave të ndryshme të artit...   Musama, Muzeu i Sapunit në Marsejë Ndodhet në Rue Fiocca…

Investimi në gjërat e bukura të jetës

Letrat me vlerë, aksionet dhe bonot e thesarit janë të gjitha me shumë vlerë, por në fund të fundit, ato vetëm disa “copa letrash” janë. Ato nuk janë asete të…

Britanikët zgjedhin Lincoln-in ndaj Londrës

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Homeaway, pushuesit britanikë së fundmi kanë preferuar më shumë qytetin e Lincolnit ndaj Londrës. Po rritet gjithnjë e më shumë numri i…

Aeroporti i Zelandës së Re prezanton robotin më real se kurrë

Aeroporti i Zelandës së Re bën pjesë në aeroportet me numrin më të lartë të udhëtarëve. Dhe për të menaxhuar sa më mirë të gjithë këtë fluks udhëtarësh është menduar…

Hapet hoteli i së ardhmes në Budapest

Pak ditë më parë u hap në Budapest, hoteli i së ardhmes. KViHotel, me katër yje, ka 40 dhoma dhe ndodhet në rrugën Nyár utca në zonën Erzsébetváros   Të…

10 nga qytetet mesjetare më të mira nëpër botë

Dubrovniku, Kroaci – Në Europë, Amerikën e Veriut, Afrikë e Azi ka disa qytete mesjetare, shumë prej të cilave me muret ende të padëmtuara. Dubrovniku, në detin Adriatik, është bërë…

2018-a, viti i duhur për të vizituar Valencian

Valencia është një nga destinacionet më dinamike të Europës. Qyteti bregdetar në jug të Spanjës është një ndërthurje e antikes me modernen, e plazheve, kulturës, gastronomisë dhe traditave. Ndër të…

Qyteti më i vogël në Amerikë, me vetëm një banor

Qyteti më i vogël në Amerikë është Monowi në shtetin e Nebraskas, ku banorja e vetme e mbetur në këtë qytet është 84-vjeçarja, Elsie Eiler. Eiler, ka mbetur banorja e…

Cilat janë qytetet që pëlqehen më shumë nga të rinjtë?

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit dhe të botuar në Daily Mail, ndër qytetet më të preferuara nga të rinjtë, kryeqyteti gjerman i Berlinit u  rendit në vend…

Britanikët duan ulje çmimesh, kinezët tërhiqen nga markat, ndërsa amerikanët dhe gjermanët nga suvenirët

Ja se cilat janë disa nga zakonet e "turistëve blerës" të shtetësive të ndryshme: Zakonisht turistët britanikë nuk janë të interesuar për marka të shtrenjta veshjesh apo veshje unike. E…

Si të shijosh më të mirën nga Parisi në dy ditë

Inovacioni ka përfshirë restorantet dhe hotelet franceze, duke shtuar edhe më shumë justifikimet për zgjatjen e një udhëtimi biznesi   Në vizitën tuaj të ardhshme në kryeqytetin francez, harroni të…

Sheldon Chalet, hoteli luksoz, i pari dhe i vetmi në Parkun Kombëtar të Denalit

Në 1,828 metra mbi nivelin e detit dhe vetëm 3 metra larg majës së malit më të lartë në Amerikën e Veriut, ndodhet hoteli luksoz “Sheldon Chalet” në Parkun Kombëtar…

Projekti më i ri/ Rinovimi i hotelit Plesnik që ndërthur elementin e zjarrit dhe ujit

Hoteli Plesnik ndodhet në luginën Logar dhe njihet si një prej hoteleve më të bukur në të gjithë Europën. Ky është një biznes familjar i cili ka filluar që përpara…

Parisi synon të ndërtojë një pyll pesë herë më të madh se Central Park

Për më shumë se 15 vjet, qyteti i Parisit ka në plan të krijojë një pyll të ri në periferi të tij, në Pierrelaye-Bessancourt. Por ky plan është përballur me…

11 kështjellat më të bukura të braktisura në botë, ndër to edhe Rozafa në Shkodër

Nga ndërtesat antike te rrënojat e mbetura Kështjellat tradicionalisht përfaqësojnë forcën dhe pushtetin, si ndërtesa të frikshme dhe shtëpi e familjeve të mëdha. Megjithatë, në kohërat moderne, shumë prej këtyre…

10 gjëra (falas) që mund të bëni në Budapest

1.Admironi panoramën e qytetit Nëse doni të realizoni një foto kujtim nga Budapesti, ju këshillojmë të ngjiteni në kodrën Gellert. Këtu mund të shijoni panoramën e qytetit nga lart. Për…

Deri në 400, 000 $ të ardhura. Kjo është fytyra e re e shtresës së mesme në Amerikë

Sipas një sondazhi të fundit të kryer nga Qendra Kërkimore Pew, shtresa e mesme e amerikanëve fiton nga 39,000 dollarë deri në 118,000 dollarë. Por të ardhurat e shtresës së…