Italia dhe Polonia në bisedime për krijimin e ligës anti-BE

07/01/2019 10:52 AM 0 komente

Polakët dhe sundimtarët e krahut të djathtë të Italisë duhet të çimentojnë “marrëdhëniet e tyre të veçanta” në një takim në Varshavë, i cili mund të bëjë një forcë të re kundër BE-së, një forcë të madhe në Parlamentin e ardhshëm Europian.

Gjatë takimit mes shefit të partisë në pushtet polak Jaroslaw Kaczynski dhe ministrit të brendshëm italian dhe zëvendëskryeministrit Matteo Salvini në kryeqytetin polak të mërkurën (9 janar) mendohet se do të diskutohet anëtarësimin e Polonisë në grupin e ri të EP Salvini, sipas të përditshmes italiane La Repubblica .

Vizita e Matteo Salvinit është “shenjë e marrëdhënieve të veçanta”, tha ministri i jashtëm polak.

“Është një takim në nivelin më të lartë. Nëse presidenti Kaczynski takohet me një politikan tjetër, është një shenjë e një marrëdhënieje të veçantë, kështu që ne po e trajtojmë atë”, tha të shtunën ministri i jashtëm polak Jacek Czaputowicz.

 

* EU Observer

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of