Jeni duke lexuar në: Kuriozitete

Abonohuni:

Video Shifra & Fakte

Shendeti i ekonomise

Banka e Shqipërisë publikoi për herë të parë rezultatet financiare kombëtare…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« March 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1* Ekonomia në fokus all day
2 3
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
8* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10
11* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Ndërmarrjet e Vogla dhe të Mesme all day
13* Tregtia me Pakicë all day
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
16 17
18* Tregtia e Jashtme all day
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22 23 24
25* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat Fiskale të Qeverisë all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Lëvizjet e Shtetasve all day
26 27* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Depozitat all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Ekonomia në Fokus all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
30 31

Vepra arti në vende të pazakonta

Keni menduar gjithnjë se që të shihni një vepër arti, mundësia e vetme do të ishte një muze? Gaboheni. Në botë, ekzistojnë skulptura që janë realizuar në vende vërtet të…

Ndotja atmosferike vret më shumë njerëz se sa duhanpirja

Ndotja atmosferike po merr gjithnjë e më shumë jetë njerëzish në vit se sa duhanpirja, sipas një studimi të ri të publikuar disa ditë më parë, i cili bëri thirrje…

Turqi, tempulli më i vjetër në botë hapet për publikun

Presidenti Erdogan përuron gërmimet e Göbekli Tepe. Tempulli i cili ndodhet në juglindje të vendit, daton në periudhën e Neolitit para-qeramik (9600 – 8200 para Krishtit). I zbuluar në vitin…

Zbulohet skulptura e shekullit të 15 e Leonardo da Vinçit

Kuratorët italianë kanë zbuluar në një ekspozitë të zhvilluar në Firence, ekzistencën e skulpturës që sipas tyre është edhe skulptura e vetme e Leonardo da Vinçit. Është folur shpeshherë për…

Koha që shpenzojmë në ambiente të gjelbra rrit lumturinë

Sipas një studimi të kryer së fundmi nga Universiteti Alabama, i publikuar në International Journal of Environmental Health Research, ambientet e gjelbra cilësohen si një prej elementeve që ndikojne pozitivisht…

Studimi i ri/ Muzika, faktor pengues i kreativitetit tuaj

Dëgjimi i muzikës në sfond “dëmton” aftësinë e njerëzve për të përfunduar detyrat e tyre dhe mbi të gjitha duke ulur nivelin e kreativitetit, shprehen shkencëtarët që kanë vendosur të…

Ferma e Michael Jackson në Kaliforni, sërish në treg

Sipas të dhënave, Mbreti i Popit ka paguar 19.5 milionë dollarë amerikanë në vitin 1980 kur bleu fermën e tij prej 2,700 akrash në Kaliforni.   Ferma e Michael Jacksonit…

Restoranti në Afrikën e Jugut zgjidhet si më i miri në botë

Restoranti i vogël në një plazh të Afrikës së Jugut, Wolfgat, ku një menu ditore me 7 pjata kushton vetëm 46 paund (60 dollarë amerikanë) është cilësuar si restoranti më…

Zvicra, shteti më i mirë në botë

Zvicra u cilësua si shteti më i mirë në botë për të tretin vit rradhazi, kryesisht për shkak të qendrueshmërisë së saj ekonomike dhe politike. Por përveç tyre, ky shtet…

Në shkretëtirë apo në mes të detit – qytetet e së ardhmes, të pastra dhe të qëndrueshme

Në shkretëtirë apo në det. Ndoshta do të jenë në mes të një pylli. Apo në një ishull koralor në mes të oqeanit. Një gjë është e sigurt, qytetet e…

Ndërtesat që duken sikur janë shkëputur nga një film fantastiko-shkencor

Ndërtesat e mëposhtme janë disa prej ndërtesave më të çudtishme në botë, disa prej atyre ndërtesave që duket sikur janë nxjerrë nga një film fantastiko-shkencor. Por ato ekzistojnë në të…

Galeria e arteve në Firence kërkon kthimin e pikturës së vjedhur nga gjermanët

Galeria e artit në Firence të Italisë ka kërkuar kthimin e një vepre arti të vjedhur nga ushtarët nazistë në vitin 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Piktura e njohur…

Mundal, fshati norvegjez ku ka më shumë libra se banorë

Të jetosh në mes të librave. Në Mundal, në Norvegjinë perëndimore, vijnë turistë nga e gjithë bota, të cilët i bashkon një pasion i vetëm: dashuria për librat. Fshati numëron…

Hotelet “Guinness” në botë

Hoteli më i madh në botë? Ndodhet në SHBA (edhe për pak kohë). Hoteli më i lartë? Ndodhet në Dubai. Në Japoni është hoteli më i vjetër në botë, kurse…

Klasifikimi i vendeve “më inteligjente” në botë

Cilat vende kanë dhënë ndihmesën më të madhe në avancimin e species sonë? Cilat vende kanë sistemin më të mirë arsimor? Cilat vende mund të mburren që qytetarët e tyre…

Hong-Kongu, qyteti ku jetojnë më shumë miliarderë në botë

Hong-Kongu, qyteti ku jetojnë më shumë milionerë dhe miliarderë në botë Hong-Kongu është qyteti me përqendrimin më të lartë të super të pasurve në botë, duke lënë pas New York…

Ngjarjet më të rëndësishme në vitin 2019

2019-a do të jetë një vit i pasur me përvjetorë dhe evente të veçanta dhe për këtë arsye, janë shumë vende të cilat ia vlen të vizitohen në 12 muajt…

Fluturimet në Europë që kanë pasur më shumë vonesa gjatë 2018

Fluturimi që ka pasur më shumë vonesa gjatë 2018, ka qenë ai që lidhte Mykonosin me Gatwick. 3 nga 4 fluturime u vonuan nga ishulli grek i Mykonosit në Gatewick…