Përballjet derbi më të nxehta në botë

12/09/2017 5:49 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Skoci

Në Skoci është një traditë, derbi mes Celtic e Glasgow Rangers është thjesht një sfidë e qytetit të Glasgow, po edhe një sfidë religjioze. Tifozët e Rangers janë të besimit protestant, ndërsa ata të Celtic janë katolikë.

 

29 Apr 2001: A general view during the Serie A 28th Round League match between Roma and Lazio played at the Olympic Stadium, Rome. Digital Image Mandatory Credit: Grazia Neri/ALLSPORT

Itali

Një derbi mjaft i njohur në Itali është ai i kryeqytetit, mes Romës dhe Lacios, sa herë që dy skuadrat ndeshen me njëra-tjetrën shfaqin në fushë një luftë të vërtetë. Të fitosh këtë derbi përbën një fitore kaq të madhe sa mund të shpëtosh një sezon të tërë.

 

MADRID, SPAIN - OCTOBER 25: Cristiano Ronaldo of Real Madrid CF looks to cross the ball under pressure from Jeremy Mathieu of Barcelona during the La Liga match between Real Madrid CF and FC Barcelona at Estadio Santiago Bernabeu on October 25, 2014 in Madrid, Spain. (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Spanjë

Nuk është fiks një derbi, por sigurisht është një ndeshje që elektrizon gjithë botën e futbollit, sfida mes Real Madrid dhe Barcelonës. Ndoshta po flasim për ndeshjen më të madhe në planet.

 

MILAN - MAY 7: AC Milan and Inter Milan players line-up in front of an amazing atmosphere before the UEFA Champions League Semi-Final First Leg match between AC Milan and Internazionale Milano held on May 7, 2003 at the Guiseppe Meazza San Siro, in Milan, Italy. The match ended in a 0-0 draw. (Photo by Michael Steele/Getty Images)

Itali

Derbi mes Inter dhe Milan ka qenë gjithnjë një rast unik në Itali për të ndjekur dy ndër skuadrat më të rëndësishme në botë. Sot të dyja këto skuadra kanë pësuar rënie, por projektet respektive kineze janë mjaft ambicioze dhe kërkojnë ringritjen sa më të shpejtë të ekipeve milaneze.

 

GELSENKIRCHEN, GERMANY - SEPTEMBER 27: Joel Matip (L) of Schalke scores the opening goal from a header as goalkeeper Roman Weidenfeller (R) of Dortmund tries to save during the Bundesliga match between FC Schalke 04 and Borussia Dortmund at Veltins Arena on September 27, 2014 in Gelsenkirchen, Germany. (Photo by Sascha Steinbach/Bongarts/Getty Images)

Gjermani

Mos e nënvlerësoni derbin mes Borussia Dortmund e Schalke 04, është një përballje mjaft emocionuese në Gjermani.

 

BREMEN, GERMANY - MARCH 01: The teams enter the pitch prior to the Bundesliga match between Werder Bremen and Hamburger SV at Weserstadion on March 1, 2014 in Bremen, Germany. (Photo by Joern Pollex/Bongarts/Getty Images)

Gjermani

Është përballja e 100-të mes Hamburg-ut dhe Werder Bremen-it në Bundesligë, e cila ka dhuruar gjithnjë emocione të mëdha.

 

referee Cuneyt Cakir give a red card to Bruno Alves of Fenerbahce during the Turkish SuperLig match between Galatasaray and Fenerbahce on October 18 , 2014 at the Turk Telekom Arena in Istanbul, Turkey. Galatasaray v Fenerbahce SuperLig 2014/2015 xVIxGerritxvanxKeulenxIVx PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxHUNxPOLxJPNxONLY 2998626 Referee Cuneyt Cakir give A Red Card to Bruno Alves of Fenerbahce during The Turkish Superlig Match between Galatasaray and Fenerbahce ON October 18 2014 AT The Turkcell Telekom Arena in Istanbul Turkey Galatasaray v Fenerbahce Superlig 2014 2015 PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxHUNxPOLxJPNxONLY

Turqi

Ka gjithnjë një shije të veçantë sfida mes Galatasaray e Fenerbahce, dy skuadra të Stambollit.

 

27 Sep 1999: Steven Gerrard of Liverpool is shown the red card after his foul on Everton's Kevin Campbell (floor) during the FA Premier League match between Liverpool and Everton played at Anfiled, Liverpool, England. The Merseyside derby finished in a1-0 win for visitors Everton. Mandatory Credit: Michael Steele /Allsport

Angli

Përballjet derbi nuk janë gjithnjë të dhunshme dhe të rrezikshme siç dëshmojnë sfidat mes Liverpool-it dhe Everton-it. Ky derbi është pagëzuar si “Derbi miqësor”.

 

23 APR 1994: A PICTURE SHOWING ERIC CANTONA OF MANCHESTER UNITED FOOTBALL CLUB AS HE RUNS OFF WITH HIS ARM RAISED IN CELEBRATION AFTER SCORING THE FIRST GOAL IN HIS FIRST GAME AFTER HIS SUSPENSION AGAINST MANCESTER CITY IN THEIR PREMIER LEAGUE MATCH Mandatory Credit: Anton Want/ALLSPORT

Angli

Nuk mund të mos përmendnim një ndër përballjet derbi më të nxehta, sfidën mes Manchester United dhe Manchester City…

 

BELGRADE, SERBIA - APRIL 26: General view of Partizan Belgrade stadium during the Serbian football super-league match between Partizan and Crvena Zvezda at the Partizan Stadium on April 26, 2014 in Belgrade. (Photo by Pedja Milosavljevic/EuroFootball/Getty Images)

Serbi

Kur në Serbi përballen Crvena Zvezda (Ylli i Kuq) me Partizanin e Beogradit, situata nuk është asnjëherë e qetë. Kjo sfidë është e zjarrtë, ka gjithnjë tifozë të shumtë në stadium.

 

6 May 2000: Teams led out before the Portuguese 1 Liga match between Sporting Lisbon and Benfica at the Jose de Alvalade Stadium, Lisbon, Portugal. Benfica won 1-0. Photo by Nuno Correia Mandatory Credit: Allsport UK /Allsport

Portugali

Mjaft i dëgjuar është edhe derbi i Lisbonës mes Benfikës dhe Sporting Lisbonës, një ndeshje që ka gjithnjë diçka të veçantë, edhe pse të dy skuadrat janë përballur 200 herë me njëra-tjetrën.

 

RIO DE JANEIRO, BRAZIL - APRIL 11: Gum (L) and Rafael Sobis of Fluminense struggles for the ball with a Negueba of Flamengo during a match between Fluminense and Flamengo as part of Brasileirao Series A 2014 at Maracana Stadium on April 11, 2014 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Brazil

Derbi mes Flamengo e Fluminense ka entuziazmuar gjithnjë tifozët në Brazil, një sfidë e cila në dhjetor 1963 mbushi thuajse me 200 mijë tifozë stadiumin Maracanà.

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz