Kupa e Botës 2014: Fituesit dhe humbësit e disa prej ndeshjeve të para më interesante

20/06/2014 2:39 PM 0 komente

Kanë qenë ditët e para të Kupës së Botës me një numër të madh golash dhe mbushur me surpriza për tifozët e skuadrave më të mëdha të botë..

Ka pasur plot fitore. Vetëm tre barazime në 17 ndeshjet e para, kartona të kuq, penallti dhe gjithcka që e bënë shumë të tërheqëse deri më tani.

Por kush na ka befasuar më së shumti me fitore dhe humbje gjatë kësaj kohe?

 

Brazil 3 Kroaci 1

Fitues: Neymar

Sulmuesi i Barcelonës ka vënë gjithmonë autoritetin e tij në Kupën e Botës dhe po kështu bëri, në ndeshjen që hapi këtë kampionat, kundër Kroacisë në Arena Corinthians.

Neymar ishte ai që e barazoi rezultatin për ti vënë përpara miqtë.

Braziliani ishte me fat që qëndroi në fushë pasi i ra me brryl rivalit Luka Modric – duke marrë kartonin e verdhë, pak minuta e para golit të tij të parë.

 

Humbës: Marcelo

Mbrojtësi brazilian që i bashkohet grupit të elites së lojtarëve si Jurgen Klinsmann dhe bashkpatriotit Pele, i pari që shënoi në finalet e Kupës së Botës – për fat të keq për Marcelo, ai nuk mundi të shmangë goditjen e Nikica Jelaviç dhe e lejoi topin të futet në rrjetë në minutën e 11.

Marcelo arriti të shënojë golin e vet pas tij dhe performoi tepër mirë në 79 minutat e mbetura. Megjithatë ai tani mban një rekord që nuk do mund ta harrojë.
Spanjë 1 Holland 5

Fitues: Louis van Gaal

Ndeshja e së premtes së kaluar ishte e para ndërmjet dy palëve që nga finalja e Kupës së Botës 2010 në Johanesburg, ku holandezët humbën kundrejt Spanjës.

Holanda tani kryeson vendin e parë në grupin B dhe nëse pjesa tjetër e lojrave të tyre të grupit do të rezultojë sikur kjo, atëherë ata janë në rrugën e duhur drejt kupës.

 

Humbës: Tika-Taka

Hollanda i dha sistemit ‘tika-taka’ të Spanjës një goditje të fuqishme në Salvador dhe pala e Vincente Del Bosque do të duhet të provojë se ky system vlen ende – në qoftë se duan të mbajnë kurorën e tyre.

 

Angli 1 Itali 2

Fitues: Italia

Pas rezultatit shokues mes Kosta Rika dhe Uruguai në Fortaleza, fitorja kaloi në anën e Azurrëve për ti siguruar kalimin në raundin e 16 skuadrave.

Italianët fituan me Anglinë, falë golave nga Claudio Marchision dhe njeriut që të gjithë tifozët e futbollit duan të urrejnë, Mario Balotelli.

 

Humbës: Gary Leëin

Çdo tifoz angles kërceu dhe brohoriti kur në minutën e 38 Daniel Sturridge barazoi ndeshjen.

Megjithatë jo çdo tifoz angles u ekzaltua po njësoj si anglezi Gary Leëin, duke u bërë anëtari i parë i Three Lions Ëorld Cup që u kthye në shtëpi i plagosur.

Ish njeriu i Arsenalit u hodh fort lart dhe ra në tokë mbi një shishe me ujë, duke nxjerrë kyçin e këmbës dhe si rezultat u detyrua të kthehet në shtëpi në Angli.

Gjaremani 4 Portugali 0

 

Fitues: Thomas Muller

Gjermanët gjithmonë efektivë, mbajtën kuotën e golave ​​të shënuar për lojë, duke mundur Portugalinë me katër pikë në El Salvador.

Bayern Mynih çfarëdo roli të ketë qënë duke luajtur kundër Portugalisë ka fituar tashmë tetë herë neto në shtatë ndeshje të Kupës së Botës.

Muller ishte fitues i këpucës së artë për herë të fundit dhe ai po vendos edhe një herë paqen në këtë raund.

 

Humbës: Pepe
Kjo nuk ishte hera e parë dhe sigurisht nuk do të jetë hera e fundit që Pepe ka marrë një goditje të fortë.

Portugezët tani kanë mungesë të lojtarëve të ekipit të parë-me Fabio Coentrao dhe Hugo Almeida Vihet që janë nxjerrë jashtë loje gjatë së njëjtës ndeshje.

Nëse kartoni i kuq i Pepe-së konsiderohet mjaftueshëm i rëndë nga FIFA, ai mund të humbasë pjesën tjetër të fazës grupore dhe potencialisht turneun në qoftë se pala e tij nuk arrin të mundë skuadrën amerikane.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of