Franca: Sa më shpejt që Britania të largohet nga BE-ja, më mirë

23/04/2019 9:59 AM 0 komente

Franca shtoi presionin që po ushtron mbi Britaninë, për të dalë me shpejtësi nga Bashkimi Europian, me ministrin e Financave të vendit, Bruno Le Maire, i cili bëri thirrje kundër një referendumi të dytë për të anuluar Brexit.

Le Maire paralajmëroi se Franca ende po paguan kostot politike, për të shmangur një votim të referendumit të vitit 2005 kundër traktatit të Lisbonës të BE. Ministri i Financave gjithashtu kërkon që BE të lëvizë me shpejtësi me reformat për të forcuar Evropën përtej Brexit dhe ka publikuar kohët e fundit një libër që i bën thirrje Evropës të rivendosë veten si një “perandori” paqësore.

“Njerëzit britanikë kanë vendosur të dalin, tani britanikët duhet të dalin”, tha Le Maire në një konferencë të organizuar nga gazeta franceze Le Monde. “Dhe sa më shpejt, aq më mirë.”

Franca ka dalë nga vendet e tjera të BE së duke marrë një vijë më të ashpër me Britaninë, në negociatat e daljes. Në një samit javën e kaluar në Bruksel, Presidenti Emmanuel Macron tha se BE do të mbetet e ndjeshme ndaj i dha një zgjatje të gjatë Brexit.

Megjithatë, Le Maire tha se është për të ardhur keq që Britania ka zgjedhur të largohet nga BE për shkak të kontributit kulturor dhe strategjik të vendit në bllok.

“Për mua është një trishtim, sepse unë kam shumë admirim dhe miqësi për popullin britanik”, tha Le Maire.

 

* Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of