Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2 3 4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim për Banesa all day
5* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
6* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
7 8
9* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
11* Ndërmarrjet e vogla dhe të mesme all day
12* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
14 15
16 17* Tregtia e Jashtme all day
* Tregtia e Jashtme all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20 21 22
23 24 25* Lëvizjet e Shtetasve all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Statistika të Pozicionit të Investimeve Ndërkombëtare all day
26* Anketa e Migracionit all day
* Statistikat e transportit all day
27* Produkti i Brendshëm Bruto, Finale 2017 dhe Gjysmë-Finale 2018 all day
28 29
30* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Statistikat e borxhit të sektorit buxhetor të qeverisë dhe borxhit të garantuar all day
31* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
         

Fluturimet që planifikohen të bëhen këtë javë nga Aeroporti i Prishtinës

Prej datës 13 mars në Kosovë kur janë konfirmuar rastet e para të prekur me koronavius, Qeveria e Kosovës ndërmori një sërë masash për parandalimin e përhapjes së këtij virusi.…

Pasojat milionëshe në ekonominë e Kosovës për shkak të koronavirusit

Puntorët e sektorit publik tash e disa ditë i kanë marrë pagat për këtë muaj. Atyre në llogari rrogat u kanë dalë një javë para kohe.  Mirëpo, këtë fat nuk…

Edhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 94

Në Kosovë tashmë kanë shkuar numri në 94 i personave që janë infektuar me Covid-19. Instituti Kombëtar ka njoftuar se dy raste vijnë nga Prishtina dhe një nga Malisheva. Edhe…

Numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë arrin në 91

Edhe një rast i ri pozitiv me Covid-19 ka rezultuar pas testimit të dytë, kështu duke çuar në 91 numrin e të infektuarve në Kosovë. Sot gjatë mbrëmjes u raportuan…

Koronavirusi, prodhuesit kërkojnë mbështetje urgjente nga Qeveria e Kosovës

Qeveria duhet të ndërmarrë masa të menjëhershme për të trajtuar vështirësitë ekonomike me të cilat po përballet sektori privat në përgjithësi, dhe prodhuesit në veçanti, ashtu që të zbus sadopak…

Shkon në 79 numri i të infektuarve në Kosovë, një person shërohet nga koronavirus

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se sot është shëruar pacienti i parë me Covid-19 në Kosovë. Ai po ashtu ka pohuar se sot janë konfirmuar edhe…

Reagon Kurti pas mocionit: Do të vazhdojmë si qeveri në detyrë

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka thënë se rënia e Qeverisë dje ishte e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Ai ka shtuar se pa rënë Qeveria si përbërje nuk bëhet…

50 ditë kryeministër, këto janë vendimet që i mori Albin Kurti

Albin Kurti nga sot do të jetë kryeministër në detyrë i Kosovës. Votimi i mocionit të mosbesimit në Kuvendin e Kosovës e ka rrëzuar Albin Kurtin nga qeveria, duke e…

Kurti shkarkon Hotin nga posti i zëvendëskryeministrit

Kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka shkarkuar nga posti i zëvendëskryeministrit në detyrë​, Avdullah Hotin. Këtë e ka bërë të ditur pas mocionit të LDK-së që e rrëzoi Qeverinë. Në…

Rrëzohet Qeveria Kurti

Me 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi i Kosovës miratoi të mërkuren mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë, duke e rrëzuar atë. Në sallë kanë qenë 117 deputetë.…

Edhe 8 raste pozitive me koronavirus në Kosovë, në total 71 të infektuar

Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK, nga 34 mostra të testuara, janë konstatuar pozitive tetë raste të reja me koronavirus. Rastet e konfirmuara pozitive, sipas IKSHPK-së, janë raste kontakti…

Lirohen nga pagesa e TVSH-së të gjitha importet e grurit dhe të miellit

Të gjitha importet e grurit dhe të miellit për prodhimin e bukës dhe produkteve të saj janë liruar përkohësisht nga pagesa e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) me vendim…

Sot mbahet seanca për shkarkimin e Qeverisë Kurti

Seanca për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Kurti, e iniciuar nga LDK-ja, do të mbahet sot në orën 11:00.  Seanca do të mbahet në sallën e Kuvendit. Mocioni i mosbesimit i…

Edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, rritet numri në 63

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka njoftuar edhe për dy raste të reja me koronavirus në vend. Bëhet fjalë për persona që kanë qenë në kontakt të afërt…

Merret vendim, nesër mbahet seanca për rrëzimin e Qeverisë Kurti

Seanca për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë Kurti, e iniciuar nga LDK-ja, do të mbahet nesër në orën 11:00.  Seanca do të mbahet në sallën e Kuvendit. Vendimi është marrë sot…

Qeveria e Kosovës merr vendim për kufizimin e lëvizjes së qytetarëve

Qeveria e Kosovës ka vendosur në mbledhjen e djeshme që nga sot të ketë kufizim të lëvizjes së qytetarëve, si masë për mbrojtje nga koronavirusi apo COVID-19. Në mbledhjen online…

Gjashtë deputetë zviceranë kanë një apel për politikanët e Kosovës

Gjashtë deputetë të Parlamentit të Zvicrës kanë dënuar përpjekjet për rrëzimin e qeverisë së Kosovës dhe sidomos synimin e presidentit Hashim Thaçi për t’ia marrë kompetencat kabinetit të kryeministrit Albin…

Sot nis mësimi online në Kosovë

Nga sot do të nis mësimi online në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur ministrja e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë Hykmete Bajrami. Bajrami tha se mësimi do të filloj…