Globalizimi

20/11/2007 12:00 AM 0 komente

Globalizimi është një përpjekje nga kompanitë për të shitur të njëjtin produkt ose shërbim në të njëjtën kohë në shumë tregje të ndryshme kudo në Botë. Përhapja e globalizimit gjatë dekadave të fundit ka qenë kaq e madhe sa askush nuk habitet më të shohë Coca-Cola në Vietnamin rural, pikat e karburantit Shell në Turqinë lindore, apo atlete Nike në Nigeri. Tregjet dhe shijet kudo kanë konverguar me shpejtësi të madhe. Globalizimi ka ndodhur në forma të ndryshme. Disa kompani […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz