Klasifikimi i golashënuesve më të mirë në Europë, sezoni 2016/17

10/05/2017 11:44 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Lionel Messi është gjithnjë në krye, Edinson Cavani e ndjek nga pas.

Të dy duken të shkëputur, duke qenë se dyshja e Bundesligës, Lewandowski-Aubameyang dhe Luis Suarez kanë shënuar përkatësisht 5 gola më pak se uruguaiani i Paris SG dhe 7 gola më pak se argjentinasi.

Në vend të 6 qëndron golashënuesi më i mirë i Serisë A, Edin Dzeko, me 27 gola të shënuar.

Më poshtë klasifikimi i golashënuesve më të mirë në Europë, sezoni 2016/2017

——————————————————

35 gola
——–
Messi (Barcelona)

33 gola
——–
Cavani (Paris Saint Germain)

28 gola
——–
Lewandowski (Bayern Munchen)
Aubameyang (Borussia Dortmund)

Luis Suarez (Barcelona)

27 gola
——–
Dzeko (Roma)

25 gola
———
Belotti (Torino)

Modeste (Koln)

24 gola
——-
Icardi (Inter)
Higuain (Juventus)
Mertens (Napoli)

Lacazette (Lyon)

Lukaku (Everton)

22 gola
——-
Immobile (Lazio)

21 gola
——–
Kane (Tottenham)

20 gola
——–
Diego Costa (Chelsea)

Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

Werner (Rb Leipzig)

19 gola
——-
Alexis Sanchez (Arsenal)

Falcao (Monaco)

18 gola
——–
Aguero (Manchester City)

Gomis (Olympique Marseille)

17 gola
——–
Ibrahimovic (Manchester United)
Dele Alli (Tottenham)

Iago Aspas (Celta Vigo)

16 gola
——–
Borriello (Cagliari)

Griezmann (Atletico Madrid)

Thauvin (Olympique Marseille)

15 gola
——-
Insigne (Napoli)

Morata (Real Madrid)
Aduriz (Athletic Bilbao)

Defoe (Sunderland)
Hazard (Chelsea)
King (Bournemouth)

M. Gomez (Wolfsburg)

Santini (Caen)
Balotelli (Nice)

14 gola
——-
A. Gomez (Atalanta)
Kalinic (Fiorentina)
Keita Baldé (Lazio)

Benteke (Crystal Palace)

Sandro Ramirez (Malaga)

Kruse (Werder Bremen)

Mbappé (Monaco)

13 gola
——–
Bacca (Milan)
Salah (Roma)

Sadio Mané (Liverpool)
Llorente (Swansea)

Mounié (Montpellier)
Moukandjo (Lorient)

Gerard (Espanyol)

Kramaric (Hoffenheim)

12 gola
———-
Falcinelli (Crotone)

Gameiro (Atletico Madrid)
Willian Josè (Real Sociedad)

Briand (Guingamp)

Vardy (Leicester City)
Son Heung-Min (Tottenham)

Ibisevic (Hertha Berlin)
Stindl (Borussia Mönchengladbach)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz