Jeni duke lexuar në: Life Style

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Agonia e birrës vendase

Për herë të parë që nga 2013, sasia e birrës së importuar në vend ishte më e madhe se ajo e prodhuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

Nju Jorku kryeson listën si qyteti më i mirë në botë

Çdo vit, Indeksi i Jetës në Qytete nxjerr një listë me qytetet më të mira në botë, duke u bazuar në kategori si ushqimi, pijet, kultura, lumturia, niveli i jetesës,…

Vepra arti në vende të pazakonta

Keni menduar gjithnjë se që të shihni një vepër arti, mundësia e vetme do të ishte një muze? Gaboheni. Në botë, ekzistojnë skulptura që janë realizuar në vende vërtet të…

Ndotja atmosferike vret më shumë njerëz se sa duhanpirja

Ndotja atmosferike po merr gjithnjë e më shumë jetë njerëzish në vit se sa duhanpirja, sipas një studimi të ri të publikuar disa ditë më parë, i cili bëri thirrje…

Rreth 1/3 e britanikëve nuk dinë të gjejnë vendndodhjen e Francës në hartë

Sipas një studimi të kryer së fundmi nga Expedia, rreth 1/3 e britanikëve nuk dinë të gjejnë vendndodhjen e Francës në hartë. Ky studim u krye duke intervistuar rreth 2,000…

Turqi, tempulli më i vjetër në botë hapet për publikun

Presidenti Erdogan përuron gërmimet e Göbekli Tepe. Tempulli i cili ndodhet në juglindje të vendit, daton në periudhën e Neolitit para-qeramik (9600 – 8200 para Krishtit). I zbuluar në vitin…

Zbulohet skulptura e shekullit të 15 e Leonardo da Vinçit

Kuratorët italianë kanë zbuluar në një ekspozitë të zhvilluar në Firence, ekzistencën e skulpturës që sipas tyre është edhe skulptura e vetme e Leonardo da Vinçit. Është folur shpeshherë për…

Koha që shpenzojmë në ambiente të gjelbra rrit lumturinë

Sipas një studimi të kryer së fundmi nga Universiteti Alabama, i publikuar në International Journal of Environmental Health Research, ambientet e gjelbra cilësohen si një prej elementeve që ndikojne pozitivisht…

Studimi i ri/ Muzika, faktor pengues i kreativitetit tuaj

Dëgjimi i muzikës në sfond “dëmton” aftësinë e njerëzve për të përfunduar detyrat e tyre dhe mbi të gjitha duke ulur nivelin e kreativitetit, shprehen shkencëtarët që kanë vendosur të…

“Elizabeth Street”, rruga më e lulëzuar në Londër

Në zemër të Londrës, në një zonë rezidenciale, është një rrugë që është bërë ndër më tërheqëset në qytet. Quhet “Elizabeth Street” dhe është një rrugë e fshehur në lagjen…

Holanda dhe Shekulli i Artë / 2019, viti i Rembrandt

2019-a shënon 350-vjetorin e vdekjes së Rembrandt van Rijn. Vepra e mjeshtrit të madh dhe periudha gjatë së cilës jetoi, do të përkujtohen në Holandë gjatë gjithë vitit 2019 me…

Ferma e Michael Jackson në Kaliforni, sërish në treg

Sipas të dhënave, Mbreti i Popit ka paguar 19.5 milionë dollarë amerikanë në vitin 1980 kur bleu fermën e tij prej 2,700 akrash në Kaliforni.   Ferma e Michael Jacksonit…

Restoranti në Afrikën e Jugut zgjidhet si më i miri në botë

Restoranti i vogël në një plazh të Afrikës së Jugut, Wolfgat, ku një menu ditore me 7 pjata kushton vetëm 46 paund (60 dollarë amerikanë) është cilësuar si restoranti më…

TripAdvisor / 10 plazhet më të bukura në botë dhe Europë

Baio do Sancho në Brazil është plazhi më i bukur në botë, ndërsa La Concha Beach në Spanjë është plazhi më i dashur në Europë   Plazhi më i bukur…

Udhëtim në Plovdiv, Bullgari, Kryeqytetin Europian të Kulturës për 2019

Plovdiv, ashtu si Matera, është zgjedhur Kryeqyteti Europian i Kulturës për vitin 2019. Është një qytet i cili ndërthur historinë antike dhe modernitetin. Gjatë këtij viti janë parashikuar të zhvillohen…

48 orë në kyeqytetin kanadez

Otava, kryeqyteti i vogël por një prej më të bukurve në botë po shndërrohet në një prej destinacioneve më të preferuara të një numri të lartë turistësh. Këtu nuk do…

Zvicra, shteti më i mirë në botë

Zvicra u cilësua si shteti më i mirë në botë për të tretin vit rradhazi, kryesisht për shkak të qendrueshmërisë së saj ekonomike dhe politike. Por përveç tyre, ky shtet…

7 vende që duhet t’i vizitoni para se të zhduken

Në listën e gjërave që doni të shihni me siguri do të jenë vende që i keni parë në internet apo vende të mrekullueshme të cilat jua kanë këshilluar miqtë…

Da Vinçi, udhëtim në gjurmët e një Gjeniu

2019 shënon 500-vjetorin e vdekjes së Leonardo da Vinçi, një nga figurat-ikonë të historisë së njerëzimit – piktor, shpikës, arkitekt, studius. Një Gjeni.   Platforma Virail sugjeron një itinerar në…