Kufiri irlandez nxjerr pengesa të papritura në bisedimet e Brexit

10/11/2017 9:01 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

E ardhmja e kufirit irlandez “shpërtheu” papritur në bisedimet e Brexit këtë javë, pasi Bashkimi Europian bëri kërkesa të reja ndaj Britanisë që rrezikon të shkëpusë përpjekjet për të arritur një marrëveshje deri në fund të vitit.

BE qarkullonte një dokument për diplomatët që bënin thirrje për Irlandën e Veriut për të ruajtur rregullat e Bashkimit Doganor dhe të tregut unik, edhe pas Brexit, shkruan sot Bloomberg.

Dokumenti thotë se nuk duhet të ketë kufij në ishull, që do të thotë se rregulloret duhet të jenë të njëjta në secilën anë të linjës që do të bëhet kufiri i tokës Britani-BE pas Brexit.

Ajo që BE-ja kërkon në memo është e pamundur për Britaninë, përveç nëse e gjithë Britania e Madhe qëndron në bashkësinë doganore, të cilën kryeministrja Theresa May e ka përjashtuar. Lejimi i Irlandës së Veriut për të qëndruar në bashkimin doganor nënkupton vendosjen e një kufiri midis Irlandës së Veriut dhe Britanisë kontinentale. Kjo është e paimagjinueshme për britanikët, dhe për më tepër, në një kohë kur qeveria konservatore mbështetet nga Partia e Bashkimit Demokratik nga Irlanda Veriore.

Irlanda është e vetëdijshme që ajo në thelb ka veton për pushtet tani dhe sapo bisedimet të vazhdojnë për tregtinë, do të jetë vetëm një nga 27 vendet që luftojnë për të dëgjuar zërin e saj. Ajo ka marrë në konsideratë kërkimin e garancive të qarta në kufi, si kusht për përparimin në bisedime.

Irlanda ka argumentuar vazhdimisht se qëndrimi i Britanisë në bashkimin doganor do të ishte mënyra më e lehtë për të shmangur një kufi të ri. Por May këmbëngul se Britania do të largohet.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someonePrint this page

Komente

Jeni i pari për të shkruar një koment!

Notify of
avatar
wpDiscuz