Jeni duke lexuar në: Te Fundit nga Vendi

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
      1 2* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (Për Banesa) all day
3 4
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10 11
12* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Të dhëna faktike të detajuara \"Accural\" dhe \"Cash\" all day
13* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Tregtia me Pakicë all day
16* Statistikat Afatshkurtra all day
17 18
19* Tregtia e Jashtme all day
20* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
21* Aksidentet Rrugore all day
22 23* Bilanci i pagesave all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25
26* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
27* Statistikat e Transportit all day
28* Ekonomia dhe Buxheti all day
29* Ekonomia në Fokus all day
30* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Ekonimia në Fokus all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
31  

Koncesioni 30-vjeçar i lojërave të fatit, zbardhet përqindja e aksionerëve të Moligix

“Moligix” është kompania që po ndërton dhe do të mbikëqyrë Sistemin Qendror të Monitorimit Online të lojërave të fatit sipas një kontrate 30-vjeçare lidhur me qeverinë shqiptare. Kompania është regjistruar…

Harta e GFK / Fuqia blerëse, Shqipëria ndër vendet më të varfra në vitin 2017

Shqipëria u radhit si një nga vendet më të varfra të Europës për nga fuqia blerëse, bashkë me fqinjët ballkanas, duke përjashtuar Malin e Zi. Një indeks i GfK që…

Aeroporti i Vlorës, qeveria vendim për përzgjedhjen e konsulentit që do asistojë negociatat me turqit

Qeveria ka miratuar këtë të mërkurë një vendim që autorizon Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë të përzgjedhje përmes një procedure te përshpejtuar konsulentin që do asistojë në negocimin e kontratës…

Berati, qyteti kampion për projektin Greenback 2.0 për remitancat në Shqipëri

Prezantohet sot projekti Greenback 2.0 për Shqipërinë, si vend pritës i remitancave. Ky projekt, i cili përbën një nga komponentët e Programit të Remitancave dhe Pagesave (PRP) në Shqipëri të…

Strategjia 5 vjeçare për rritjen e tregjeve, AMF: Fokus i veçantë në edukimin financiar

Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare ka gati strategjinë 5 vjeçare për rritjen e besimit të konsumatorit/investitorit në tregjet financiare nën mbikëqyrje që pritet të prezantohet në fillim të prillit. Drejtori Ekezekutiv…

IPARD II, Peleshi: Thirrja e parë do të hapet brenda muajit prill, shans për fermerët

Është organizuar sot në Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural takimi i tretë i Komitetit të Monitorimit të Programit IPARD –II.  Një nga sfidat më të mëdha me të cilat…

Nuk ka të ndalur rënia; Euro vendos rekord të ri, zbret në 129 lekë, dollari në 105

Rënia e euros nuk po ka të ndalur. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 129.05 lekë, me një rënie ditore prej 0.88 lekësh.…

Fshatrat e Tiranës me çmimin më të lartë të tokës në Europë, 10-fish më shumë

Rrethinat e Tiranës dhe në përgjithësi të rajonit të qendrës së Shqipërisë, Durrës dhe Elbasan, kanë çmimin më të lartë të tokës bujqësore në Europë. Sipas të dhënave të Eurostat, çmimi…

Renditja e Mercer për cilësinë e jetës: Tirana, një nga qytetet më të këqija për të jetuar, e parafundit në Europë

Tirana renditet e 176 nga 231 qytete në botë, për cilësinë e jetesës në 2018. Krahasuar me fqinjët rajonalë, jemi shteti me cilësinë më të ulët të jetesës këtë vit.…

Rriten aksidentet me vdekje në shkurt, faji dhe i këmbësorëve

Në Shqipëri është shtuar numri i aksidenteve në dy muajt e parë të vitit, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, ku rekordin e mban janari.…

Parashikimi i OKB: Mosha mesatare e shqiptarëve do të arrijë mbi 50 vjeç në vitin 2055

Popullsia e Shqipërisë do të plaket me ritme të shpejta në tre dekadat në vijim. Organizata e Kombeve të Bashkuara, në statistikat e përditësuara të 2017-s për popullsinë globale, parashikon…

FMN paralajmëron: Futja e biznesit të vogël në TVSH mund të ndikojë në uljen e të ardhurave

Nga 1 prilli, të gjitha bizneset që kanë xhiro vjetore më të lartë sesa 2 milionë lekë në vit do të hyjnë në skemën e TVSH-së. Tatimet kanë vlerësuar se…

Studimi, taksat direkte dhe indirekte varfëruan 29% të familjeve shqiptare

Banka Botërore publikoi së fundmi një studim me titullin “Ndikimi shpërndarës i sistemit fiskal” i fokusuar vetëm tek Shqipëria. Studimi përmbys të vetmin argument që mazhoranca aktuale përdori në mandatin…

2017, mbi 34 mijë kontribuues të rinj, por 10 mijë të vetëpunësuar dalin pa punë

Gjatë vitit të kaluar, 34,099 kontribuues të rinj iu shtuan skemës së pensioneve, raportohet në të dhënat zyrtare të Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Në total, numri i kontribuuesve në skemë…

Të parët në Ballkanin Perëndimor për azil; Rreth 70% e kërkesave në Francë dhe Gjermani

Renditemi të parët në Ballkan për sa i përket numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Eurostat ka publikuar të dhënat mbi azilkërkuesit në 2017-n, dhe Shqipëria është në krye të…

HEC-et mbi Vjosë, studiuesit: Shqipëria nivele të larta erozioni, tre pasojat fatale për ekologjinë dhe turizmin

Ndërtimi i hidrocentraleve mbi Lumin Vjosë është kundërshtuar vazhdimisht nga shoqëria civile në vend gjatë vitit 2017 dhe kësaj kundërshtie iu shtuan edhe shkencëtarët austriakë të universitetit BOKU të Vjenës.…

FMN këshillon që bankat të mos u shiten bizneseve pa përvojë bankare: “Janë paratë publike në lojë”

Sistemi bankar shqiptar ka hyrë tashmë në një fazë të rëndësishme konsolidimi. Dy banka janë në proces daljeje nga tregu. Veneto Bank u përthith nga Intesa San Paolo, ndërsa Banka…

FMN: Qeveria nuk na dëgjon për koncesionet

FMN përsëriti edhe një herë se nuk është kundër koncesioneve me Partneritet Publik Privat, por se duhen përzgjedhur projekte cilësore që duhet të kalojnë në një mekanizëm të qartë dhe…