Jeni duke lexuar në: Teknologji

Abonohuni:

Samsung-galaxy-s8

Samsung Galaxy S8, vetëm pak orë na ndajnë nga prezantimi…

Vetëm pak orë na ndajmë nga prezantimi i dy telefonave të rinj të kompanisë koreane Samsung - S8 dhe S8+, në një event në Nju Jork në “Lincoln Center” (29…
smartphone

Si të zbuloni se kush jua ka vjedhur celularin

Të gjithëve mund t’ju ketë ndodhur që për shkak të një shpërqendrimi të vogël në pak çaste, telefoni t’ju është zhdukur nga çanta apo nga xhepat. Por për këtë, teknologjia…
Siempo 5

Siempo, smartphone që lufton varësinë nga smartphone

Pa e kuptuar, kalojmë orë të tëra me sytë të ngulitur tek ekrani i smartphone. Dhe nuk ka rëndësi ku dhe kur: në shtëpi, teksa ecim dhe më keq akoma,…
Google Pixel-2017Muskie-Walleye

Google, së shpejti me tre smartphone të rinj

Tashmë që smartphone-t Pixel të Google nuk janë më një risi, gjiganti i Mountain View po mendon për pasardhës të denjë të smartphone-ve të tij. Bëhet fjalë jo për një,…
1

Pop.Up, makina e së ardhmes që shndërrohet në dron

Airbus prezantoi në Motor Show në Gjenevë, Pop.Up, një makinë (për momentin është koncept) e cila mund të shndërrohet në një dron, e gjitha elektrike dhe me vetëdrejtim Deri pak…
iPhone 8-2

iPhone 8 do të jetë telefoni më i shtrenjtë i të gjitha kohërave

iPhone 8 do të jetë telefoni më i shtrenjtë i të gjitha kohërave. Prej kohësh mbajmë sytë të përqendruar te modeli që do të shënojë 10-vjetorin e Apple. Sipas një…
an-extra-power-adapter

5 blerje teknologjike që duhet t’i kisha bërë më shpejt

Eksperti Brandt Ranj i Bussiness Insider jep 5 këshilla se çfarë pajisje ndihmëse teknologjike duhet të blini patjetër. Mbajtëse për tablet-in Ideja e të blerit një mbajtëse për telefonin apo…
nokia9-top-di-gamma

Nokia 9, smartphone me kamera revolucionare

Rikthimi i Nokia-s ka bërë të lumtur miliona përdorues, por la të pakënaqur disa ekspertë të fushës, të cilët në Mobile World Congress në Barcelonë prisnin prezantimin e një modeli,…
Samsung 1

Galaxy XCover 4, smartphone i pathyeshëm

Smartphone-t janë mjaft delikatë. Mjafton një rënie aksidentale për të shkatërruar një pajisje të cilën e keni paguar qindra euro. Kjo vlen veçanërisht për ata që punojnë në kushte ekstreme.…
Fairphone2

Fairphone, smartphone i parë ekologjik

Fairphone është një kompani që ndërton dhe projekton smartphone ekologjikë, ose më mirë me një ndikim të vogël në mjedis gjatë realizimit të pajisjes. Gjatë Mobile World Congress 2017 në…
iphone-renders

iPhone 8, me ekran të përthyeshëm dhe kamera 3D

Sërish thashetheme të reja sa i përket iPhone 8, i cili do të dalë në treg në fund të muajit shtator të këtij viti. Lajmet e fundit konfirmojnë zërat që…
1. sony-xperia-premium-1

Sony prezanton Xperia XZ Premium në MWC 2017

Xperia XZ Premium Sony ka pranuar se 2016 ka qenë një vit tranzicioni sa i përket sektorit të smartphone-ve. Por tani, gjiganti japonez zbret në fushë me smartphone-n e ri…
Nokia

Nokia 3310 rilind rreth 17 vjet pas debutimit të tij

Kompania finlandeze Nokia ka shitur më shumë se 126 milionë telefona Nokia 3310 që kur ai bëri debutimin e parë në shtator të vitit 2000. Pavarësisht prezantimit të smartphoneve të…
Samsung 9

Samsung lançon procesorin që kursen energji

Samsung Electronics Co., Ltd lançoi sot procesorin më të fundit premium të aplikimit (AP), Exynos 9 Series 8895. Ky është seti i parë i çipeve të procesorit më të avancuar…
nokia-1-1

Nokia 3, Nokia 5 dhe Nokia 8, së shpejti do të prezantohen në “Mobile World Congress”

Nokia është gati të kthehet fuqishëm në botën e teknologjisë dhe për këtë është duke u kujdesur deri në detajet më të vogla për eventin e 26 shkurtit në Barcelonë,…
Dhoma wireless

Disney Research krijon dhomën wireless që rikarikon smartphone-n

Një ndër problemet e pajisjeve elektronike (sidomos smartphone apo notebook) është kohëzgjatja e baterisë, e cila shpesh është një makth i vërtetë. Tendenca e fundit në fushën e pajisjeve elektronike…
Bill Gates

Bill Gates: Taksa të reja mbi robotët për të luftuar varfërinë

Prej disa vitesh tashmë po debatohet në lidhje me përdorimin e robotëve në fushën e punës. Makineritë e robotizuara u japin mundësinë kompanive të përshpejtojnë procesin prodhues dhe njëkohësisht të…
Bateria ekologjike 2

Bateria ekologjike që karikohet me dioksid karboni

Kërkuesit e Penn State University kanë krijuar një bateri që shfrytëzon ndotjen në mjedis për të prodhuar energji. Bateritë alternative janë e ardhmja. Ose më mirë e tashmja. Janë të…