Kryeministri italian fiton mbështetjen populiste për ofertën e buxhetit në BE

17/12/2018 9:37 AM 0 komente

Kryeministri Giuseppe Conte fitoi një marrëveshje me udhëheqësit populistë për të paraqitur një propozim të buxhetit të rishikuar në Komisionin Evropian, në një përpjekje për të shmangur ‘gjobat’ kundër Italisë.

Deputetët euroskeptikë të Conte, Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio, kanë shumicën e pushtetit politik në administratë dhe i kanë rezistuar gjatë përpjekjeve për të qetësuar Komisionin. Por në bisedimet që vazhduan vonë në natën e së dielës, ata ranë dakord për një paketë të re për të dërguar në Bruksel, thanë zyrtarët e qeverisë për Bloomberg.

Plani i ri konfirmon se objektivi i deficitit 2019 do të ulet në 2.04 për qind të PBB-së nga 2.4 për qind – siç bëri Conte në Bruksel javën e shkuar. Qeveria ka identifikuar rreth 3 miliardë euro të fondeve shtesë dhe uli koston e parashikuar të pagesave të reja të mirëqenies në 7.1 miliard euro nga 9 miliardë euro.

“Ne kemi arritur marrëveshje për gjithçka”, tha Salvini, duke shtuar se buxheti do të ishte “brenda kufijve që duhet t’i pëlqejnë BE-së.” Di Maio tha se nuk kishte ndryshim apo vonesë për të ardhurat e qytetarëve për të varfërit, as për një pension më të ulët sipas moshës – premtimet që ai dhe Salvini kanë luftuar më së shumti – në buxhetin e ri, sipas një raporti nga portali i lajmeve Ansa. Ai tha se shkurtimet e taksave u përfshinë gjithashtu.

‘Komisioni Evropian ndoshta mund të pranojë një deficit prej 2.04 për qind, për sa kohë që detajet e politikave janë mjaft të rrepta dhe supozimet ekonomike janë të arsyeshme’, tha një zyrtar i Bashkimit Evropian. ‘Italia ka sinjalizuar se duke shkuar poshtë 2 përqind është një vijë e kuqe për koalicionin’,-shtoi zyrtari, duke kërkuar që të mos përmendet, raporton Bloomberg.

 

*Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of