Katalanasit kërkojnë bisedime me Spanjën: Duam pavarësinë

11/10/2017 8:50 AM 0 komente

Presidenti katalonas Carles Puigdemont tha se do të kërkojë bisedime me qeverinë në Madrid për të ardhmen e rajonit të tij në Spanjë, duke u kthyer nga një deklaratë e menjëhershme e pavarësisë, e cila kërcënoi të kthejë një krizë kushtetuese në një krizë ekonomike.

Duke ju drejtuar parlamentit rajonal në Barcelonë të martën mbrëma pas ditëve të tensionuara në Katalonjës, Puigdemont tha se rezultati i referendumit të 1 tetorit i kishte dhënë atij mandatin për të ndjekur pavarësinë, por atij do t’i duhet të presi javë për dialog me administratën e kryeministrit Mariano Rajoy
Rajoy mblodhi në një mbledhje të jashtëzakonshme të kabinetit të tij në Madrid të mërkurën në orën 9 të mëngjesit për të diskutuar hapin e tij të ardhshëm dhe do t’i drejtohet Parlamentit spanjoll për krizën në Katalonjës, më vonë gjatë ditës.

“Sot Z. Puigdemont e ka zhytur Katalonjën në nivelin më të lartë të pasigurisë”, tha zëvendëskryeministri i Spanjës, Soraya Saenz de Santamaria, në një dalje për mediat në Madrid të martën vonë. “As Puigdemont as askush tjetër nuk mund të nxjerrë përfundime nga një ligj që nuk ekziston, nga një referendum që nuk ka ndodhur dhe nga dëshirat e popullit katalanas që po përpiqet të marrë përsipër”.

Durimi i ngadaltë

Presioni është grumbulluar në Puigdemont, pasi qeveria spanjolle dhe udhëheqësit e biznesit katalanas kërkojnë që ai të heqë dorë nga vendosja e rajonit në një rrugë të pavarësisë, të cilën ata paralajmërojnë se do të shkatërronte ekonominë dhe do të shkatërronte strukturën sociale të Spanjës. Rajoy ka përjashtuar vazhdimisht bisedimet deri sa katalanasit të heqin dorë nga kërcënimi i një deklarate të pavarësisë, që është e paligjshme sipas ligjit spanjoll.

“Sot unë supozoj një mandat për Katalonjën për t’u bërë një shtet i pavarur në formën e një republike”, tha Puigdemont me gëzime nga kuvendi i mbushur me policinë katalanase të vendosur rreth perimetrit të parlamentit. “Ne propozojmë pezullimin e efekteve të shpalljes së pavarësisë për disa javë, për të hapur një periudhë dialogu”.

Rezervat aziatike tregtohen pranë niveleve më të larta të dekadës, ndërsa euro ka arritur nivelin më të lartë në pothuajse dy javë. Puigdemont sugjeroi që Bashkimi Evropian duhet të përfshihet në bisedime, dhe kërkoi të siguronte kompanitë që iknin nga rajoni, që nuk ka rrezik destabiliteti.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz