Jeni duke lexuar në: Menaxhim

Abonohuni:

Creative Curriculum Vitae

Curriculum Vitae, gabimet që duhet të shmangni në zgjedhjen e fotografisë

Mundësitë tona për t’u pranuar në një punë na janë të shkruara në fytyrë. Një studim i fundit i Universitetit të Torontos ka treguar se mendja njerëzore di të ndajë…
Miq ne pune

Ja pse është kaq e rëndësishme të kesh miq në punë

Miqtë në punë kanë një ndikim më të madh në lumturinë tuaj nga sa mund të mendoni. “Nuk jam këtu për të bërë miq”. Kjo është ajo çka thonë shumë…
evaluation performacne

Vlerësim i ulët i performancës, faji i menaxhimit të keq, jo i punonjësve

Kur punonjësit nuk janë në nivelin e duhur të performancës është shumë e lehtë që fajin t’ua hedhësh atyre, por menaxhimi i performancës është një çështje më e ndërlikuar se…
overcome_fear

Si të hidhni pas frikën dhe të ecni përpara

Një ndër gjërat e para që duhet të bëni nëse doni që të kaloni çdo pengesë në rrugën tuaj drejt suksesit është që ta shikoni veten dhe mjedisin që ndodheni…
Doreheqje 1

9 motive se pse punonjësit më të aftë japin dorëheqjen

Është shumë e pabesueshme se sa shpesh dëgjon drejtuesit të ankohen për dorëheqjen e punonjësve të tyre më të mirë – dhe ata kanë vërtet diçka për t’u ankuar –…
Energjia ne pune

Doni të bëheni më produktivë në punë? Menaxhoni energjinë tuaj, jo kohën tuaj

Një shprehje e vjetër thotë që “në teori, teoria dhe praktika janë e njëjta gjë. Në praktikë, ato nuk janë”. Pra, në teori, nëse ju punoni më shumë se tetë…
Karriere ne Autopilot

3 shenja se e keni vënë karrierën tuaj në autopilot

Një ditë ju jeni një student universiteti, i etur për të ngjitur shkallët e karrierës dhe, sa hap e mbyll sytë, ju keni punuar në një vazhdimësi të qëndrueshme për…
productivity_monitor

Aplikacionet që ndikojnë në rritjen e produktivitetit

Edhe nëse jeni duke mbajtur thjesht shënime, apo duke u përgatitur për një mbledhje shumë të rëndësishme, me anë të pajisjeve të ndryshme teknologjike që ekzistojnë sot, këto detyra të…
sucess hapines

4 të vërteta në lidhje me suksesin dhe lumturinë

Në një epokë burimesh të pashtershme,  ju mund të krijoni pothuajse gjithçka. Por ju nuk e dini nëse përveç të qenët të suksesshëm do të jeni edhe të lumtur. Kërkimet…
Bad Boss

Ja pse shefi juaj mund të jetë i keq për shëndetin tuaj

“Shefi i keq” është bërë pjesë komike e kulturës së punës, në filma dhe televizion, por kur ju aktualisht punoni për një drejtues i keq, nuk ka asgjë për të…
Sleeping at desk

Pse të punuarit 4 ditë në javë do të ishte më e dobishme se 5 ditë në javë…

Është një fantazi joshëse. Sa më shumë ju të largoheni nga puna juaj, aq më shumë do të punoni. Por ndërkohë që gjithnjë e më shumë njerëz punojnë 50, 60,…
1-2

10 këshilla për t’u bërë gati për pushime dhe për t’i shijuar plotësisht ato

Ekspertët janë të gjithë të një mendimi – momenti më stresues për pjesën më të madhe të personave është fundi i pushimeve dhe rikthimi në punë. Kjo gjë shqetëson psikologë…
Employee-Motivation

Këshilla motivimi nga sipërmarrës të suksesshëm

Asgjë nuk është e pamundur, gjithçka mund të arrihet. Motivimi është një sfidë e përhershme për sipërmarrësit prandaj ne më poshtë kemi renditur disa këshilla motivimi nga disa prej sipërmarrësve…
Perdorimi i celularit ne pune

Sa kohë humbin punonjësit përpara ekranit të celularit?

T’i përgjigjesh një miku gjatë orarit të punës mund të mos duket shqetësuese, por duke llogaritur gjithë kohën përpara ekranit të smartphone-ve në vendin e punës (në SHBA) bëhet fjalë…
Si te mbijetosh nga puna

Si të mbijetoni kur punoni të paktën 60 orë në javë

Nuk është e pazakontë që njerëzit punojnë rreth 60 orë në javë, por disa persona gjenden shpesh në këtë lloj orari. Nëse ju jeni një prej tyre, mund të ndiheni…
Studimi - cfare mendojne punonjesit

Çfarë mendojnë vërtet punonjësit? Ja si ta zbuloni!

Keni nevojë të kuptoni se çfarë mendojnë vërtet punonjësit? Shumë drejtues besojnë se mënyra e vetme për të vlerësuar mendimet e punonjësve është që të ndërmarrin një studim, shpesh i…
1401404202-company-career-page-ready-mobile

Jeni të stresuar? Shumë të stresuar? Ja se ç’këshillon shkenca

Sipas shkencës këshillohet që ju të luani një lojë videogame për 5 minuta sesa të qëndroni në qetësi, sepse një gjë e tillë është shumë më shumë efikase. E ku…
Klima ne pune

Pse liderët fokusohen së tepërmi në kulturën e kompanisë?

Kultura e kompanisë tenton të dominojë bisedën kur bëhet fjalë për motivimin e punonjësve, por “klima” ndikon në mënyrë direkte në angazhim – pjesërisht sepse është më e lehtë të…