Harta globale e literaturës, cili është libri i preferuar në çdo vend, ja Shqipëria

11/08/2017 1:02 PM 0 komente

Të paktë mund të jenë ata që nuk janë të dashuruar pas letërsisë dhe veçanërisht pas letërsisë së mirëfilltë.

Falë faqes Backforward24 dhe përdoruesëve të saj u arrit që të krijohej një hartë letërsie e botës, e cila tregon se cili është libri i preferuar sipas shteteve të ndryshme.

Të lodhur nga Harry Potter apo nga trilogjitë e ndryshme, ndërkohë që me padurim po prisni të lexoni sërish “Lufta dhe Paqja”? Kjo hartë me siguri do t’ju vijë në ndihmë për të rikujtuar edhe ata libra, të cilët mund t’i keni harruar se ekzistojnë dhe pse jo t’i riktheheni për t’i lexuar.

Çdo libër që është i vendosur në hartë mbi një shtet të caktuar është njëkohësisht edhe libri më i famshëm apo më i rëndësishëm i atij shteti.

harta_1

Por, pa dyshim që kjo hartë do të shkaktojë edhe diskutime të shumta, si në rastin e Rusisë, ku mbi këtë shtet është vendosur libri “Lufta dhe Paqja” e Leon Tolstoit. Por pse pikërisht ky libër, në vend të tij shumë mirë mund të ishte vendosur edhe një prej kryeveprave të Dostojevskit.

harta_2

Anglia ka “Krenari dhe Paragjykim” të Jane Austen

Spanja ka “Hija e Erës” nga Carlos Ruiz Zafon

Irani ka “Persepolis” të Marjane Satrapi

Irlanda ka “Uliksin” të James Joice

Amerika? Ajo ka “Të vrasësh Zogun Përqeshës” të Harper Lee

Kanadaja ka “Ana Flokëkuqja” nga L.M Montgomery, por që mund të kishte shumë mirë edhe “Rrëfenja e Shërbëtores” të Margaret Atwood.

Ndërsa Shqipëria ka romanin “Gjenerali i Ushtrisë së Vdekur” nga Ismail Kadare.

harta 3

Me anë të kësaj harte ju mund të njiheni edhe me tituj librash për të cilët mbase nuk keni dëgjuar deri më sot. Po të lëmë mënjanë klasikët botërorë, pjesën më të madhe të të cilëve e kemi lexuar që kur ishim në shkollë, po kryevepra të tilla si “The Antipeople” nga Sony Labou Tansi i keni lexuar?

harta 4

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz