Jeni duke lexuar në: Teknologji

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« July 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në Fokus all day
* GFS/IMF - Statistikat Financiare të Qeverisë all day
3 4 5* Tregues të shëndetit financiar all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor të Qumështit dhe nën Produkteve të tij all day
6* Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit në Ndërmarrje all day
7 8
9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Statistika të sistemeve të pagesave all day
11* Taksat Mjedisore all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
12 13 14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Treguesit e Shëndetit Publik all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26* Statistikat e Krimeve all day
27* Statistikat e Transportit all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
28 29
30* Huatë all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
* Buletini i Statistikave Fiskale të Qeverisë all day
* Ekonomia në Fokus all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Buletini i Borxhit Publik all day
* Regjistri i Borxhit Publik all day
         

Taksitë-robot, gjithnjë e më pranë

Taksitë-robot tashmë janë gjithnjë e më pranë, falë përshpejtimit që Bosch dhe Daimler i kanë dhënë zhvillimit të makinave tërësisht me vetëdrejtim dhe pa drejtues të nivelit SAE 4/5. Në…

Huawei Nova 3, smartphone kinez që sfidon Note 9

Huawei njoftoi se do të hedhë në treg gjeneratën e tretë të linjës së vet të smartphone, Nova. Huawei Nova 3 do të ketë karakteristika të telefonave më të mirë…

Inteligjenca Artificiale dhe muzika, kufijtë e rinj të artit

Inteligjenca Artificiale takon muzikën: Yamaha e shndërron një balerin në një pianist, falë një sistemi që përkthen lëvizjet njerëzore në muzikë. Në vitet e fundit, kompanitë më avangardë nga e…

Ekspertët e Inteligjencës Artificiale, më të paguar se futbollistët

Më të paguar se futbollistët, më të kërkuar se “influencer”, më të rrallë se speciet në rrezik zhdukje: çdo ekzemplar shkakton një luftë mes Vendeve, kompanive, universiteteve. Nuk janë robotët…

iPhone e rinj në shumë ngjyra, edhe blu e portokalli

Protagonist i këtij shpërthimi ngjyrash do të jetë varianti me ekran 6,1 inç LCD që do të jetë edhe në ngjyrë gri, të bardhë e të kuqe. Versioni 6,5 inç…

Smartphone me airbag, shpikja e studentit gjerman

Për gjithë njerëzit që vazhdimisht iu bie telefoni nga dora, një student gjerman ka gjetur një zgjidhje… Një smartphone me “airbag”.   Mund ta quani edhe telefoni me “airbag mobil”.…

9 fotokamera në një smartphone, eksperimenti i pabesueshëm i Light

Një pajisje që mund të kushtojë më shumë se iPhone X me memorie të brendshme 256 GB. Produkti final do të prezantohet në fund të vitit, por mbeten ende disa…

Tregu i aplikacioneve, në 2020 parashikohet të arrijë mbi 100 mld dollarë

Sipas shoqërisë kërkimore “Californian App Annie”, të ardhurat e gjeneruara nga ky sektor, aktualisht 41.1 miliardë $, pritet të rriten në më shumë se dy herë. Tregu i aplikacioneve është…

Telefoni ju shpërqendron në punë, edhe nëse është i fikur

Mund ta nis këtë artikull se ndërkohë që jam duke shkruar për pasojat që sjell telefoni kur punoni, smartphone e kam mu përpara syve. Por kjo nuk do të ishte…

Instagram vlen 100 miliardë dollarë

Instagram vlen 100 miliardë dollarë dhe në pesë vjet do të ketë 2 miliardë përdorues. Vlerësimi është përfshirë në një raport të Bloomberg, i cili thekson se aplikacioni i Instagram…

LG V40, smartphone i parë me 5 fotokamera

Dy fotokamera në pjesën e pasme dhe dy fotokamera në pjesën e përparme, nuk përbën më lajm për përdoruesit e smartphone. Ndoshta për këtë arsye, LG është duke u përpjekur…

Studimi / Sa shpesh duhet të publikoni në rrjetet sociale?

Ka gjithnjë shumë debat, kur flitet për frekuencën e këshilluar për të bërë postime në rrjetet sociale. Ja se çfarë thonë të dhënat në lidhje me këtë çështje. Kur bëhet…

Dita Botërore e Selfie, rregulla për një foto të përkryer

Më 21 Qershor është Dita Botërore e Selfie, ideuar nga BBC në vitin 2014. Më poshtë janë disa truke për të dalë bukur në një foto, kur ajo bëhet me…

OBSH: Varësia nga videolojërat është një çrregullim mendor

Për miliona njerëz është një hobi i padëmshëm, por për disa mund të bëhet më shumë – një varësi. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka njohur zyrtarisht varësinë nga videolojërat…

Goldman Sachs përdor Inteligjencën Artificiale për të parashikuar fituesen e Kupës së Botës

Një kërkim i bërë nga Goldman Sachs ka shfrytëzuar algoritme që ushqehen nga Inteligjenca Artificiale për të kuptuar se cila skuadër do të fitojë Kampionatin Botëror të Futbollit Rusi 2018…

Raporti / Privatësia dhe fake news, bie përdorimi i rrjeteve sociale për lajme

Bie përdorimi i rrjeteve sociale për t’u informuar me lajme, për shkak të privatësisë, fake news dhe “gjuhës toksike”. Këtë e bën të ditur Digital News Report 2018 i Reuters…

Nis zyrtarisht epoka e 5G

Në takimin plenar të 3GPP në SHBA u përcaktuan dhe miratuan specifikimet përfundimtare të 5G "stand alone": smartphone-t e parë dhe pajisjet IoT do të dalin në treg në vitin…

iPhone X Plus, zbulohet koncepti me tre kamera në pjesën e pasme

Brenda vjeshtës së vitit 2018, Apple mendohet se do të hedhë në treg gjeneratën e dytë të iPhone X, të përbërë nga të paktën tre modele. Ndër to, është iPhone…