Euro ndal rritjen për herë të parë këtë vit

14/01/2019 1:08 PM 0 komente

Monedha e përbashkët ka shënuar rënie sot në tregun e brendshëm për herë të parë gjatë këtij viti. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 125.32 lekë, duke rënë me 0.25 lekë në raport me të premten e javës së kaluar.

Që prej datës 27 dhjetor, monedha e përbashkët shënoi një rritje të shpejtë në tregun e brendshëm, duke u nënçmuar me 2.9 lekë deri ditën e djeshme, dhe duke shënuar rritjen më të fortë që nga fillimi i qershorit 2018, kohë kur Banka e Shqipërisë nisi një seri ndërhyrjesh të jashtëzakonshme në treg për të frenuar rënien e euros, që zbriti në atë kohë në nivelin më të ulët në 10 vjet. Më pas euro u stabilizua në rreth 125-126 lekë, për të rënë sërish në dy muajt e fundit të vitit, kur zbriti në një rekord të ri minimal të dekadës prej 122.69 lekë në 26 dhjetor.

Rritja e euros në javët e para të janarit sipas ekspertëve lidhej me tendencën sezonale, ku gjithmonë në fillim të vitit ka një forcim të monedhës së përbashkët. Ky forcim u ndihmua dhe nga mbiçmimi i saj në bursa ndërkombëtare, që u ngjit deri në 1.155 lekë.

Por aktorët e tregut janë skeptikë, nëse euro do të arrijë të mbajë këtë trajektore rritëse. Ata pohojnë që likuiditeti në euro është shumë i lartë, ndërsa kërkesa për monedhën e përbashkët është e ulët.

Në janar të një viti më parë, euro u rrit me shpejtësi në janar, duke arritur në gati 134 lekë në mes të tij, vetëm për të rënë me shpejtësi muajt e mëvonshëm, duke humbur rreth 11 lekë brenda 2018-s, duke shënuar në këtë mënyrë rënien më të madhe vjetore që nga 2014-a.

Këtë vit euro po e nis janarin në një nivel më të pafavorshëm prej gati 124-125 lekësh dhe ekspertët nuk përjashtojnë mundësinë që monedha e përbashkët të zbresë në 120 lekë, që nëse do të ndodhte do të shënonte nivelin më të ulët historik që kur euro doli si monedhe fizike në vitin 2002.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of