I treti refuzim, May mbledhje të jashtëzakonshme për shtyrje Brexit deri në fund të 2019

02/04/2019 8:39 AM 0 komente

Theresa May pritet të përballet me ministrat e saj më të lartë me mundësinë e eksplorimit të vonimit të Brexit për disa muaj, pasi Britania lufton për të gjetur një plan për të lënë Bashkimin Evropian.

Kryeministrja britanike do të mbajë pesë orë mbledhje me kabinetin e saj të martën, me fraksionet pro- dhe anti-Brexit në ekipin e saj, të vendosur për të vijuar rrugën për mënyrën më të mirë. Sipas një zyrtari, ministrat ndoshta do të kërkojnë të shtyjnë datën për të lënë bllokun deri pothuajse në fund të vitit ose më shumë, për të lejuar më shumë kohë për të zgjidhur bllokimin në Parlament.

Me Britaninë që do dalë nga BE më 12 prill, politikanët nuk janë më afër pranimit të një marrëveshje divorci. Të hënën në mbrëmje, anëtarët e parlamentit hodhën poshtë të gjitha opsionet që u parashtruan për të zëvendësuar planin e May-it, i cili vetë është votuar tri herë në Dhomën e Komuneve.

 

* Zhvillimet kryesore:

– Parlamenti hedh poshtë të gjitha opsionet alternative të Brexit
– Kliko këtu për opsionet që u votuan
– Nick Boles jep dorëheqjen nga Partia Konservatore sepse kolegët e tij nuk do të bëjnë kompromis
– Kabineti do të mbajë takimin pesë orësh të martën

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of