Champions League dhe Europa League, hidhet shorti i raundit të tretë kualifikues

14/07/2017 12:59 PM 0 komente

Sot në mesditë, në Nion të Zvicrës, u hodh shorti i raundit të tretë kualifikues të UEFA Champions League, sezoni 2017-2018.
Ende pa u mbyllur raundi i dytë kualifikues (javën e ardhshme zhvillohen ndeshjet e kthimit), kemi mësuar çiftet e raundit të tretë.

Kukësi do të presë Sherifin e Tiraspolit në ndeshjen e kthimit, pas humbjes minimale 1-0 në Moldavi. Nëse verilindorët do të përmbysin rezultatin duke u kualifikuar në raundin e tretë me shumë mundësi do të gjejnë përballë azerët e Qarabag, ku aktivizohet dhe futbollisti i kombëtares, Ansi Agolli. Kjo pasi Qarabag ka fituar ndeshjen e parë me gjeorgjianët e Samtredia, me rezultatin e thellë 5-0 duke siguruar kalimin e turit.

Çift tjetër interesant është edhe dueli mes francezëve të Nice (debutues këtë sezon në Champions) dhe Ajax-it, finalist i Europa League sezonin e kaluar.

 

Më poshtë gjithë ndeshjet e raundit të tretë kualifikues:

League route

Steaua Bucuresti (ROU) v Viktoria Plzeň (CZE)

Nice (FRA) v Ajax (NED)

Dynamo Kyiv (UKR) v Young Boys (SUI)

AEK Athens (GRE) v CSKA Moskva (RUS)

Club Brugge (BEL) v İstanbul Başakşehir (TUR)

 

Champions route

Slavia Praha (CZE) v BATE Borisov (BLR) / Alashkert (ARM)

Spartaks Jūrmala (LVA) / Astana (KAZ) v IFK Mariehamn (FIN) / Legia Warszawa (POL)

Zrinjski (BIH) / Maribor (SVN) v FH Hafnarfjördur (ISL) / Víkingur (FRO)

Žilina (SVK) / København (DEN) v Malmö (SWE) / Vardar (MKD)

Linfield (NIR) / Celtic (SCO) v Dundalk (IRL) / Rosenborg (NOR)

Hapoel Beer-Sheva (ISR) / Honvéd (HUN) v Žalgiris Vilnius (LTU) / Ludogorets (BUL)

Viitorul (ROU) v APOEL (CYP) / Dudelange (LUX)

Hibernians (MLT) / Salzburg (AUT) v Rijeka (CRO) / TNS (WAL)

Qarabağ (AZE) / Samtredia (GEO) v Sheriff (MDA) / Kukësi (ALB)

Partizan (SRB) / Budućnost Podgorica (MNE) v Olympiacos (GRE)

 

Skënderbeu i ka të gjitha mundësitë për t’u kualifikuar në raundin tjetër, pas barazimit 1-1 dje në Kazakistan dhe nëse do të kalojë kazakët e Kairat Almaty (ndeshja e kthimit të enjten e ardhshme në Korçë­­) do të përballet me shumë gjasa me çekët e Mlada Boleslav, të cilët mbrëmë fituan 2-3 në fushën e Shamrock Rovers.

Milan rikthehet në Europë pas 3 viteve mungesë dhe shorti i sotëm e vuri përballë rumunëve të CSU Craiova. Short më se i kalueshëm për të besuarit e Vincenzo Montella-s, të cilët duan të rikthehen pretendentë në Serie A dhe Europa League pas një merkatoje të shkëlqyer deri më tani.

 

UEFA EUROPA LEAGUE

RAUNDI I TRETË KUALIFIKUES

 

PSV Eindhoven (NED) v Osijek (CRO) / Luzern (SUI)

Norrköping (SWE) / Trakai (LTU) v Shkëndija (MKD) / HJK Helsinki (FIN)

Krasnodar (RUS) v Slovan Bratislava (SVK) / Lyngby (DEN)

Sturm Graz (AUT) / Mladost Podgorica (MNE) v Fenerbahçe (TUR)

Panathinaikos (GRE) v Gabala (AZE) / Jagiellonia Białystok (POL)

Shamrock Rovers (IRL) / Mladá Boleslav (CZE) v Kairat Almaty (KAZ) / Skënderbeu (ALB)

Austria Wien (AUT) v Progrès Niederkorn (LUX) / AEL Limassol (CYP)

Dinamo Zagreb (CRO) v Vaduz (LIE) / Odd (NOR)

Dinamo București (ROU) v Athletic Club (ESP)

Olimpik Donetsk (UKR) v PAOK (GRE)

Arka Gdynia (POL) v Ferencváros (HUN) / Midtjylland (DEN)

Östersunds (SWE) / Galatasaray (TUR) v İnter Bakı (AZE) / Fola Esch (LUX)

Bordeaux (FRA) v Nõmme Kalju (EST) / Videoton (HUN)

Maccabi Tel-Aviv (ISR) / KR Reykjavík (ISL) v Panionios (GRE) / Gorica (SVN)

Valletta (MLT) / Utrecht (NED) v Haugesund (NOR) / Lech Poznań (POL)

CSU Craiova (ROU) v AC Milan (ITA)

Brøndby (DEN) / VPS Vaasa (FIN) v Hajduk Split (CRO) / Levski Sofia (BUL)

Gent (BEL) v Altach (AUT) / Dinamo Brest (BLR)

Astra Giurgiu (ROU) / Zira (AZE) v Olexandriya (UKR)

Everton (ENG) v Ružomberok (SVK) / Brann (NOR)

Aberdeen (SCO) / Široki Brijeg (BIH) v Apollon Limassol (CYP) / Zaria Balti (MDA)

Irtysh Pavlodar (KAZ) / Crvena zvezda (SRB) v Sparta Praha (CZE)

Beitar Jerusalem (ISR) / Botev Plovdiv (BUL) v Marítimo (POR)

Zenit (RUS) v Trenčín (SVK) / Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR)

Marseille (FRA) v Oostende (BEL)

Freiburg (GER) v Valur Reykjavík (ISL) / Domžale (SVN)

Cork City (IRL) / AEK Larnaca (CYP) v Rabotnicki (MKD) / Dinamo Minsk (BLR)

Željeznicar (BIH) / AIK (SWE) v Braga (POR)

Liepāja (LVA) / Sūduva (LTU) v Sion (SUI)

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz