Italia bie në recesion

31/01/2019 11:50 AM 0 komente

Italia ra në recesion në fund të vitit 2018, duke mbyllur një vit trazirash politike, me kosto më të larta të huamarrjes dhe tensionet fiskale që ndikuan në ekonomi.

Prodhimi u tkurr 0.2 për qind në tre muajt e fundit deri në dhjetor, pas një rënieje prej 0.1 për qind në tremujorin e mëparshëm, citon Agjencia e Statistikave Istat. Tkurrja në fund të vitit ishte më e madhe se sa pritej dhe do të ushtrojë presion të mëtejshëm mbi qeverinë e koalicionit, e cila tashmë duket të jetë e dobët.

Një tkurrje ishte parashikuar, veçanërisht pasi kryeministri Giuseppe Conte tha të mërkurën se ai priste rënien e PBB-së në tremujorin e katërt. Shifra të veçanta treguan se ekonomia e eurozonës u rrit 0.2 për qind në fund të vitit 2018, duke krahasuar ritmin e tremujorit të mëparshëm, por më ngadalë se ritmi i parë në gjysmën e parë.

Euroja ndryshoi kundrejt dollarit, në 1.1481 dollarë në orën 11:06 të mëngjesit në Romë.

Investitorët kanë vëzhguar me kujdes ecurinë ekonomike të Italisë pas muajsh negociatash me Bashkimin Europian mbi buxhetin e qeverisë. Ndërsa recesioni mund të jetë i shkurtër, raundi më i fundit i lajmeve të këqija ka të ngjarë të provojë besimin e tregut në programin shtrirë të qeverisë për 2019.

“Parashikimet e rritjes mbi të cilat bazohet buxheti tashmë janë të pabaza dhe rritja e eurozonës vazhdon të dobësohet”, tha James Athey, një menaxher i portofolit në Aberdeen Standard Investments në Londër. “Italia do të përballet me disa probleme reale”.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of