Finlandezët i thonë “Jo” qeverisë së kursimit, majtistët fitojnë zgjedhjet

15/04/2019 10:10 AM 0 komente

Pas zgjedhjeve më të forta në më shumë se gjysmë shekulli, Finlanda duket e gatshme të marrë një qeveri më të majtë, pasi votuesit hodhën poshtë vitet e ‘kursimit’.

Ish-sindikalisti Antti Rinne është gati të bëhet kryeministri i parë socialdemokrat i Finlandës në 16 vjet, duke fituar më pak se 7,000 vota. Por ai përballet me një grup bisedimesh të ashpra të koalicionit, pasi Partia ultranacionaliste Finns doli si e dyta më e madhe, duke mundur krijimin e koalicionit kombëtar konservator për herë të parë.

Partia Qendrore e kryeministrit në largim, Juha Sipila, pësoi një humbje të hidhur pasi votuesit i dënuan politikat e tij të ashpra të tregut të punës dhe reformën e dështuar të kujdesit shëndetësor.

“Tre të parët janë aq afër njëri-tjetrit se do të bëjë bisedime qeveritare mjaft të vështira”, tha Laura Nordstrom, një studiuese në Universitetin e Helsinkit. “Kjo ishte qartë një votë proteste, opozita fitoi shumë vota dhe Partia Finns mund të interpretohet si një protestë. ”

Një rinumërim në rajonin e Satakisë mund të ndikojë ende në rezultat: 102 më shumë vota për një kandidat të Partisë Qendrore do të mohonin një vend për Social Demokratët, duke i numëruar numrat në 39 secila për grupin Rinne dhe Partinë e Finlandës, raportoi Iltalehti. Rezultatet përfundimtare të konfirmuara pritet të mërkurën.

Rinne 56-vjeçare ka premtuar t’i japë fund katër viteve të politikave që përfshijnë uljen e pagave dhe orarin më të gjatë të punës. Sipila, i cili kishte përdorur këto masa në një përpjekje për të tërhequr ekonominë më veriore të eurozonës nga një recesion i thellë, pësoi një goditje fatale për popullaritetin e tij më parë këtë vit kur nuk arriti të kalonte një paketë vitale të faturave të nevojshme për të reformuar kujdesin shëndetësor.

“Në kontrast me qeverinë Sipila, ne nuk mund të pranojmë politika që detyrojnë njerëzit që janë më keq për të paguar për stabilizimin e financave qeveritare”, tha Rinne në një intervistë të dielën.

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of