Jeni duke lexuar në: Kosova

Abonohuni:

Kaosi i yjeve

Investimet në shërbimet e akomodimit të luksit në Tiranë me katër dhe pesë yje nuk ta kthejnë mundin për shkak të informalitetit të lartë, mungesës së standardeve dhe së fundmi…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« July 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1* Produkti i Brendshëm Bruto all day
2 3 4 5 6 7
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9* Anketa e Migracionit all day
10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor të Qumështit dhe nën Produkteve të tij all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
13 14
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17* Tregtia e Jashtme all day
18* Taksat Mjedisore all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21
22* Aksidentet Rrugore all day
23* Treguesit e Shëndetit Publik all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Treguesit e Shëndetit Publik all day
25* Statistikat fiskale të qeverisë all day
26 27 28
29* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
30* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat sipas rrethit all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
31* Ekonomia në fokus all day
* Buletini i Borxhit Publik dhe Regjistri Borxhit Publik all day
* Buletini i Statistikave fiskale të qeverisë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
       

Vitin e kaluar në Gjermani janë vendosur 12 mijë shtetas të Kosovës

Zyra e Statistikave në Wiesbaden bën të ditur se në Gjermani gjatë vitit 2018 kanë ardhur 1.185.000 persona me shtetësi të huaj nga vendet tjera, që është një plus prej…

Kosova çon edhe 1 miliard euro në asfalt, kundërshtohet ashpër “Autostrada e Dukagjinit”

Ende pa kaluar mirë dy muaj që kur është lëshuar për qarkullim autostrada që lidh kryeqytetet e Kosovës dhe të Maqedonisë, përkatësisht Prishtinën dhe Shkupin, zyrtarë të Qeverisë së Kosovës…

Kosova importon miliona euro ujë në vit, Serbia dhe Shqipëria eksportuan më së shumti

Çdo vit në tregun e Kosovës importohen produkte të ujit të ambalazhuar natyral dhe mineral në vlerë rreth 45 milionë euro. Ato shiten si produkt i kontraktuar me shumicë në…

Dyshime për abuzime me arkat fiskale, fillojnë hetimet ndaj Administratës Tatimore

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës ka nisur hetimet ndaj Administratës Tatimore të Kosovës për mos zbatimin e Udhëzimit administrative, për shfrytëzimin e paisjeve elektronike dhe sistemeve fiskale. AKK ka njoftuar se…

Kosova dhe Gjermania me marrëveshje bashkëpunimi në shëndetësi

Kosova dhe Gjermania sot pritet të nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e shëndetësisë. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, do të presë sot në takim homologun e tij gjerman Jens…

Tregu i arit në Kosovës, sa kilogram importohen brenda një viti

Bashkë me ardhjen e verës dhe mërgimtarëve, në Kosovë ka nisur edhe sezoni i dasmave. Për këto dasma  shpenzohen edhe  mijëra euro  për blerjen e arit. E stoli prej ari…

Trusti e mbyll gjysmëvitin me 100 milionë euro rritje nga investimet

Fondi i Kursimeve Pensionale i Kosovës (FKP) e ka përmbyllur gjysmëvitin e parë 2019 me kthim bruto mbi 100 milionë euro nga investimet. Tregjet gjatë këtij gjashtëmujori kanë qëndruar në…

125 euro për homologim të veturave, qytetarët e Kosovës me peticionin kundërshtojnë monopolin

Mbi  9 mijë 300 qytetarë kanë nënshkruar deri tani peticionin përmes të cilit synohet që t’i jepet fund monopolit të Devollëve në homologim dhe obligimit në tërësi.  Për nisma legjislative,…

Vetëdijësohen qytetarët e Kosovës, rritet për 82 % numri i atyre që kanë siguruar jetën

Gjatë tre muajve të parë të vitit 2019, numri i qytetarëve të Kosovës që kanë siguruar jetën e tyre në dy kompanitë e sigurimit që e ofrojnë ketë shërbim është…

Letër e hapur deputetëve të Kosovës: Ndërtimi i “Kosovës së Re” po mbahet sekret

Grupi i organizatave të shoqërisë civile, i kanë bërë thirrje deputetëve të Kuvendit të Kosovës që konform kompetencave që ua garanton Kushtetuta, të kërkojnë nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik publikimin…

Kosova dhe Britania e Madhe këtë vit finalizojnë marrëveshjen për tregti të lirë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, tha se Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar është shumë afër finalizimit të Marrëveshjes për Tregti të Lirë pas BREXIT-it. Shala përmes një njoftimi…

Publikohet tabela: Sa orë duhet të presin mërgimtarët nëpër pikat kufitare të Kosovës

Me fillimin e sezonit veror, edhe pritjet në pikat kufitare kanë filluar të zgjaten. Përpos atyre të cilët udhëtojnë me aeroplanë, shumë prej tyre zgjedhin që të vijnë edhe me…

Nisin punimet për zgjerimi i rrugës në hyrje të Prishtinës, investohen 2.5 milionë euro

Punimet për zgjerimin e rrugën në hyrje të kryeqytet të Kosovës kanë nisur sot. Ky projekt që kap vlerën 2.5 milionë euro pritet që të përfundoj brenda 155 ditëve. Ministri…

Drogë në shkollat e Kosovës, mbi 190 nxënës u arrestuan brenda këtij viti

Është mbajtur takimi konstituiv i Task Forcës kundër Narkotikëve tek të rinjtë dhe siguria në shkolla. Në këtë takim zyrtarët e institucioneve përgjegjëse informuan Task Forcën lidhur me aktivitetet e…

Kosova dhe Turqia prej 1 shtatorit me tregti të lirë 

Marrëveshja për tregti të lirë në mes Kosovës dhe Turqisë pritet të nis së zbatuari nga muaji shtator i këtij viti.  Kjo marrëveshje nënkupton lehtësim të madh për bizneset e…

Bastore ilegale në Gjakovë, Policia mbyll disa lokale dhe arreston 8 persona

Mbrëmjen e së martës policia ka zhvilluar një aksion në Gjakovë ku ka bastisur disa lokale nën dyshimin se po kryhej veprimtari ilegale e lojërave të fatit. Operacioni policor është…

Serbia pengon anëtarësimin e Kosovës në një organizatë evropiane

Serbia në kuadër të lobimit kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata të rëndësishme ndërkombëtare, tash ka ndërmarrë edhe një veprim në parandalimin që Kosova të anëtarësohet në Organizatën Evropiane për…

Kosova nga muaji shtator themelon Gjykatën Komerciale

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka pritur në takim përfaqësuesit e Programit të USAID-it për Drejtësi Komerciale, me të cilët ka biseduar për hapat konkret që mundësojnë themelimin e Gjykatës…