Jeni duke lexuar në: Shtypi Ekonomik i Ditës

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3* Indeksi i Çmimeve të Bujqësisë all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
8 9
10* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
11* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme all day
12* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Statistika të sistemeve të pagesave all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
15 16
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23
24* Fluksi i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
25 26* Produkti Brendshëm Bruto all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
28* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Lista e Institucioneve Publike all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare at 14:15
29 30

Qeveria merr 500 mln euro borxh, Kuvendi miraton me urgjencë ligjin për Eurobondin

Qeveria do të marrë deri 500 milionë euro borxh duke emetuar eurobond në tregjet financiare ndërkombëtare. Afati maturimit është 5- 10 vjet dhe sipas qeverisë vlerësohet si mënyra më e…

Euro “godet” buxhetin, të ardhurat u rriten më pak

Financat e shtetit po përballen me një situatë gati kontradiktore, ku edhe pse aktiviteti ekonomik është zgjeruar, buxheti i shtetit ka përfituar shumë pak. Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë…

“Pronat”, kompensimi u ul; Nga 3.7 miliardë lekë, qeveria dha vetëm 1.3 miliardë lekë

Qeveria ka ulur me tre herë pagesat për kompensimin e pronarëve në 7 muajt e parë të këtij viti. Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se për periudhën…

Fluks për regjistrimin e shtëpive para 91’

Dhjetëra qytetarë i janë drejtuar zyrave rajonale të Agjencisë së Legalizimit të Zonave Urbane për të nisur procedurat e regjistrimit të banesave të ndërtuara përpara vitit 1991. Për vite me…

Industria e lojërave të fatit lulëzoi pas ligjit të 2015-s

Debati mbi lojërat e fatit u rikthye në Kuvendin e Shqipërisë, pasi mazhoranca rrëzoi të enjten një dekret të presidentit Ilir Meta, me anë të së cilit u kthye pas…

Shqipëria mund Becchetti, Arbitrazhi: “Hidro SRL” të paguajë 7 mln euro kompensim

Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit në Paris ka dënuar me vendim përfundimtar kompaninë “Hidro SRL” të biznesmenit Francesco Becchetti që t’i paguajë 7 milionë euro Shqipërisë si dëmshpërblim për hidrocentralin të…

4,5 mln euro për infrastrukturën në Shkodër

4,5 milionë euro do të shërbejnë për përmirësimin e infrastrukturës rrugore në Shkodër. Aksi Shkodër-Muriqan është vetëm një prej rrugëve ku po punohet. “Ky është një program i qeverisë shqiptare.…

Lame: Nga java e ardhshme nis regjistrimi i banesave të para vitit 1991

Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame, njoftoi paraditen e së enjtes se nga e hëna do të nisë regjistrimi i banesave të para vitit 1991. “Kjo është sfida e ardhshme e…

Ardhja e ‘CNN’ e gjen tregun e televizionit në tkurrje

Të ardhurat e dhjetë kompanive kryesore mediatike në Shqipëri pësuan një rënie prej 4% gjatë vitit 2017 në krahasim me vitin 2016, bëhet e ditur nga të dhënat e bilanceve…

Vërshojnë në Tiranë protestat kundër HEC-eve

Me thirrjet “Jo diga në Vjosë” një grup kajakistësh nga vende të ndryshme të botës nisën turin e përvitshëm Ballkanik, që nxit qeveritë e rajonit të anullojnë planet e dëmshme…

Task-Forcë për Durrës-Kukës

Hiqet licenca për urbanet nëse rrisin çmimin e biletës Në datën 17 Shtator do të nisë aplikimi i tarifës në Rrugën e Kombit, por linjat e transportit publik në qarkun…

5 vjet për të shtruar 13 kilometër rrugë

Rruga Tiranë – Elbasan do të hyjë në rekordet e historisë së ndërtimit të rrugëve në Shqipëri, si segmenti që ka marrë kohën më të gjatë për të përfunduar. Në…

Koncesionet morën 5.1 mld lekë, Ahmetaj: Rënia e euros, efekti negativ, 5 mld lekë

5,1 miliardë lekë është fatura që buxheti i shtetit ka paguar për koncesionet në 7 mujorin e parë të vitit, kjo përbën 70% të shumës të programuar për këtë vit.…

Me shkelje në cilësi, sekuestrohen 51 ton miell misri nga Serbia

Në kuadër të masave të përforcuara për sigurinë e cilësinë ushqimore të produkteve që importohen, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka konstatuar dhe bllokuar një ngarkesë prej 51 ton “miell misri”…

Ekzekutimi i borxheve të këqija, ulen tarifat përmbarimore

Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe ajo e drejtësisë Etilda Gjoni kanë firmosur një udhëzim të përbashkët, i cili ul 2 deri në 4 herë tarifat përmbarimore për ekzekutimin e…

Ekzekutimi i borxheve të këqija, ulen tarifat përmbarimore

Ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe ajo e drejtësisë Etilda Gjoni kanë firmosur një udhëzim të përbashkët, i cili ul 2 deri në 4 herë tarifat përmbarimore për ekzekutimin e…

Qeveria merr 16 mln dollarë borxh, për riparimin e një rruge të papërfunduar

Qeveria shqiptare ka miratuar me Vendim të këshillit të Ministrave, marrëveshjen e huasë për riparimet emergjente të rrugës Tiranë-Elbasan. Sipas VKM-së së publikuar sot, qeveria shqiptare do të marrë 16…

Ish-të përndjekurit dhe pronarët, Qeveria do të ndajë edhe 43 milionë USD

Ish-të përndjekurit, brenda vitit 2018 do të përfitojnë edhe 17 milionë dollarë dëmshpërblime. Nga fondi për kompensimin e ish- pronarëve kanë mbetur pa u shpërndarë edhe 26 milionë dollarë. Në…