Kriza britanike, japin dorëheqjen dy sekretarët e Brexit

09/07/2018 9:36 AM 0 komente

Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May ‘u zhyt’ në një krizë të madhe pasi anëtarët kryesorë të qeverisë së saj u larguan, si protestë ndaj planeve të saj për një dalje ‘të butë’ nga Bashkimi Evropian.

Sekretari i Brexit David Davis dhe zëvendësi i tij, Steve Baker, dhanë dorëheqjen të dielën, duke u konsideruar kështu një goditje e dyfishtë me strategjinë e negociatave të kryeministres dhe kontrollin e saj mbi pushtetin. Gjithashtu dha dorëheqjen edhe ministrja tjetër e Brexit, Suella Braverman, raportoi Guardian. Një sekretar i ri do të shpallet të hënën, tha zyra e May-t.

“Drejtimi i përgjithshëm i politikës do të na lërë në një pozitë të dobët negociuese dhe ndoshta diçka e pashmangshme”, shkroi Davis në letrën e tij të dorëheqjes për May.

Plani i May-it për të miratuar rregulloret e BE-së për të gjitha mallrat dhe produktet bujqësore ushqimore pas Brexit “kontrollon duart e shkallëve të mëdha të ekonomisë sonë në BE dhe sigurisht nuk po e kthen kontrollin e ligjeve tona në asnjë kuptim real”, tha ai.

Dorëheqjet e Davis dhe Baker erdhën vetëm dy ditë pasi kryeministrja njoftoi se kishte siguruar mbështetjen e kabinetit të saj për një plan për të mbajtur lidhje të ngushta me Bashkimin Europian pas largimit nga blloku. Davis dhe Baker, të dy euroskeptikët e vjetër, vendosën se nuk mund ta mbështesin politikën e ndjekur.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of