Kantina e verës në formë peshkaqeni

19/05/2017 3:49 PM 0 komente

Në një lumë në vreshtat e Bordeaux ndodhet një prej kantinave të verës më të veçanta në të gjithë botën, kantina në formë peshkaqeni “Les Carmes Haut-Brion”, e dizenjuar nga Philippe Starck dhe studioja e arkitektëve LA/HAT.  Kjo është cilësuar nga shumë vizitorë si një prej krijimeve futuriste, e cila ngrihet mbi lumë, duke të krijuar idenë sikur sapo ka dalë mbi të një peshkaqen gjigant. Në të gjithë sipërfaqen e kësaj kantine reflektohet bukuria e natyrës rrethuese të zonës, gjë që e bën atë edhe më të veçantë se kantinat e tjera.

Ky projekt mori jetë në momentin kur nisi rikonstruksioni i zonës. Ruajtja e verës në kushtet më të mira të mundshme është një ndër prioritetet e kësaj kantine, prandaj sistemet që ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejtë në temperaturën e kantinës janë nga më të mirat.

foto 3

foto 4

foto 5

foto 6

foto 7

foto 8

foto 9

foto 10

foto 11

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz