Europa kërkon heqjen e taksës ndaj Serbisë

30/11/2018 9:25 AM 0 komente

Parlamenti Evropian dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë kërkuar të enjten nga Qeveria e Kosovës heqjen e taksës prej 100% ndaj prodhimeve serbe që importohen në shtetin tonë. Në anën tjetër, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar se taksa mund të qëndrojë gjatë derisa Serbia ta njohë Kosovën e të zbatohen marrëveshjet e arritura mes dy vendeve, shkruan sot Gazeta “Zëri”. 

Kancelarja gjermane Angela Merkel, por edhe Komisioni Evropian kanë kërkuar të enjten nga Qeveria e Kosovës heqjen e taksës prej 100% për prodhimet e Serbisë dhe të Bosnjë e Hercegovinës. Në anën tjetër kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj të enjten e ka përjashtuar një veprim të tillë.

Madje ai ka paralajmëruar se taksa mund të qëndrojë gjatë derisa Serbia ta njohë Kosovën e të zbatohen marrëveshjet e arritura mes dy vendeve.

Qeveria e kancelares Angela Merkel ka bërë thirrje që Republika e Kosovës të ndalë luftën tregtare me Serbinë, duke sinjalizuar se Evropa është e shqetësuar për tensionet e reja në Ballkan që cenojnë përpjekjen shumëvjeçare për pajtim.

ZERI

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of