Jeni duke lexuar në: Kuriozitete

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Regjistri i Ndërmarrjeve all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Burra dhe Gra në Shqipëri all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
12* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
13 14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
* Produkti i Brendshëm Bruto, Rajonal all day
19* Tregtia me Pakicë all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bujqësia all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Tregtia e Jashtme e Mallrave sipas Karakteristikave të Ndërmarrjeve all day
23 24
25* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Publikim i dedikuar për Krimet all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
28 29* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Depozitat all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti Brendshëm Bruto all day
30  

11 stacionet e metrove më të bukura në botë

Në fotot më poshtë janë 11 stacionet e metrosë më të bukura në botë           Komsomolskaya, Moskë, Rusi   Stokholm, Suedi   City Hall Subway Station,…

Egjipti miraton gjobën prej 400 paund për cilindo që shqetëson turistët

Shqetësimi i turistëve për të blerë suvenire në vendet më të njohura arkeologjike të Egjiptit, nuk do të ekzistojë më, por do të cilësohet si një pjesë e hidhur e…

Shtëpia balenë, prona më e çuditshme në Amerikë

“Shtëpia balenë” quhet prona më e çuditshme në Amerikë, emër të cilin ajo e ka marrë nga pamja e jashtme. Kjo shtëpi, e cila u ndërtua në vitin 1978, në…

Pushime “horror”/ Suita luksoze në të cilën Stalini dhe Mao Ce Dun duket sikur janë gjallë

Nuk ka dyshim që kjo është një suitë luksoze, por për shumë mund të jetë e vështirë kalimi edhe i një nate të vetme në të, madje i papërballueshëm. Një…

Pushime në natyrë, të flesh në një shtëpi në formën e një bufi

Rritet vazhdimisht numri i personave që zgjedhin si destinacion udhëtimi disa ditë pushimesh në natyrë. Në Francë, më saktësisht, pranë rrethinave të Bordeaux, kjo dëshirë plotësohet në mënyrë absolute, duke…

Statuja më e lartë në botë po ndërtohet në ishullin Sadhu, në Indi

Statuja më e lartë në botë po ndërtohet në ishullin Sadhu në shtetin e Gujaratit në Indi. Ajo do të jetë në nder të Sardar Vallabhbhai Patel, një luftëtari indian…

Symphony of the Seas, kroçera më e madhe në botë

Symphony of the Seas është xhevahiri i ri i Royal Caribbean dhe anija kroçerë më e madhe në botë, e ndërtuar në kantierin STX France në Saint Nazaire, Francë. Gjatë…

Nga Musama te MarteS, art dhe pranverë në muzetë e rinj

Disa të sapoçelur, të tjerë priten të hapen – ja hapësirat e reja kushtuar formave të ndryshme të artit...   Musama, Muzeu i Sapunit në Marsejë Ndodhet në Rue Fiocca…

Hapet hoteli i së ardhmes në Budapest

Pak ditë më parë u hap në Budapest, hoteli i së ardhmes. KViHotel, me katër yje, ka 40 dhoma dhe ndodhet në rrugën Nyár utca në zonën Erzsébetváros   Të…

10 nga qytetet mesjetare më të mira nëpër botë

Dubrovniku, Kroaci – Në Europë, Amerikën e Veriut, Afrikë e Azi ka disa qytete mesjetare, shumë prej të cilave me muret ende të padëmtuara. Dubrovniku, në detin Adriatik, është bërë…

Qyteti më i vogël në Amerikë, me vetëm një banor

Qyteti më i vogël në Amerikë është Monowi në shtetin e Nebraskas, ku banorja e vetme e mbetur në këtë qytet është 84-vjeçarja, Elsie Eiler. Eiler, ka mbetur banorja e…

Cilat janë qytetet që pëlqehen më shumë nga të rinjtë?

Sipas një studimi të kryer kohët e fundit dhe të botuar në Daily Mail, ndër qytetet më të preferuara nga të rinjtë, kryeqyteti gjerman i Berlinit u  rendit në vend…

Parisi synon të ndërtojë një pyll pesë herë më të madh se Central Park

Për më shumë se 15 vjet, qyteti i Parisit ka në plan të krijojë një pyll të ri në periferi të tij, në Pierrelaye-Bessancourt. Por ky plan është përballur me…

11 kështjellat më të bukura të braktisura në botë, ndër to edhe Rozafa në Shkodër

Nga ndërtesat antike te rrënojat e mbetura Kështjellat tradicionalisht përfaqësojnë forcën dhe pushtetin, si ndërtesa të frikshme dhe shtëpi e familjeve të mëdha. Megjithatë, në kohërat moderne, shumë prej këtyre…

Deri në 400, 000 $ të ardhura. Kjo është fytyra e re e shtresës së mesme në Amerikë

Sipas një sondazhi të fundit të kryer nga Qendra Kërkimore Pew, shtresa e mesme e amerikanëve fiton nga 39,000 dollarë deri në 118,000 dollarë. Por të ardhurat e shtresës së…

Si i shpenzon paratë gruaja më e pasur në botë

                Alice Walton është gruaja më e pasur në botë. Ja se si ajo e shpenzon pasurinë e saj prej 43.7 miliardë dollarësh.…

10 skulpturat më të çuditshme në botë

Gjithnjë i jashtëzakonshëm, arti mund të jetë vërtet i pabesueshëm. Ja cilat janë 10 skulpturat më të çuditshme nëpër botë...   Planet, Singapor Në brendësi të Gardens by The Bay…

Ura 38 km/ Projekti më i ri në Lagos të Nigerisë

Kohët e fundit, Nigeria po investon shumë para në fushën e infrastrukturës, kjo është edhe një prej arsyeve se përse ajo po ndërton gjithnjë e më shumë projekte të reja.…