Jeni duke lexuar në: Karriera

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3* Indeksi i Çmimeve të Bujqësisë all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
8 9
10* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
11* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme all day
12* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Statistika të sistemeve të pagesave all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
15 16
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23
24* Fluksi i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
25 26* Produkti Brendshëm Bruto all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
28* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Lista e Institucioneve Publike all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare at 14:15
29 30

10 cilësi të punonjësve optimistë

A ju ka ndodhur që sapo të filloni punë në pozicionin që keni aq shumë kohë që e ëndërroni, të ndiheni të mërzitur dhe të pamotivuar vetëm brenda pak muajve,…

Çfarë ju motivon në punën tuaj?

Secili prej nesh mund të ketë përgjigje të ndryshme për këtë pyetje, sepse ka shumë arsye të cilat secili prej nesh mund t’i konsiderojë si motivuese për të pasur një…

Leksione që duhet t’i mësoni, ndryshe do të pendoheni përgjithnjë

Të merrni në kontroll karrierën tuaj nuk është diçka banale. Nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për të ndryshuar profesion, t’u riktheheni studimeve në shkollë apo të jepni dorëheqjen nga…

10 zakone të liderëve simpatikë

Nëse doni të jeni një lider të cilin njerëzit e ndjekin me bindje të plotë, ju duhet të jeni një drejtues simpatik. Liderët tiranikë me vizion brilant mund t’i drejtojnë…

Puna e ditëve të sotme? Do të bëhet më shumë fleksibël dhe produktive

Vitet e fundit, një sërë ngjarjesh shqetësuese kanë ndryshuar mënyrën se si i shohim sektorë të tërë. Spotify për muzikën, Uber për transportet, Netflix për seritë televizive dhe filmat. Teknologjia…

5 mënyra si Inteligjenca Artificiale po transformon sektorin bankar

Inteligjenca Artificiale dhe impakti i saj në rritje si tek individët ashtu edhe tek bizneset është një prej çështjeve më të diskutuara në ditët e sotme. Që nga asistentët virtualë,…

3 mite të gabuara mbi suksesin

Nëse ju bëni pjesë në grupin e atyre njerëzve që i besojnë këto mite mbi suksesin, atëherë të jeni të sigurtë se rrugëtimi juja do të jetë në drejtim të…

3 strategji për t’i bërë ballë stresit në punë

Stresi në punë është i natyrshëm dhe ndonjëherë i pashmangshëm, veçanërisht nëse merren në konsideratë afatet kanosëse dhe kërkesat konfliktuale. Megjithatë stresi kronik mund të ketë ndikim edhe jashtë punës…

Si të jemi më të lumtur në punë

Sot është gjerësisht e pranuar që japim më të mirën në punë nëse jemi të lumtur. Duket e thjeshtë, por lumturia shfaqet në shumë forma. Është po aq individuale sa…

Prania online është thelbësore për të qenë një “menaxher 4.0”

Kultura jonë na imponon të jemi gjithnjë online, gjithnjë të përditësuar, gjithnjë të pranishëm në çdo rrjet social. Jo të gjithëve u pëlqen, është një aktivitet që kërkon kohë, e…

12 strategjitë e suksesit të Elon Musk

Sipërmarrësi i suksesshëm Elon Musk, bashkëthemeluesi dhe CEO-ja i Tesla dhe SpaceX e ka shumë të qartë vizionin për të nesërmen inovative dhe ai nuk ka aspak frikë që ta…

6 barriera që duhen kaluar për të pasur sukses

Shumë kush nga ne mund të ketë pësuar një rënie në karrierën e tij. Nëse edhe ju bëni pjesë në këtë grup dhe po përballeni me vështirësi të shumta për…

Fjalët që duhet të thoni në fund të një interviste pune

Çdo kandidat e di se si ta nisë një intervistë pune – në kohë, me një buzëqeshje dhe një shtrëngim duarsh. Por është më pak e qartë se si ta…

Sa e shkurtër mund të jetë java e punës?

Eksperimente në të gjithë botën janë përpjekur të tregojnë përfitimet e të punuarit më pak orë, në emër të një ekuilibri më të mirë jetë profesionale – jetë private. A…

Studimi / 3 javë pushime mund të rrisin jetëgjatësinë tuaj

Sipas rezultateve të një studimi shkencor 40-vjeçar, marrja në mënyrë të rregullt e pushimeve mund të zgjasë jetëgjatësinë tuaj. Meshkujt që morën tre javë ose më pak pushime kishin 37%…

8 strategji për të inkurajuar inovacionin

Disa prej risive më inovative kanë lindur nga ide të njerëzve të thjeshtë, prandaj mundohuni që punonjësit tuaj t’i inkurajoni përherë që të shprehin idetë e tyre. Përfitimet për ju…

7 frikërat më të mëdha të sipërmarrësve

Frika është një prej elementëve kryesore që ndikon në ecurinë negative të një biznesi, e megjithatë janë të shumtë sipërmarrësit të cilët nuk e shmangin dot një gjë të tillë.…

Si t’i ndryshoni në të vërtetë mendimet negative në sukses

Nuk mungojnë gurutë, të cilët betohen se jeta juaj mund të ndryshojë duke i thënë dhe përsëritur vetes shprehje pozitive, duke ju bërë të mendoni se thjesht duke thënë ‘unë…