Jeni duke lexuar në: Business Tech

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« May 2018 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2* Statistikat e Kulturës all day
3* Tregu i Punës all day
4* Tregues të shëndetit financiar all day
* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Treguesit Kryesorë Makroekonomik all day
5 6
7 8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Rezultatet e Anketës së Arsimit të të Rriturve all day
11 12 13
14* Treguesit Demografik all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Shkaqet e Vdekjeve all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Shqipëria në Shifra all day
25* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
26 27
28* Statistikat e Transportit all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
29* Lejet e Ndërtimit all day
30* Kredia për ekonominë all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim - kreditimit all day
* Agregatët monetar all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Llogaritë Kombëtare sipas Sektorëve Institucional all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Template-i i rezervës ndërkombëtare all day
* Turizmi në Shifra all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Treguesit Fiskal të Konsoliduar të Qeverisjes së Përgjithshme all day
* Projektligji i Buxhetiti Faktik paraqitur në Kryeministri all day
     

Facebook, kundër lajmeve false: Faqet përgjegjëse do të penalizohen me 80%

Lufta kundër fake news dhe keqinformimit të Facebook kalon në fazën e sulmit. Menaxheri i produktit, Tessa Lyons, përshkroi tre fazat, tre lëvizjet me të cilat kompania synon të luftojë…

Tuomo Suntola fiton “Nobelin” e Teknologjisë, ka revoluzionalizuar elektronikën

Zyrtarisht quhet Millennium Technology Prize, por më shpesh njihet si “Nobeli i Teknologjisë”. Çmimi për vitin 2018 iu dha fizikanit finlandez Tuomo Suntola. Ai është shpikësi i teknikës që përdoret…

GDPR, risitë e privatësisë së Rregullores së re Europiane

Çfarë është GDPR? Për të flitet prej dy vjetësh. Për njerëzit, ndikimet e saj janë një risi e javëve të fundit. Bëhet fjalë për Rregulloren Europiane për Mbrojtjen e të…

Udhëtime, modë, mjekësi, përdorimet e përditshme të Inteligjencës Artificiale

Kur dëgjojmë të flitet, frikësohemi. Megjithatë e përdorim çdo ditë, pak a shumë në mënyrë të vetëdijshme. Më poshtë janë disa përdorime të Inteligjencës Artificiale nëpër botë   Inteligjenca Artificiale…

Facebook, 150 milionë përdorues të ‘Stories’ në ditë

Në fazë testimi edhe reklamat, 10 – 15 sekonda...   ‘Stories’ në Facebook – përmbledhja e ditës me foto e video që eliminohen vetë pas 24 orësh – kanë arritur…

OnePlus prezanton OnePlus 6 dhe kufjet OnePlus Bullets Wireless

Në një event të organizuar në Londër, OnePlus prezantoi OnePlus 6, smartphone e ri të kompanisë kineze. Të pakta ishin karakteristikat e pazbuluara të modelit të ri, OnePlus 6, megjithatë…

Çfarë ndodh në internet në një minutë?

Infrografiku nga Lori Lewis (zv.president) dhe Chadd Callahan (drejtues i programacionit dixhital) të kompanisë amerikane Cumulus Media tregon aktivitetin që ndodh në një minutë në platforma të ndryshme si Facebook…

Nokia X6, telefoni i parë i kompanisë me notch

Nokia ka prezantuar në Kinë smartphone-n e parë me notch, Nokia X6. Ky model, i cili pritej prej kohësh, ka një design të kuruar në çdo detaj (kjo nuk është…

Facebook eliminon më shumë se 580 milionë profile false

Në tremujorin e parë të 2018-s, Facebook ka çaktivizuar rreth 583 milionë profile false dhe 837 milionë përmbajtje spam. Këto janë disa të dhëna të Raportit të Parë për Zbatimin…

Privatësia, rregullat e reja do të ndryshojnë smartphone-t tanë

Në botën dixhitale janë ditët e “notification panic”. Më 25 maj do të hyjë në fuqi, pa mundësi për ta shtyrë, rregullorja e re europiane për mbrojtjen e të dhënave…

Në 2022, më shumë lajme të rreme se të vërteta

Në vitin 2022 vendet e Perëndimit do të konsumojnë më shumë lajme të rreme se sa të vërteta dhe nuk do të ketë kapacitet të mjaftueshëm material apo teknologjik për…

iOS 11.4 blindon ‘lightning’ nëse iPhone është i bllokuar prej 7 ditësh

Pritet të vijë për disa muaj, më saktë me versionin 11.4 të iOS dhe premton kohëra të vështira për ata që përpiqen të marrin të dhëna nga një iPhone i…

Google prezanton Android Things, sistemin operativ për objekte

Google do të hyjë në tregun e objekteve të lidhura nëpërmjet Android Things, një sistem operativ për Internetin e Gjërave (IoT), domethënë tërësisë së dritave, frigoriferëve, grilave apo termostateve të…

Skandali i të dhënave, përdoruesit amerikanë i qëndrojnë besnikë Facebook

Për përdoruesit, pak rëndësi ka skandali Cambridge Analytica (shitja apo vjedhja e të dhënave) dhe vijojnë t’u qëndrojnë besnikë rrjetit të tyre social. Sipas një sondazhi online të Reuters –…

Videolojëra, 51% e tregut vjen nga “mobile”

Tregu botëror i videolojërave në vitin 2018 do të arrijë 138 miliardë dollarë, ku tregu ndahet thuajse në pjesë të barabarta mes smartphone-ve dhe kompjuterëve. Parashikimet vijnë nga qendra e…

LinkedIn mbush 15 vjeç

Rrjeti profesional më i madh në botë u themelua më 5 maj 2003 nga Reidd Hoffman dhe kolegët e tij. Fillimet e tij me disa mijëra përdorues, kuotimi në bursë,…

YouTube, 1,8 mld përdorues të regjistruar në muaj

Janë 1,8 miliardë përdoruesit e regjistruar në YouTube që çdo muaj shikojnë video, një shifër në rritje krahasuar me 1,5 miliardë në mes të vitit 2017. Shifra – e cila…

Inteligjenca Artificiale të lexon sytë… kështu njeh personalitetin tuaj

Shikimi fsheh mijëra sekrete dhe shumë mund të zbulohen nga Inteligjenca Artificiale. Një grup ndërkombëtar kërkuesish, nga institucione australiane dhe gjermane, janë përpjekur të kuptojnë më mirë lidhjen mes personalitetit…