Edouard Philippe shpallet Kryeministri i ri francez

16/05/2017 11:59 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Republikani Philippe është shpallur nga Presidenti Macron si Kryeministri i ri i Francës

Në deklaratën e tij të parë falënderuese si Kryeministër, ai u shpreh se edhe pse i përket të djathtëve, përkushtimi dhe devotshmëria e tij frymëzohen nga interesi i përgjithshëm. Ai iu drejtua paraardhësit të tij, Bernard Cazeneuve, duke i thënë se edhe pse ai është i majtë, ndërsa Philippe i djathtë, kjo nuk ndikon aspak në cenimin e respektit që ata kanë për njëri-tjetrin, sepse interesi i përgjithshëm është ai që ka më shumë rëndësi dhe duhet të jetë pikërisht ai udhërrëfyesi i të gjithë përfaqësuesve të popullit.

Kush është Edouard Philippe, konservatori i cili gëzon vlerësimin edhe të të majtëve

Filloi epoka Macron! Tashmë Franca dhe Europa është më e fortë. Filloi epoka e Emmanuel Macron ndërsa François Hollande u përcoll nga Elize me duartrokitje. U zgjodh edhe Kryeministri i ri që do të drejtojë qeverinë, Edouard Philippe, i cili përpara se të bëhej pjesë e të djathtëve ka qenë pjesë e një ambienti socialist dhe sot do të përfaqësojë të dyja krahët si të djathtët ashtu edhe të majtët. Philippe, 46 vjeç, 7 vjet më i madh se Presidenti Macron, ka lindur në Rouen në Normandi dhe është i biri i dy profesorësh frëngjishteje. Si atij edhe motrës së tij, prindërit i dhanë një edukim shumë liberal, gjë që pritet ta shfaqë edhe gjatë qeverisjes së tij. Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë, por jetën e tij personale e ruan me fanatizëm dhe përpiqet të jetë sa më diskret në deklarata kur bëhet fjalë për familjen e tij.

 

This undated handout picture provided Monday, May, 15, 2017, by Le Havre city hall shows Le Havre mayor, Edouard Phillippe. On his first full day in office, French President Emmanuel Macron moved quickly Monday on fronts both foreign and domestic, naming 46-year-old lawmaker Edouard Philippe as his new prime minister before flying off to Berlin for talks with Chancellor Angela Merkel. (Eric Houri/Le Have city hall via AP)

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz