Cfare nuk duhet te vishni ne nje interviste pune

25/12/2010 00:00 0 komente

Në rast se po shkoni në një intervistë pune dhe doni të keni një veshje që të lini përshtypje, më poshtë janë disa këshilla se çfarë duhet të shmangni:

Mos u vishni sportiv në mënyrë ekstreme
Merrni mësim nga një punëkërkues që bëri një gabim duke veshur tuta për një intervistë pune: Ju nuk do të merreni seriozisht në rast se dukeni sikur sapo keni dalë nga palestra.
Edhe në rast se kompania nuk ka një kod të caktuar veshjeje, të kesh një pamje profesionale është thelbësore. Ajo jep besueshmëri të menjëhershme dhe e sinjalizon intervistuesin se ju po e merrni pozicionin me seriozitet. Ju mund të këshilloheni tek personat e duhur për kodin e veshjes. Kur keni dyshime, kaloni të anën konservative dhe vishni një kostum apo një bluzë serioze.

Mos ekzagjeroni
Ju nuk do të donit që aroma e parfumit tuaj të mbetej ende në zyrën e intervistuesit disa orë pasi ju jeni larguar. Shmangni flagrancat e forta; shumë njerëz janë të ndjeshëm (madje edhe alergjikë) ndaj parfumeve dhe kolonjave.
E njëjta këshillë jepet dhe për tualetin dhe bizhuteritë. Ndërsa këto aspekte të gardërobës suaj mund të lejojnë që të shprehni personalitetin tuaj, jini gjykues në zgjedhjet tuaja.

Mos harroni rehatinë
Shumë njerëz janë mjaftueshëm nervozë gjatë intervistës. Mos e rrisni shansin për të djersitur duke veshur një bluzë të parehatshme.
Në mënyrë të ngjashme, shmangni veshjet që ju shtrëngojnë, ose kufizojnë lëvizjet tuaja. Ju doni që të ngjallni besim gjatë një interviste, jo të duket sikur nuk jeni rehat ose nuk mund të merrni frymë. Një veshje që ju bën të ndiheni rehat, ju ndihmon në këtë drejtim.
Testoni zgjedhjen tuaj të veshjeve me kohë dhe sigurohuni që çdo gjë ju përshtatet dhe ju bën të ndiheni mirë rreth paraqitjes tuaj. Kjo është veçanërisht e rëndësishme në rast se ka kaluar kohë që nuk visheni në mënyrë zyrtare. Rregulloni ose zëvendësoni ndonjë element që mund të jetë prishur.
Një tjetër këshillë: Vishuni me shtresa, në mënyrë që të përshtateni me lehtësi ndaj temperaturave. Mund t’ju ndodhë të shkoni në ndonjë zyrë ku kondicioneri është i graduar në minimum dhe ju të thani nga të ftohtët gjatë gjithë intervistës.

Mos tregoni shumë lëkurë
Ka raste që një kandidat për punë mund të arrijë në një intervistë me një minifund ose me një dekolte të hapur. Në rast se e doni vendin e punës, shmangni tërheqjen e vëmendjes duke u dukur më shumë sikur po shkoni në një klub sesa në zyrë. Bluza të hapura, minifunde, pantallona me bel të ulët duhet të mbyllen në sirtar.

Mos e shmangni pasqyrën
Bëni një vlerësim përfundimtar përpara se të lini shtëpinë, në mënyrë që të siguroheni se çdo gjë – përfshirë flokët, thonjtë dhe këpucët – është e paraqitshme. Bëni të njëjtën gjë kur shkoni në zyrën e intervistuesit. Një ndalesë e shpejtë në tualet do t’ju mundësojë të bëni disa rregullime finale përpara se të takoheni me menaxherin punësues.
Mbani mend, kur vjen puna për të tërhequr vëmendjen, e thjeshta është më e mira. Ajo që vishni vërtet nuk do të vendosë nëse do ta merrni vendin e punës, por mund të ndikojë që ju të merreni apo jo seriozisht. Në fund të fundit, është më mirë të përqendrosh vëmendje në aftësitë e tua, jo në bluzat e tua të preferuara, këpucët apo fundet.

Humor ekonomik

Shpjegimi i krizës aktuale bankare

Padi i ri ble një gomar për 100 paund.
Fermeri ra dakord që ta dorëzonte gomarin ditën tjetër.
Ditën tjetër ai shkoi te Padi dhe i tha: “Më vjen keq bir, por unë kam lajme të këqija. Gomari ngordhi”.
Padi u përgjigj: “Po mirë, atëherë më kthe paratë”.
Fermeri tha: “Nuk mund ta bëj këtë. I kam shpenzuar tashmë”.
Padi tha: “OK, atëherë, vetëm më sill gomarin e ngordhur”.
Fermeri pyeti: “çfarë do të bëni me tër”.
Padi tha: “Do të vë bast për të”.
Fermeri tha: “Ti nuk mund të vësh bast për një gomar të ngordhur!”.
Padi tha: “Sigurisht që mundem. Më shiko. Nuk do t’i tregoj askujt që ai ka ngordhur”.
Një muaj më vonë, fermeri u takua me Padin dhe pyeti: “çfarë ndodhi me atë gomarin e ngordhurr”
Padi tha: “Unë vura bast për të. Shita 500 bileta me 2 paund secila dhe bëra një fitim prej 898 paund”.
Fermeri tha: “Nuk u ankua asnjerir”
Padi tha: “Vetëm djali që fitoi. Kështu që unë i ktheva atij mbrapsht dy paund-ët e biletës”.
Padi punon sot për “Royal Bank of Scotland”.

Pse një pushim dreke ju bën punonjës më të mirë

çfarë bëni zakonisht gjatë një pushimi dreker
"çfarë pushimi dreker" thotë një punonjës banke. "Në këtë ekonomi nuk ka kohë për pushime. çdo kohë e lirë kalohet duke studiuar rastet e bizneseve dhe duke kërkuar për klientë të rinj."
Bankieri nuk është i vetëm në këtë situatë. Sot, gjithnjë e më shumë punonjësit kanë më pak të ngjarë të marrin pushime dreke. Një pjesë e madhe hanë në zyrat e tyre, apo nuk konsumojnë fare dreke.
Por ekspertët pranojnë se kjo tendencë mund të jetë e rrezikshme.
Zvogëlim i rezultatever "Nga pikëpamja e produktivitetit, ka ndikim në uljen e tij kur ju i kërkoni trurit të bëjë përpjekje konstante gjatë një dite 8 orarëshe," thonë ekspertët. "Kur punonjësit i shmangen një pushimi në drekë në mënyrë të vazhdueshme, ata shpesh nuk e kuptojnë lodhjen dhe energjitë që u ikin, derisa zgjohen një ditë dhe papritmas ndihen më pak entuziastë rreth punës së tyre ose biznesit.
Mënyra se si i shfrytëzojmë pushimet në punë – veçanërisht dreka – ka një ndikim të madh në atë se si ndihemi pjesën tjetër të ditës. Përdorimi i energjisë në mënyrë të zgjuar dhe zëvendësimi i kësaj energjie i jep ritëm jetës. Ne e dimë se duhet pak kohë për t’u tretur ushqimi në mënyrë që të ndihesh mirë. Ne e dimë që trupi ynë ka nevojë për pak kohë në mes të një situate të tensionuar, që të rikuperojë energji dhe të jetë në gjendje të ripërqendrohet.

çfarë të bëni në pushimin e drekës
Për ata që marrin një pushim dreke, në mënyrë të përhershme ose ndonjë herë, cilat janë disa gjëra të mira që duhen bërër Ekspertët rekomandojnë disa aktivitete si:
-të bësh një shëtitje me ecje
-të dalësh jashtë
-të flasësh me miqtë
-të marrësh një gjumë të shpejtë
-të hash një drekë të shëndetshme
-të bësh disa ushtrime tërheqjeje
-të luash një lojë të shpejtë, sfiduese mendore.

Të marrësh një pushim dreke, pa u ndier fajtor
Po çfarë ndodh në rast se ndodheni në një ambient pune ku të anashkalosh drekën është normër
Identifikoni disa kolegë më influencë dhe shikoni nëse mund t’i bindni ata të bashkohen me ju për të bërë diçka të këndshme në mesditë, këshillojnë ekspertët. Në rast se anëtarët e stafit fillojnë të marrin pushim në drekë, kjo mund të ndryshojë pritshmëritë në punë. Edhe më i fiksuari pas punës ka të ngjarë të jetë dakord për të biseduar për një problem pune teksa ecni, në vend që të vijë me inat direkt e te tryeza juaj e punës.
Dhe mbani mend që një pushim dreke mund të jetë pikërisht ajo që keni nevojë për të qenë një punonjës më i mirë, pavarësisht asaj që mund të mendojnë të tjerët.

A po sabotoheni në punër
  
Ka shumë mënyra të vetësabotimit në punëBottom of Form
. Duke mos kërkuar një pagë më të lartë pas një oferte pune, duke harruar të vini kontaktet e informacionit në përmbledhjen tuaj, apo duke mos e ndjekur situatën pas një interviste, ju automatikisht i prishni punë vetes.
Por çfarë mund të thuhet rreth formave të tjera të sabotazhit në punër Po sikur kolegët ose shefi të jenë duke ju sabotuarr A po bëheni paranoiak – apo ju realisht po sabotohenir
Kështu që çfarë të bëni në rast se shefi apo kolegu juaj po ju bën të dukeni keq në punër Të mos bëni asgjër T’i tregoni dikujtr
Mund të ndodhë, gjithsesi që dhe të jeni paranoiak. Mund të ketë gjëra të tjera që nuk shkojnë mirë në jetën tuaj që ju bëjnë të ndiheni të pasigurt dhe e shfaqni veten në punës.
Por, në rast se realisht ndieni që po sabotoheni në punë, më poshtë janë pesë mënyra se si të merreni me këtë:
1. Verifikoni me dikë të cilit i besoni, në mënyrë që të siguroheni që nuk jeni paranoiak.
2. Përpiquni të gjeni se çfarë mund ta ketë shtyrë tjetrin drejt asaj sjelljeje.
3. Kërkoni një takim me personin.
4. Vriteni mendjen se si mund ta ndihmoni atë të arrijë qëllimet e veta dhe njëkohësisht të përmbushni nevojat tuaja.
5. Mos lejoni që sjellja e dobët të ndikojë profesionalizmin tuaj.

Shkruaj një koment

Ju duhet të logoheni për të komentuar.