Financat e korporates – blerje-shitje

25/05/2009 12:00 AM 0 komente

Earn-outs: nje menyre krijuese e strukturimit te transaksioneve Nga Les Nemethy* Koncepti i nje earn-out1 eshte shume i thjeshte, megjithate ekzekutimi i sakte i tij eshte i veshtire. Nje earn-out eshte nje transaksion ku te pakten nje pjese e shumes paguhet pas mbylljes, pasi varet nga ecuria e kompanise se blere, e gjykuar me shume mundesi nga fitimet e saj. Shpesh earn-outs perdoren ne kompanite qe menaxhohen nga pronaret dhe pergjithesisht kerkojne qe shitesi te mbetet ne menaxhimin e kompanise […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz