Klasifikimi / Vlera e 32 skuadrave pjesëmarrëse në Kupën e Botës Rusi 2018

11/06/2018 5:40 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Cila është skuadra që vlen më shumë në Kupën e Botës Rusi 2018, e cila fillon të enjten (14 qershor) në Moskë?

Duke përdorur të dhënat e faqes sportive Transfermarkt, analistët e bankës holandeze ING kanë përllogaritur se të 32 skuadrat që do të marrin pjesë në Rusi 2018 vlejnë rreth £9 miliardë ($12 miliardë) , me Spanjën që është skuadra më e kushtueshme – vlen më shumë se £900 milionë ($1,2 miliardë).

Skuadrat e mëdha europiane dhe ato amerikanojugore dominojnë në këtë klasifikim, ndërsa Panamaja dhe Arabia Saudite renditen në fund, me një vlerë më të vogël.

Sipas bankës ING, tre lojtarët më të kushtueshëm në këtë Botëror – Neymar, Lionel Messi e Cristiano Ronaldo vlejnë më shumë se nëntë skuadra të marra së bashku.

Zbuloni më poshtë se sa vlen çdo skuadër pjesëmarrëse në Kampionatin Botëror të Futbollit Rusi 2018

1. Spanjë

Vlera e skuadrës:£910.8 milionë ($1.21 miliardë)
Lojtari më i kushtueshëm: Sergio Busquets – £70.3 milionë ($94 milionë)

2. Francë

Vlera e skuadrës:£907.7 milionë ($1.215 miliardë)
Lojtari më i kushtueshëm: Kylian Mbappe – £105.5 milionë ($141 milionë)

3. Brazil

Vlera e skuadrës:£808.01 milionë ($1.08 miliardë)
Lojtari më i kushtueshëm: Neymar – £158.2 milionë ($212 milionë)

4. Gjermani

Vlera e skuadrës:£771.8 milionë ($1.03 miliardë)
Lojtari më i kushtueshëm: Toni Kroos – £70.3 milionë ($94.1 milionë)

5. Angli

Vlera e skuadrës:£769.1 milionë ($1.02 miliardë)
Lojtari më i kushtueshëm: Harry Kane – £131.9 milionë ($176.7 milionë)

6. Belgjikë

Vlera e skuadrës:£660.9 milionë ($884.6 milionë)
Lojtari më i kushtueshëm: Kevin De Bruyne – £131.9 milionë ($176.5 milionë)

7. Argjentinë

Vlera e skuadrës:£614.2 milionë ($822 milionë)
Lojtari më i kushtueshëm: Lionel Messi – £158.2 milionë ($211.7 milionë)

8.Portugali

Vlera e skuadrës:£411.04 milionë ($550 milionë)
Lojtari më i kushtueshëm: Cristiano Ronaldo – £87.9 milionë ($117.7 milionë)

9. Uruguai

Vlera e skuadrës:£323.4 milionë ($432.8 milionë)
Lojtari më i kushtueshëm: Luis Suarez – £61.5 milionë ($82.3 milionë)

10. Kroaci

Vlera e skuadrës:£302.5 milionë ($405 milionë)
Lojtari më i kushtueshëm: Ivan Rakitic – £44 milionë ($59 milionë)

11. Senegali

Vlera e skuadrës:£247.8 milionë ($331.6 milionë)

12. Polonia

Vlera e skuadrës:£230.3 milionë ($308.2 milionë)

13. Kulombia

Vlera e skuadrës:£223.8 milionë ($299.5 milionë)

14. Danimarka

Vlera e skuadrës:£223.6 milionë ($299.2 milionë)

15. Serbia

Vlera e skuadrës:£211.2 milionë ($282.6 milionë)

16. Zvicra

Vlera e skuadrës:£187.1 milionë ($250.4 milionë)

17. Egjipti

Vlera e skuadrës:£172.9 milionë ($231.4 milionë)

18. Meksika

Vlera e skuadrës:£129.4 milionë ($173.2 milionë)

19. Nigeria

Vlera e skuadrës:£115.1 milionë ($154 milionë)

20. Maroku

Vlera e skuadrës:£105.5 milionë ($141.2 milionë)

21. Rusia

Vlera e skuadrës:£104.6 milionë ($140 milionë)

22. Suedia

Vlera e skuadrës:£103.4 milionë ($138.4 milionë)

23. Koreja e Jugut

Vlera e skuadrës:£74.2 milionë ($96.9 milionë)

24. Islanda

Vlera e skuadrës:£65.1 milionë ($87.1 milionë)

25. Japonia

Vlera e skuadrës:£61.5 milionë ($82.3 milionë)

26. Tunizia

Vlera e skuadrës:£46.2 milionë ($61.8 milionë)

27. Australia

Vlera e skuadrës:£43.6 milionë ($58.4 milionë)

28. Irani

Vlera e skuadrës:£37.4 milionë ($50 milionë)

29. Kosta Rika

Vlera e skuadrës:£37.02 milionë ($49.5 milionë)

30. Peruja

Vlera e skuadrës:£32.6 milionë ($43.6 milionë)

31. Arabia Saudite

Vlera e skuadrës:£15.1 milionë ($20.2 milionë)

32. Panamaja

Vlera e skuadrës:£8.7 milionë ($11.7 milionë)

 

Burimi: Business Insider

 

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of